8
Fotogalerie

Lucky Bamboo: dvě léta jeho pěstování v substrátu

Chcete, aby byl váš Lucky Bamboo (dračinec pruhovaný) krásný co nejdéle? Pak zapomeňte na hydroponii, v substrátu poroste lépe. Přečtěte si o správném postupu jeho pěstování a podívejte se, jak vypadá po více než dvou letech života v květináči.

Připomeňme si, že tato rostlina není žádným druhem bambusu, ale že se jedná o oblíbený kultivar dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana). Prodává se v různých provedeních, nejběžnější je pyramida s asi dvěma desítkami výhonků, umístěná v misce s vodou.

Z vody do substrátu

Před více než dvěma lety jsem neodolal a zmíněnou rostlinnou pyramidu, která má prý přinést domů štěstí, si koupil. Všechny exempláře prospívaly půl roku, ale následně se objevily první problémy. U několika kusů začaly žloutnout jak stonky, tak i lístky.

bamboo_1.jpg
Takto vypadaly rostliny po přesazení

bamboo_2.jpg
Pohled na současný stav dračinců

O rostliny jsem nechtěl přijít, a proto jsem na internetu i v literatuře začal hledat informace, které by mi pomohly danou situaci vyřešit. Bohužel, kvalitních rad nebylo mnoho, a tak se zrodila myšlenka experimentu: Lucky Bamboo zkusím pěstovat klasicky, v substrátu.

bamboo_3.jpg
Menší skupinky rostlin sázejte do květináčů nejrůznějších barev, celkový vzhled je pak veselejší

Používám substrát pro pokojové rostliny a květináčky o průměru okolo patnácti centimetrů. Při zasazení dračinců postupujte stejně jako u jiných rostlin, jen jim nikdy nezakracujte kořeny! Pokud tak učiníte, během několika měsíců uhynou.

Kusy s nekrácenými kořeny se po přesazení velmi rychle aklimatizují. Rostou pozvolna – skupina několika rostlin (sázejte nejvýše šest kusů do jedné nádoby) v jednom květináči vyroste za rok maximálně o deset centimetrů.

bamboo_4.jpg
Čím je pruhování na listech sytější, tím je kondice rostlin lepší

bamboo_5.jpg
Nebojte se ani překrásného krouceného "bambusu", podstatně většího než je klasický Lucky Bamboo; náročnost na péči je úplně stejná

V horkém létě zalévám Lucky Bamboo jednou za tři dny, v zimě pak tuto dobu prodlužuji na dvojnásobek. K přihnojení využívám tekutého hnojiva určeného pro palmy a pokojové rostliny. Za určitou zvláštnost považuji žloutnutí a zasychání rostlin i při správné péči.

bamboo_6.jpg
Úplně na začátku si přinesete domů pyramidu, obsahující několik výhonků s teprve rašícími očky

bamboo_7.jpg
Volné dračince, vložené do průhledné vázy s vodou, vydrží zhruba o tři měsíce déle než pyramida

Množení: chce to šikovnější ruce

Jednotlivé rostliny začínají po roce pěstování tvořit nová očka, odkud se vyvíjí stvol s listy. Je to čas, kdy rostliny můžete množit pomocí řízků. Není to ale moc jednoduché, ránu nad rostoucím očkem musíte opravdu pečlivě zalít voskem, jinak vám rostlinky uschnou.

Informace o pěstování dračinců najdete v našich dříve vydaných článcích. První z nich, nazvaný Dračince: přitažlivé pokojovky z tropů, se věnuje pěstování a charakteristice všech známých druhů. Vše o trpasličích kultivarech naleznete v článku Jak pěstovat zakrslý dračinec.

Rady, jak správně pečovat o Lucky Bamboo, jsou uvedeny v článku Jak na úspěšné pěstování Lucky Bamboo?

bamboo_8.jpg
Ať se jedná o jakýkoliv typ Lucky Bamboo, do půl roku od zakoupení jej přesaďte; při hydroponickém pěstování moc dlouho nevydrží

Na nemoci ani škůdce netrpí

Za nejlepší vlastnost Lucky Bamboo považuji jeho odolnost. Nenapadají jej žádní škůdci, a to ani svilušky, kterým se líbí v suchých panelákových bytech. Když nebude stát na přímém slunci, určitě se mu u vás bude líbit.

Vytvořte si vlastní variace

S Lucky Bamboo se dají vytvářet neuvěřitelná kouzla, záleží jen na fantazii člověka, který rostlinky aranžuje. Seznam instruktážních videí najdete na stránkách YouTube. Na ukázku jsem z nich vybral to, na němž uvidíte, jak se olistěné výhonky dračinců skládají do tvaru pyramidy. Komentář je namluven anglicky, ale pro pochopení pracovního postupu se stačí jen dívat.

Doporučujeme

Články odjinud