6
Fotogalerie

Achimenes: návod k pěstování a pozvánka na výstavu

Rostlina achimenes, známá spíše jako bouloň, křivůtka či honzík, je v naší zemi populární. Není příliš náročná, ale přece jen potřebuje na rozdíl od jiných pokojových rostlin trošku odlišnou péči. Poradíme vám, jak achimenes pěstovat.

Honzík je pokojová keříčkovitá rostlina kvetoucí od června do září, někdy až do října. Světle až tmavě zelené žilkové listy na podzim opadávají. Achimenes kvete bílými, červenými, růžovými, oranžovými, modrými nebo vínovými drobnými květy trubkovitého tvaru.  

hon_1.jpg
Achimenes 'Mozelle' poznáte podle jasně fialové barvy květů 

Pěstitelské podmínky: světlé místo, pravidelná zálivka 

Nejvhodnější stanoviště pro tuto asi třiceticentimetrovou rostlinku je na světlém místě, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Vyhovovat jí bude parapet okna, které není orientováno přímo na jih.  

Zasazené hlízy začněte na jaře zalévat a vláhu udržujte po celou dobu vegetace. Doporučuji používat pouze odstátou vodu. Pamatujte, že zemina nesmí nikdy úplně vyschnout, nesmí ale být ani přelitá. Na podzim, po odkvětu, postupně zálivku omezte a nakonec zcela vynechejte, aby se hlízy zatáhly. 

hon_2.jpg
Achimenes 'Apricot glow' ocení stejně jako další vyšlechtěné hybridy pravidelné rosení  

Mladé hlízy kvetou brzy

Chcete-li si achimenes rozmnožit, počkejte na jarní období. Nejjednodušším způsobem je dělení hlízovitých oddenků. Rostlina tak vykvete dříve než řízkováním nebo ze semene.

Výsadbu dokončete do dubna  

Během měsíců února až dubna si na honzíka připravte mělký květináč. Ze třetiny ho naplňte drenáží (kousky cihel, kamínků, keramzit) a zbytek dosypte kyprou a výživnou zeminou. Hlízky nechte naklíčit ve vlhkém a teplém prostředí o teplotě kolem osmnácti až dvaceti stupňů Celsia. Klíčky se objeví během pár dnů.

hon_3.jpg
Nové kultivary rostlin bujně kvetou barevnými květy

Zimní spánek honzíkovi svědčí 

Achimenes má rád vyšší teploty (ideálně kolem dvaceti stupňů), proto nedoporučuji, aby teplota v pokoji, kde je umístěn, klesla pod osmnáct stupňů. Hlízy uchovávejte přes zimu v suchu a chladu (můžete i ve tmě), ale rozhodně nenechte klesnout rtuť teploměru pod sedm stupňů Celsia.  

Při takové péči se vám honzík odmění opravdu nádhernými pestrobarevnými květy. Na podzim ustane kvetení a vlivem zmírnění zálivky se hlízy suchem zatáhnou a budou znovu připraveny na jarní zasazení.  

hon_4.jpg
Keříčkový tvar rostlin vynikne, když dáte více hlíz do jednoho truhlíku 

Historie rodu Achimenes

V první polovině devatenáctého století se objevily první odrůdy honzíků ve Střední Americe. Pro jeho krásu se rychle dostal do Evropy a Severní i Jižní Ameriky.  

V současnosti existuje na dvacet pět druhů achimenes. Jako první byl objeven druh Achimenes erecta, který se podílel na vzniku prvních kříženců společně s Achimenes candia, grandiflora, logiflora a patens. Vyšlechtěno bylo několik stovek kříženců a další stále vznikají. 

hon_5.jpg
Výstava v trojské botanické zahradě byla tentokrát chudá na vystavované exempláře  

Honzíci se sešli v botanické zahradě 

Pro velkou oblibu honzíků pořádá každoročně pražská botanická zahrada v Troji výstavu, která se letos koná od 7. do 31. srpna 2010. Bohužel, svatý Petr návštěvníkům tentokrát moc nepřál: rostliny odkvetly příliš rychle, a tak nebylo moc co vystavovat. I tak ale můžete pár kultivarů dosud kvetoucích zhlédnout přímo ve skleníku Fata Morgana.  

hon_6.jpg
Když vás přestanou honzíci bavit, můžete si v botanické prohlédnout kromě spousty rostlin i živé motýly  

Na výstavě v botanické zahradě se můžete o rostlině achimenes dozvědět spoustu zajímavostí: například že při šlechtění se používají i takové metody, díky nimž dochází ke zdvojení počtu chromozomů a výsledné rostliny se pak od původních odrůd liší kompaktnějším růstem nebo bohatším kvetením. Zajímají-li vás takové detaily, nenechte si výstavu ujít.

Doporučujeme

Články odjinud