Reportáž z výstavy: Káva od semene po nápoj

Právě probíhající výstava Botanické zahrady v Praze Troji potrvá do 29. srpna. Dozvíte se na ní, jak se kávovník pěstuje doma i na plantáži, o jeho růstu, zpracování semen, jejich pražení či kolik kávy se v které zemi vypije.

Výstava se koná v jižním křídle botanické zahrady, otevřena je vyjma pondělí denně od 9.00 do 19.00 hodin. Pro tyto účely je zde vyhrazena sice malá, ale útulná místnost. Ta je plná plakátů s informacemi o přípravě kávy a jejím odbytu i pomůcek k jejímu uchovávání.

kava_11.JPG
Pro 125 milionů obyvatel je zpracování kávy obživou

Hned naproti dveřím stojí pracovnice firmy Nespresso (partner výstavy), jež vám poskytne veškeré informace o kávě, kterou jejich společnost nabízí: od pěstování přes proces výroby až po popis jednotlivých druhů. Součástí výstavy je i ochutnávka kvalitní kávy této značky. Můžete si vybrat od silného espressa po mléčné cappuccino.

Informace musíte vyčíst z plakátů

Nejvíce mě zaujaly tabule s popisem rodu Coffea a jeho druhů, zajímavá jsou rovněž fakta týkající se celosvětové produkce kávy: věděli byste, že největším producentem kávy je Brazílie, naopak největším odběratelem a konzumentem Spojené státy americké?

Nebo že prvním spotřebitelem byli Arabové již v šestém století našeho letopočtu? Tehdy se ovšem jednalo o kávová zrna, neboť káva jako nápoj byl poprvé uvařen až v patnáctém století.

Na plakátech najdete detailní popis postupu, jak ochutnávat kávu. Svou úlohu při tom hraje hned několik faktorů: samotná směs, velikost šálku, pěna a aroma. Při degustaci zapojujete až čtyři z pěti smyslů – zrak, čich, hmat a hlavně samotnou chuť.

Káva je oblíbená pochutina, která může být zdravá, slouží totiž k doplňování minerálních látek a stopových prvků v lidském těle. Kofein je v malém množství neškodný a přispívá k dobré náladě nebo k zvýšení vitality.

kava_13.JPG
Nejdůležitějším procesem je pražení kávy – provádí se až v místě spotřeby, kde se míchá a balí

Po zhlédnutí výstavy budete znát rozdíly mezi přípravou kávy filtrované a espressem i způsoby sběru a zpracování kávy – jsou dva. Suchý, který je používán pro levné odrůdy, a mokrý, pro kvalitnější.

Při suché metodě se zrna jen operou a ihned suší, poté se vyloupnou a vytřídí. Třídění však není tak dokonalé. Naopak při mokrém postupu se kvalitní plody od nezralých oddělují již ve vodě a proudem vody se odstraňuje oplodí. Až poté se suší. Vznikají tedy kvalitnější a lépe protříděná zrnka.

Kávovník jako rostlina

Ačkoli kávě coby produktu je věnována převážná část výstavy, k nahlédnutí jsou i samotné kávovníky. Jedná se o stálezelené polotropické rostliny, které snášejí i domácí podmínky. Od výhonku k samotnému kávovému nápoji vede dlouhá cesta.

Nejdříve musí kávovník vykvést, což trvá přibližně tři roky. Květ má bílou barvu a voní. Plody dozrávají devět až čtrnáct měsíců, přičemž na rostlině mohou růst zároveň s květy. Nejobtížnější a nejdůležitější částí v procesu vzniku kávy je pražení. To se provádí v místě, kde je káva balena.  

kava_10.JPG
Malé kávovníky

Kávovníku samotnému je věnováno málo prostoru, o pěstování si přečtete na jedné tabuli hned vedle dveří a k prohlédnutí jsou zde pouze čtyři rostliny. Pokud vás však tato rostlina zajímá, vězte, že o jejím pěstování v domácím prostředí se zanedlouho dočtete na stránkách AbecedyZahrady.cz.

Káva v domácnostech v dobách minulých

Součástí výstavy je výbava na uchování a zpracování kávy. Můžete zhlédnout staré mlýnky, dávkovače, hrnky, letité obaly od různých druhů kávy, nádoby a lžičky, sítka a džezvy nebo plakáty, známky a pohledy s kávovými motivy. Více než polovinu místnosti zabírají právě tyto předměty. 

kava_8.JPG
Dózy k uchování kávy

Výstavě je dán pouze malý prostor: její tvůrci ji pravděpodobně zamýšleli pouze jako doplněk k návštěvě samotné botanické zahrady. Není průvodcovaná – veškeré informace si musíte přečíst sami, což může být problém hlavně pro starší návštěvníky. Pokud přijdete pouze na tuto akci, budete nejspíše zklamáni.

Doporučujeme

Články odjinud