5
Fotogalerie

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Pokud na vás po skončivším létě padá v mlhavých dnech smutek, nevěšte hlavu. Příroda nás i v tomto podzimním čase dokáže překvapit a uchvátit krásou barevných listů na stromech a keřích. 

Slunečných dnů ubývá, ale pohled do kraje rozzářeného zlatou barvou je jedinečný a zvedne náladu snad každému. Počátkem podzimu vévodí barvícímu se listí jak ve volné přírodě, tak i v zahradách právě žlutá, třebaže mnoho dřevin získalo odstíny oranžové i červené.

listí žluté_1.JPG
Příroda se ještě ohlíží za létem, ale stromy se oklamat nedají – podzim je tady  

Co se stalo se zelenou barvou listů?

Proč jsou listy zelené, ví i žáci základní školy, kteří se učí o tom, že chlorofyl – zelené barvivo – je původcem veškeré rostlinné zeleně. S podzimem (a souvisejícími změnami v metabolismu rostliny) se do popředí dostávají ostatní barviva doposud potlačená – hlavně žlutá, oranžová a červená.  

Chlorofyl od jara jímal sluneční energii a s pomocí fotosyntézy dodával rostlině látky potřebné pro růst. Na podzim aktivita rostlin klesá, připravují se na vegetační klid a zelené barvivo se začíná rozpadat.  

Pak se nám dostane pohledu na barviva chlorofylem vlastně překrytá a objeví se odstíny žluté a oranžové. Karotenoidy, jak se tato skupina jmenuje, jsou odolnější proti rozkladu a v listech vydrží podstatně delší dobu – až do opadu listí. 

listí žluté_2.jpg
Všechny listy aktinidie zezlátnou téměř naráz v jednom odstínu  

Každý podzim je trochu jinak barevný

Možná jste si sami všimli rozdílu ve vybarvení stromů loni a letos. Teplé léto a hlavně slunečný podzim přispívají k tomu, že se listí vybarvuje do intenzivnějších odstínů. Letošní uplakaný podzim ubral zlaté a nechal leckde vybledlou a vybělenou zelenou.  

Velmi pěkné bývají na podzim javory, letos jim ale zářivá žluť chybí. Přesto jsou mezi stromy zatím nejvíc viditelné. Také břízy se letos s vybarvením loudají a trousí zlaté lístky poskrovnu. Ostatní listí spadne už napůl hnědé a nevýrazné.  

Habry v tomto podzimu také příliš nezáří a jediná opadavá jehličina – modřín – vypadá nějak šedozeleně. Přitom se zlatému podzimnímu jehličí každoročně obdivuji vždy po ránu při pohledu z okna do zahrady. Třeba se ještě letos dočkám...  

Zahradníci mají podzim rádi

Atraktivní podzimní vybarvení stromů a keřů pomáhá zahradníkům vytvořit zajímavé kombinace a udržet krásnou a pestrou zahradu co nejdéle do podzimu. Dobrým příkladem mohou být barevné listnáče vysázené v sousedství stálezelených dřevin nebo jehličin.  

Již zmiňované javory mají spoustu kultivarů pěkně vybarvených od počátku vegetace. V pozdních měsících se pak u mnohých vybarvení mění: například javor červený (Acer rubrum) předvádí některé kultivary v jasně žlutě oranžové. Babyky (Acer campestre) jsou taktéž nepřehlédnutelné pro zářivě zlatou barvu svítící do daleka. 

listí žluté_3.jpg
Loňský podzim dokázal udělat okrasné stromy i z letitých veteránů, a tak si i stará třešeň užila krátké období slávy  

Ovocná zahrada je ještě zelená

Jabloně jen zvolna ztrácejí zeleň, hrušně se rozhodují, připojí-li se ke shazování listí, či ne. Zato třešně, zvláště staré rané odrůdy, se zbavují olistění dost rychlým tempem. Povedlo se jim i přes nepřízeň počasí „chytit“ pěknou zlatou barvu.  

Pozdní odrůdy ovocných stromů, což jsou právě jabloně, nesou leckde ještě celou úrodu, a proto tolik nepospíchají se stahováním důležitých látek z listů do trvalých částí rostliny – bílkoviny, cukry a minerální látky si ovocné stromy ukládají do nadzemních dřevitých částí a do kořenů.  

Zjara budou mít hned k dispozici látky potřebné pro založení a výživu nových listů a květů. Pokud by si rostliny neudělaly zásoby před zimou, se spadaným listím by přišly o všechny živiny a značně by si ztížily start do nového vegetačního období. 

Nejen dřeviny rozjasní podzimní dny

Překvapením ve žluté barvě mohou být i některé trvalky končící vegetaci. Trsy denivek a některých bohyšek zezlátnou přímo ukázkově, a podíváte-li se na okrasné trávy, zjistíte, že ani ty nezůstávají pozadu. 

listí žluté_4.jpg
Trsy okrasných trav před příchodem zimního nečasu pevně svažte, zabráníte tak nepořádku na zahradě, který by způsobil silný vítr 

Listnaté trvalky s prvními mrazy olistění ztrácí, okrasné trávy můžete využít k ozvláštnění zahrady i v zimním období. Přestože intenzita jejich vybarvení zmizí, až je mráz ozdobí jíním, budou výraznými soliterními rostlinami ve spící zahradě. 

Listí v podzimních pranostikách

Předchozí generace byly spjaty s přírodou mnohem víc než my. Jejich odpozorované postřehy týkající se dění v přírodě budí mnohdy úsměv, v leckterých se ale skrývá hluboká pravda. Jak tedy viděli podzimní dění naši předkové? 

listí žluté_5.jpg
Kromě funkce okrasné má listí i funkci praktickou: dá se použít jako součást kompostu 
  • Žluté listí objevující se na stromech už v létě věští brzký podzim. 

  • Když na podzim listí brzy opadává, je možné čekat tuhou zimu. 

  • Začnou-li na podzim břízy žloutnout shora, přijde brzy jaro. 

  • Začnou-li na podzim břízy žloutnout zdola, přijde jaro pozdě.

Doporučujeme

Články odjinud