5
Fotogalerie

Slovník správného vinohradníka

Vysadili jste si hlavičku révy na zahradě a máte pocit, že jste vyhlášený moravský vinohradník? Možná. Pustili jste se do výroby vlastního vína? Skutečným vinařem budete, až se naučíte základní pojmy.

Zmatek v některých pojmech, jež se točí kolem vinohradnictví a vinařství, mají i leckteří rodáci z jihu Moravy, kteří byli ve stínu révové hlavičky počati. Proto neuškodí, když si některé výrazy oprášíme, nebo se je naučíme používat.

vinohrad s modrou oblohou2.jpg

Réva vinná – Tady je trochu problém a humbuk kolem používání správného jména rostliny. Botanikové a odborníci z řad vinohradníků se shodnou, že se smí říkat pouze réva vinná, nikoli vinná réva. Ostatně v lesích také něpěstujeme ztepilý smrk, ale smrk ztepilý. Hovorově se běžně používá vinná réva, ovšem pokud se chceme vyjadřovat odborně, pěstujeme révu vinnou.

modry hrozen2.jpg

Hrozen – Jako hrozen označujeme plodenství bobulí, které nám na révě naroste. Hrozen vzniká ještě jako květenství drobných zelenožlutých kvítků. Ty se mění na plody – bobule, a z hroznovitého květenství se stává plodenství. Po dozrání se celé hrozny lisují a získaný mošt se nechá zkvasit na víno.

lahev vina hrozen2.jpg

Víno – Je to nápoj vznikající kvašením z moštu. Zvláště v Čechách se v některých oblastech říká víno také hroznům. V obchodech s ovocem často vidíme nápis víno, prodejce tím myslí plody. Vznik vína je technologicky poměrně dlouhý proces, na počátku se tvoří mošt, z něj burčák a z něj pak vzniká víno.

vinohrad2.jpg

Vinohradnictví – Zabývá se pěstováním révy vinné. Vinohradník je tedy ten, který má vinohrad a na něm hlavičky révy. Nemusí však sám víno vyrábět, může hrozny prodávat vinařstvím nebo drobným vinařům.

Vinařství – Zabývá se právě výrobou vína. Vinař nemusí mít vinohrad, nemusí pěstovat révu vinnou, a přesto může být vinařem. Hrozny může totiž nakupovat. Samozřejmě, vinař může být zároveň vinohradníkem a naopak.

Moštové odrůdy révy vinné – Mají většinou menší bobule s vysokým obsahem cukru po dozrání. Sklízí se ve velkém, lisují na mošt, z něhož vzniká víno.

Stolní odrůdy révy vinné – Bobule hroznů bývají větší, kulovité nebo podlouhlé. Mívají menší obsah cukru a jsou určeny výhradně pro konzumaci.

žlutý hrozen2.jpg

Ampelografie – Nauka popisující jednotlivé odrůdy révy vinné. Ampelografické znaky jsou takové, které jednotlivé druhy od sebe odlišují.

Fenofáze – Je část vegetačního období révy. Rozlišuejem rašení, kvetení, zaměkání bobulí a zralost hroznů.

Slzení – Během této části vegetačního období réva vypouští mízu z řezných ran. Bývá tomu v předjaří do března. Réva se probouzí ze zimního spánku.

Doporučujeme

Články odjinud