5
Fotogalerie

Minirůže pro pěstování v nádobách

Abyste se mohli těšit barvami a vůní květů růží, nemusíte jich mít hned celý záhon. Široký výběr nabízejí i zakrslé minirůže, hodící se na balkony a terasy. Od svých velkých příbuzných se liší jen zakrslým růstem.

Říká se jim zakrslé, trpasličí či skalkové. Mohou se vysazovat jako obruby chodníků, ozdobí skalku i úzký slunný záhonek podél domovní zdi. Žádané jsou minirůže vhodné jako balkonové rostliny do květináčů a koryt, nejnižší druhy prospívají i v truhlíku na venkovním parapetu okna.  

Do květináčů jen s miniaturami   

Pro výsadbu do nádob se nehodí klasické keřové růže, vybírejte raději mezi keříčkovými miniaturními růžemi s výškou od dvaceti pěti do šedesáti centimetrů. Nižší keříčky jsou vhodné na malý balkon či schodiště, vyšší se uplatní na terasách nebo v trávníku jako solitéra. 

Růže pro pěstování v nádobách
MinirůžeBarva květůTypVýška rostliny
'Coco'svítivě žlutooranžováplnokvětá40 cm
'Flower Carpet'ohnivě červenápoloplná35 cm
poznámka: půdokryvná růže s mírně převislým růstem
'Gulleta'sytě žlutáplnokvětá45 cm
poznámka: tato růže potřebuje hlubší nádobu, má mohutnější kořenový systém
'Charmant'sytě růžováplnokvětá50 cm
'Little Artist'červenápoloplnádo 35 cm
'Little Sunset'žlutooranžováplnokvětádo 60 cm
'Little White Pet'bíláplnokvětá40 cm
'Lupo'zlatá s meruňkovým lememplnokvětá40 cm
'Lutin'růžováplnokvětádo 30 cm
'Maidy'červenáplnokvětá30 cm
'Orange Juwel'oranžovápoloplná30 cm
'Pepita'sytě růžováplnokvětá50 cm
'Pink Symphonie'růžováplnokvětá40 cm
'Red Mothersday'sytě červenáplnokvětá40 cm
'Rosmarin'růžováplnokvětá25 cm
'Roxy'višňově červenáplnokvětá40 cm
'Snowline'bílápoloplnádo 50 cm
'Sonnenröschen'bílá se žlutavým středemjednoduchádo 40 cm
'Terasa'různáobvykle plnokvětá40 cm
poznámka: pod tímto názvem bývají v nabídce zahrnuty nízké balkonové růže bez určení odrůdy, vybíráte pouze barvu
'Zwergenfree'oranžovočervenáplnokvětá50 cm

Zakrslé růže jsou kompaktní keříky s drobnějšími listy, květy jsou o maličko menší než u keřových růží. Většina odrůd kvete opakovaně od června až do zámrazu v mnoha barvách. Vytknout malým růžím lze snad jen to, že výrazně voní jen některé odrůdy.

Jaký květináč zvolit

Přestože je balkonová růže malá, potřebuje dostatečný prostor pro kořeny, aby prospívala a kvetla celou sezonu. Květináč by měl být alespoň třicet pět centimetrů hluboký, pro růže nad čtyřicet centimetrů výšky je lepší nádoba ještě hlubší. 

Růže_3.jpg
Na zahradnických výstavách je možné koupit odrůdy, jež nebývají běžně v prodeji 

Na materiálu nádoby tolik nezáleží: plastové květníky kulaté či hranaté jsou lehké a méně stabilní. Rostliny se obvykle umísťují do ozdobných obalů z různých materiálů. Může to být dřevo, keramika, umělý kámen – snažte se, aby nádoba ladila s rostlinou a místem, které jste jí vybrali. 

Vlastní pěstební nádoba musí mít dobrý odtokový otvor, aby růže neměla přemokřenou zem. Vrchní okrasný obal kupte větší, abyste mohli dát na dno aspoň deseticentimetrovou vrstvu drenáže. Starší, pěkně vzrostlé růže se vyjímají dobře v terakotových nádobách různých tvarů.

miniruze_4.JPG
Nepoužívaný keramický hrnec poslouží jako atraktivní nádoba pro minirůži. Ta je ovšem zasazená v normálním květináči, pod nímž je vrstva drenáže

Kvalita se vyplatí

Minirůže pěstovaná v nádobě má podstatně jiné podmínky pro život než keřík rostoucí ve volné půdě. Velmi důležitý je kvalitní substrát bohatý na živiny a dostatečně propustný.  Namíchat zem si můžete sami, vhodnější je ale koupit speciální substrát určený pro růže. 

