5
Fotogalerie

Vybíráme rostliny do terária a paludária

Chystáte se osázet terárium? Vybírejte takové druhy, jimiž chovanému živočichu maximálně přiblížíte biotop, v němž žije ve volné přírodě. Poradíme vám, jaké rostliny jsou do terárií a paludárií vhodné a zda je potřeba vyhnout se těm jedovatým.

Osvědčené tipy na rostliny a odborné rady nám poskytli chovatelka achatin (afrických šneků) Petra Ščuková a terarista Miroslav Hlaváč, který se zabývá chovem agam, chameleonů a některých druhů hadů.  

Terárium a paludárium: znáte rozdíly?  

Terárium je prosklené nebo jinak kryté zařízení, v němž se chovají živočichové různých, především exotických, druhů. Cílem teraristy je chovat živočicha v co nejpřirozenějších podmínkách, které simulují jeho původní biotop (stanoviště, životní prostor). 

terarium_1.jpg
Potos (Epipremnum aureum) je oblíbená liána, která velmi rychle roste, je nenáročná a dekorativní. Krajta královská je sním spokojená; foto: Michaela Vávrová  

Podobným zařízením je akvaterárium, známější pod názvem paludárium, které se od terária liší pouze stálou vodní plochou, jak samotný název napovídá.  

Například při chovu pouštního terarijního živočicha použijete suchý písek, kameny a pouštní rostliny, při chovu obojživelníka v paludáriu zasadíte bujnou vlhkomilnou zeleň, přidáte vodní rostliny, zeminu, kameny a podobně.  

terarium_2.JPG
Pouštní terárium běžně osazujeme suchomilnými rostlinami. Může se však stát, že zvířata žádnou rostlinu v teráriu nesnesou, stejně jako tyto agamy Miroslava Hlaváče; foto: Miroslav Hlaváč  

Rostliny do terárií volíme podle vlhkosti a teploty, které konkrétní druh živočicha v chovném zařízení potřebuje.

Podle teploty dělíme terária na:

  • pouštní: jsou suchá a velmi teplá, s teplotou kolem 40 °C;

  • tropická: vytápí se na 30 °C;

  • subtropická: s teplotou kolem 25 °C;

  • terária mírného pásma: teplota se většinou udržuje přes 20 °C.

 

I rostliny mají své požadavky  

Při výběru rostlin je nutné přihlédnout k jejich nárokům. Ne každý druh, patřící do biotopu vámi chovaného živočicha, snese omezené podmínky, i kdyby se co nejvíce podobaly těm přírodním. Největším problémem je nedostatek světla, proto dobrou volbou vhodného osvětlení zvýšíte možnost širšího výběru rostlinných druhů.  

terarium_3.jpg
Do suchého terária je vhodná například tlustice (Crassula ovata), kterou můžete zaštipováním tvarovat  

Co s jedovatými druhy?  

Začínající teraristé se většinou obávají, aby zvířeti nepředložili jedovatou rostlinu. Jsou chovatelé, kteří takové obavy nesdílí, protože z praxe zjistili, že si jejich chovanci takových druhů prostě nevšimnou. Přesto ale raději doporučuji jedovatým rostlinám se vyhnout (jejich seznam nabízí například Wikipedie).  

Kdybychom udělali žebříček oblíbenosti terarijních rostlin, tak by jej s velkým náskokem vyhrála indonéská liána potos (Epipremnum), známá jako šplhavec. Následovaly by další osvědčené druhy do suchých terárií: tlustice (Crassula), pepřinec (Peperomia) nebo tilandsie (Tillandsia).  

Ve vlhčích teráriích vedou dračinec (Dracena), ledviník (Nephrolepis), zelenec (Chlorophytum), poděnka (Tradescantia) nebo epifyticky (epifyty jsou organizmy, které nekoření v půdě a žijí na jiných rostlinách, na nichž neparazitují, ale využívají je jako opěru) rostoucí toulitka (Anthurium).  

terarium_4.jpg
Pro svůj pěkný vzhled si ledviník (Nephrolepis) vydobyl velkou oblibu teraristů  

Nakoupit se dá i z pohodlí domova  

Některé druhy terarijních rostlin seženete běžně v supermarketu, květinářství nebo obchodu s chovatelskými potřebami. Pohodlnou volbou je nákup ve specializovaném e-shopu – internetové obchody poskytují velký výběr zboží za relativně nízké ceny.  

Bohužel jejich nabídka nemusí být vždy nejvhodnější – při bližším průzkumu jsem objevila i takové rostliny, které do terária rozhodně nepatří (některé druhy pryšců, jež roní jedovaté mléko).    

Jak ošetřit koupenou rostlinu  

Poté, co si novou rostlinu přinesete domů, osprchujte ji – může být postříkána ošetřujícím chemickým přípravkem. Chovatelka oblovek (největších známých šneků na Zemi) Petra Ščuková nám poradila, že rostlinu je vhodné také přesadit, protože byla pravděpodobně chemicky pohnojena.  

„Osobně k hnojení používám biokompost, který zpracovávají kalifornské žížaly. Je velmi kvalitní,“ vysvětluje. Do terárií čtenářům AbecedyZahrady.cz doporučuje šplhavník (Epipremnum aureum) a lopatkovec (Spathiphyllum floribundum).  

„Obě tyto rostliny velmi dobře splňují požadavky na jednoduché pěstování a nízkou pořizovací cenu. Jsou vhodné jako potrava pro šneky rodu Achatina. Lopatkovec poskytuje k jídlu nejen listy, ale i kořenový bal. Jeho husté listoví dělá přítmí až šero obvyklé pro deštný prales,“ dodává.  

U odborníků vítězí liány  

Miroslav Hlaváč, který se léta specializuje na chov vybraných druhů hadů, chameleonů a agam, používá nejčastěji monsteru (Monstera), fíkus (Ficus) a mech (různé druhy, které běžně najdete v přírodě). A proč právě mech? Dobře drží vlhkost a nevadí mu mokro.    

terarium_5.JPG
Petra Ščuková používá v teráriu i břečťan (Hedera), přestože je mírně jedovatý. Afričtí šneci rodu Achatina si ho prostě nevšimnou. Více o nich na Petřiném webu Achatinaweb.cz; foto: Petra Ščuková  

Co pěstujete v teráriu vy?  

Máte nějakou vyzkoušenou terarijní rostlinu? Podělte se s námi o zkušenosti. Budeme rádi, když nám pošlete fotku rostlinek v teráriu nebo paludáriu. Vaše praxe a znalosti můžou usnadnit osázení terária ostatním chovatelům. Těšíme se na vaše příspěvky!

Doporučujeme

Články odjinud