Zimní zahrady 3: materiály, izolace a větrání

Zimní zahrada potřebuje hodně slunce, ale na druhou stranu ho nesmí být přespříliš. Je tedy nutné regulovat teplotu. Dozvíte se, jak předejít srážení kapek na stěnách, a také přidáme rady týkající se konstrukce, topení a izolace zimní zahrady.

Plánujete pořídit si zimní zahradu, nebo už jste jejím majitelem? V tom případě je náš pětidílný seriál určen právě vám. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás přichystali souhrn zajímavých informací, rad, tipů a nápadů, které budete moci prakticky využít.  

Zimní zahrady se v drtivé většině případů nechávají stavět takzvaně na klíč. To znamená, že si stavbu objednáte u vámi vybrané firmy, ta ji navrhne a postaví podle vašich představ. Předá vám ji zcela hotovou ve sjednaném termínu. Tedy, mělo by to tak aspoň být.

Stavět může ten, kdo se vyzná

V případě, že se rozhodnete postavit si zimní zahradu sami, počítejte s tím, že se neobejdete bez dobrých znalostí vhodných materiálů, statiky, problematiky cirkulace tepla či prostupnosti slunečních paprsků. A to je jen základ.

zz3_1.jpg
Skla zimních zahrad jsou účelně kombinovaná; některá jsou propustná, jiná naopak; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Základy pro budoucí oázu klidu

Stejně jako pro každou jinou stavbu se i pro obytný skleník musí vybudovat základy. Sahají obvykle do hloubky kolem osmdesáti centimetrů, dvacet centimetrů se nechává na podlahu – přesné parametry závisí na typu zahrady a druhu topení. Určí je odborník, který bude objekt stavět.

Nejdříve se musíte rozhodnout, z jakého materiálu by vaše zimní zahrada měla být. Každý materiál má své klady i zápory, dobře si proto promyslete, který se nejlépe hodí pro vaše podmínky.

Dřevo:

  • konstrukce ze dřeva je moderní, pěkná, vkusná a pevná;
  • nátěr vydrží cca pět let bez prvního ošetření, později dřevo vyžaduje pravidelnou péči;
  • odborníci doporučují kombinaci dřeva s hliníkem pro lepší statiku.

Plast:

  • má minimální nároky na údržbu;
  • je velmi lehký, proto se u větších skleníků kombinuje (například s hliníkem), aby byla konstrukce pevnější;
  • po pár letech vypadá zašle a nejde zrenovovat;
  • je levný.

Hliník:

  • má velmi dobré statické vlastnosti;
  • nepotřebuje péči;
  • má velmi dobrý vzhled;
  • je dražší;
  • často se kombinuje s plastem nebo dřevem.

zz3_2.jpg
Firmy vám většinou nabídnou přehled různých typů zahrad; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Složité konstrukce jsou dražší

Pokud chcete ušetřit, postavte si zimní zahradu konstrukčně co nejméně náročnou. Každý výklenek a záhyb stojí peníze, protože se musí dělat na míru. Větší náklady pocítíte i později, v rámci provozu.

V pravidelném tvaru lépe proudí vzduch a také zastínění obytného prostoru je daleko jednodušší. Výběrem klasického tvaru ušetříte náklady nejen na vybudování zimní zahrady, ale i na provoz klimatizace nebo větrání.

Obyčejné sklo je málo

Do zimních zahrad se obyčejné skleněné tabule nedávají, protože jsou po mnoha stránkách nedostačující. Používají se reflexní nebo izolační skla, jež jsou dvojitá až trojitá. Jejich pevnost a omezené propouštění vysokých i nízkých teplot je několikanásobně větší. Tím i snižují hluk z venkovního prostředí.  

Skla se často kombinují tak, že na střechu se dají ta, která nepropouští teplo (takzvaná reflexní skla), a na boky naopak skla teplu propustná. Každé vyrovnávání teploty skleníku prospívá.

zz3_3.jpg
Prodloužením střechy domu si ušetříte náklady i pozdější investice na provoz

Střecha od domu až po zahradu

Skrz střechu proniká přes den do zahrady nejvíce slunečních paprsků – tedy i tepla. V noci naopak teplo střechou nejvíce uniká, protože stoupá vzhůru. U střechy je tedy velmi důležité, aby byla správně projektována.

Ideální varianta je, když vlastní střecha domu je protažená: tvoří tak zároveň i střechu zimní zahrady. Tento model se ale málokdy povede, zvláště pak, když zahradu přistavujete k hotovému domu. Čím je střecha skleníku nižší, tím více dochází během dne k přehřívání interiéru.

Jak zastínit zimní zahradu?

Každý skleník potřebuje částečné zastínění, jinak hrozí spálení rostlin prudkými slunečními paprsky. Poměr zastínění je závislý na zasklené ploše. Vybrat si můžete ze dvou druhů stínicí techniky.

Vnitřní:

  • použít můžete různé druhy rolet, látkových střech zvaných baldachýnů či interiérových žaluzií;
  • výhodou interního zastínění jsou málo poruchové vnitřní konstrukce a nízké ceny;
  • nevýhodou je nízká účinnost.

Vnější:

  • jsou to především lehké střešní konstrukce zvané markýzy, venkovní žaluzie či rolety;
  • výhodou externího zastínění je vysoká nepropustnost tepla;
  • nevýhodou je omezená životnost a také vyšší pořizovací náklady.

zz3_4.jpg
Venkovní zastínění je efektivní a dobře vypadá; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Moderní technologie topení

Vytápění celoročně obytné zimní zahrady závisí na skladbě pěstovaných rostlin. Většinou je napojené k centrálnímu vytápění domu a má individuální termostat, který řídí teplotu nezávisle na bytové jednotce.

Vhodný druh topení vám doporučí firma, a to na základě výše vaší zamýšlené investice, typu zahrady a technických možnostech. Od dříve velmi oblíbeného podlahového topení v zimních zahradách se přechází k modernějším technologiím, jako jsou fancoily – podlahové konvektory.  

Při výběru vhodného topení co nejefektivněji využijte stoupajícího teplého vzduchu. Topení má za úkol nejen vytopit skleník, ale i zabránit srážení vlhkosti na sklech zimní zahrady. Proto doporučujeme vybírat topení s větráky (nejlépe individuálně nastavitelnými).

V příštím (čtvrtém) díle si posvítíme na legislativu. Poradíme vám, jak řešit stavební povolení, smlouvu se stavební firmou i případnou reklamaci.

Doporučujeme

Články odjinud