Růžičku vysaďte tak hluboko, jak byla v původním květináči, nepřidávejte do země ke kořenům žádná strojená hnojiva. Po výsadbě ji řádně zalijte, nestavte ji ale do podmisky, aby nestála dlouho ve vodě, nesnáší totiž přemokření. 

Na povrch substrátu můžete dát kvůli menšímu odparu vody nastýlku z mulčovací kůry nebo keramzitu. Existují i sorpční přípravky k přimíchání do zeminy – ty pomáhají udržet vláhu v půdě a rostlině lépe hospodařit s vodou. 

Minirůže milují slunce 

Minirůži v nádobě postavte na slunné a vzdušné místo. Vyvarujte se návětrné polohy a průvanu, ten jí nesvědčí. Celodenní slunce není nutné, v trvalém stínu zas růžičky špatně kvetou a nevypadají zdravě.

miniruze_3.jpg

V takovém květináči bude růže ozdobou slavnostní tabule při stolování na terase

Jako velké keřové růže jsou i minirůže většinou remontantní, čili opakovaně kvetou. Podmínkou je odstraňování odkvetlých výhonů a přihnojování speciálními hnojivy pro růže. V omezeném prostoru se živiny rychle vyčerpávají, přihnojení každé dva týdny jejich potřeby vyrovná.

Naposledy minirůže v nádobách přihnojte koncem července, aby dřevo vyzrálo a růže byly připraveny k přezimování. Mírně omezte i zálivku (podle teploty vzduchu), měla by být ale stále pravidelná, aby růže kvetly co nejdéle.

miniruze_2.JPG
Pozvolna odkvétající květy brzy odstřihněte za druhým či třetím listem (počítáno shora); jedině tak podpoříte další kvetení minirůže 

Příčiny pěstitelského neúspěchu 

Někdy růže první rok prospívají, a v dalším roce chřadnou, až uhynou. Příčin je několik: pomineme-li choroby, na vině bývají chyby v pěstování a špatné podmínky. Už při koupi si rostliny dobře prohlédněte, aby nebyly viditelně napadeny chorobou či škůdcem. 

Minirůže potřebuje vzdušné místo, pokud ji umístíte mezi rostliny přerůstající přes ni, bude slabá a v nadbytečné vzdušné vlhkosti i náchylná k chorobám. Velmi důležitá je pravidelná zálivka (spotřeba vody pro jednu rostlinu je v průměru deset až osmnáct litrů týdně).

Časté nebo trvalé přemokření zeminy se může projevit až v příštím roce – růže má většinu kořenů uhnilou a uhyne. Špatné zazimování je příčinou toho, že minirůže zjara vůbec neobrazí, zapomenete-li na zimní zálivku, rostlina uschne.

miniruze_1.JPG
Některé růžičky s velmi světlými květy bývají v deštivém období náchylné k hnědnutí poupat i rozvitých květů. Takový druh pěstujte raději na lodžii nebo kryté terase

Zima se s růžemi nemazlí 

Minirůže pěstované v nádobách lze zazimovat několika způsoby. Nádobu přeneste do tmavší místnosti s teplotou kolem pěti stupňů a občas zkontrolujte vlhkost substrátu, aby růže nezaschla. 

Při venkovním zazimování květináč řádně obalte izolačním materiálem proti promrznutí (bublinková fólie, polystyren plus juta), nádobu postavte na polystyren v místě chráněném před zimním větrem a plným sluncem. Máte-li možnost zapustit nádobu do země, tím lépe. 

Nadzemní část na zimu příliš nezkracujte, odstraňte jen odkvetlé květy a žloutnoucí listy. Máte-li růžiček více, dejte je do bedny a prosypte mulčovací kůrou, zakryjte chvojím a bednu obalte proti promrznutí. Zdravé rostliny by měly přežít zimu bez úhony.

Jarní péče začíná s rašením   

Jakmile jeví minirůže známky rašení, budou potřebovat více světla. Zkraťte nadzemní část na tři až čtyři očka a hlavně! – nezapomeňte rostlinu přesadit. Mylná je domněnka, že starší rostlina snese jakýkoliv substrát. Ani v dalších letech nelitujte peněz za kvalitní zeminu. 

Pečlivě růže prohlédněte, objevíte-li škůdce (většinou savý hmyz – molice, mšice, roztoči), ošetřete rostliny přípravky k tomu určenými. Minirůže zkuste v nové sezoně kombinovat s nádobami letniček, prospívá jim také společnost levandule. 

Úžasně vypadá i truhlíková výsadba těch nejnižších růžiček s převislými letničkami. Díky jejich spojení určitě budete mít nejkrásnější parapet v širokém okolí.

Doporučujeme

Články odjinud