11
Fotogalerie

Autorka seriálu Jak pěstovat orchideje vybírá pět nejlepších knih

V knihkupectvích obvykle mnoho knih na téma orchideje nenajdete, internetová nabídka nakladatelství vás ale příjemně překvapí. Ne všechny publikace jsou ovšem kvalitní. Které doporučuje, třeba k Vánocům, Kateřina Weinzetlová?

Ve své knihovně jsem pro vás vybrala pomyslných Top 5 – pětici mých nejoblíbenějších knih, které mohu bez obav doporučit každému pěstiteli. Množství dodaných informací u nich zcela odpovídá požadované ceně a všechny bez výjimky by ode mne dostaly jedničku s hvězdičkou.

Frank Röllke: Orchideje – návod na pěstování pro každého, kdo s orchidejemi začíná

Jste ve světě orchidejí nováčkem, teprve se nejistě rozhlížíte a zjišťujete co a jak? Nebo pěstujete orchideje už nějaký čas a rádi byste se dozvěděli něco víc? Právě vám je určena kniha Orchideje německého autora Franka Röllka. (České vydání doplnil a upravil Václav Větvička.)

knihy_1.JPG

Převážná část publikace je věnována praktickým radám týkajícím se pěstování orchidejí. Dozvíte se, jaké podmínky jsou pro ně ideální, jak je správně nakupovat, přesazovat, zalévat i hnojit. Škůdce a choroby orchidejí snadno rozeznáte a zlikvidujete s pomocí fotografické tabulky.

knihy_2.JPG

V závěru naleznete portréty nejdůležitějších skupin orchidejí. Stručně a výstižně jsou popsáni příslušníci rodu Cattleya, Dendrobium, Oncidium, Paphiopedilum, Phalaenopsis a Vanda i jejich pěstební nároky. Texty jsou doplněny krásnými a kvalitními fotografiemi.

Brigitte Goedeová: Orchideje – podrobné informace ke všem běžným druhům orchidejí

knihy_3.JPG

Brigitte Goedeová je nesporně zkušená pěstitelka a podtitul její knihy Orchideje, totiž Praktický rádce pro zdraví rostlin a krásu květů, je zcela výstižný. Publikace obsahuje velké množství skutečně použitelných rad a doporučení pro pěstování orchidejí.

knihy_4.JPG

Stěžejní část textu je věnována abecednímu přehledu většiny pěstovaných rodů orchidejí. Každé skupině je dán velký prostor a podrobně jsou popsány její specifické nároky. Autorka popisuje všechny běžně prodávané hybridní orchideje i mnoho dalších.

Jiří Rill: Orchideje – letošní velmi vydařená novinka

knihy_5.JPG

Knihy českých autorů mám moc ráda. Zdají se mi tak nějak ušité na míru našim podmínkám. O to víc mě mrzí, že těch kvalitních je jako šafránu. Jednou ze vzácných výjimek je nová kniha Orchideje Jiřího Rilla z pražské botanické zahrady v Tróji.

knihy_6.JPG

Nádherné fotografie, stručný, jasný a výstižný obecný popis nároků orchidejí následovaný přehledem hlavních rodů (Cattleya, Cymbidium, Dendrobium, Paphiopedilum, Phalaenopsis, Vanda) a jejich nejznámějších zástupců. Na sedmdesáti stranách se dozvíte vše, co k pěstování orchidejí potřebujete. Žádné zbytečné řeči navíc. Tahle knížka se čte sama.

Ned Nash, Isobyl la Croix: Orchideje – Rolls-Royce mezi knihami o orchidejích

knihy_7.JPG

Luxusní, nádherná, výpravná – a také přiměřeně drahá, to je kniha s názvem Orchideje. Prohlédnete si v ní 1 500 druhů orchidejí na skutečně překrásných fotografiích, doprovázených krátkou informací o původu, vzhledu a pěstování daného druhu.

knihy_8.JPG

Úvodní část knihy obsahuje stručný přehled pěstování, zajímavostí závěrečné části je kultivační tabulka, jež charakterizuje všechny zmíněné druhy podle několika kritérií (velikost, typ, teplotní nároky a podobně). Tahle knížka je ale především ke kochání.

Zdeněk Ježek: Encyklopedie orchideje – potěšení pro pokročilé

Encyklopedie orchideje, Orchideje od A do Z či Orchideje – praktická encyklopedie: nenechte se zmást různými názvy či lišící se podobou přebalu, uvnitř je vždy ve stejné podobě skvělá knížka Zdeňka Ježka. Koupíte-li ji však nechtě několikrát, zlákáni pokaždé jiným titulem i vzhledem, postup nakladatele vás rozčílí.  

knihy_9.JPG

Za kratším, ale velmi výživným úvodem, jenž kromě kvalitních fotografií obsahuje informace o způsobu života, stavbě těla, pěstování, péči, nemocech, ale i rozmnožování, křížení a světové ochraně orchidejí, následuje přehled více než pěti set jejich druhů.

knihy_10.JPG

Jen příslušníků rodu Paphiopedilum jsem napočítala přes padesát. Orchideje jsou přehledně abecedně řazeny, každé z nich je věnován odstavec, nabitý informacemi, většinu z nich najdete i na fotografii. Závěrečná, velmi cenná kapitola popisuje zemní orchideje mírného pásma, tedy ty, které můžeme nalézt rostoucí volně v přírodě i na našem území.

Komu tuto publikaci doporučit? Milovník Phalaenopsisů ji asi neocení. Pro majitele pestré a rozmanité sbírky orchidejí, jenž rád rozšiřuje řadu svých rostlin o další přírůstky a nebojí se ani botaniky, však jistě bude neocenitelným pomocníkem a zdrojem informací i potěšení.   

Bonbonek pro nadšené orchidejáře: navštivte antikvariát

Chcete-li potěšit zhýčkaného milovníka orchidejí, zapátrejte mezi starými knihami. Fotografie v nich sice nejsou tak zářivé, o to cennější jsou ale dobové informace, které poskytují. A ta vůně starých knih… Perlou mé sbírky je bezesporu útlá knížka Františka Varáčka s názvem Orchideje, vydaná v Chrudimi roku 1922.

knihy_11.JPG

A co radí František Varáček proti červeným pavoučkům (rozumějte sviluškám – pozn. aut.)? „Rostliny se umývají v roztoku tabákovém nebo se v něm i napadené části rostliny namáčejí. Nejpohodlnějším prostředkem je však vykuřování skleníku tabákovým výtažkem, který se na plechovém talířku nad plamenem nechá volně vypařovati.“

Doporučujeme

Články odjinud