Srpnová péče o balkonové rostliny

Rostliny v nádobách a truhlících, umístěné na balkonech a terasách, jsou teď v nejaktivnější části svého životního cyklu: kvetou. Aby vydržely kvést co nejdéle, vyžadují vaši péči. Víte, jaká má být, aby zůstaly až do podzimu v dobré kondici?

Základem pro dobrý zdravotní stav rostlin po celý rok jsou silné a zdravé sazenice s již vyvinutým květenstvím. Slabé a vytáhlé mladé exempláře bývají častým terčem nejrůznějších chorob i škůdců.  

Zálivka: podle umístění a druhu rostliny 

V parném létě důsledně dodržujte pravidla zalévání a hnojení umělými hnojivy. Přílišné sucho ve spojení s přímým slunečním svitem dokáže napáchat na balkonovém rostlinstvu pořádnou paseku. Stejně tak škodí přelévání, kvůli němuž se na kořenovém systému rozvíjí hnilobné procesy, indikující totální zkázu. 

balkonovky_1.jpg
Muškáty nadělají parádu v každém koutě 

Množství a načasování zálivky volte vzhledem k prostředí, v němž dané rostliny žijí. Jsou-li ve stínu, zalévejte je méně, protože voda se zde odpařuje velice pomalu. Exemplářům umístěným na přímém slunci dopřejte zálivku až večer, jinak riskujte spálení kořenů vodou, která se po nalití do rozpálené pěstební nádoby ohřeje. 

balkonovky_2.jpg
Mix barev a různých rostlin: při sázení na jaře si vyhrajte a kombinujte různé druhy 

Na zálivku jsou nejnáročnější fuchsie a petunie. Ty vzhledem k bohatému kvetení zalévejte vydatně a často, v závislosti na aktuálním počasí. Substrát by měl být stále mírně navlhlý, kořeny ale nesmí plavat ve vodě! Muškáty a begonie, toť pravý opak. Vydrží i delší dobu se sušším substrátem. 

Přehled péče o balkonové rostliny v srpnu
Název rostlinyNároky na světloZálivkaHnojeníPoznámka
Jednoleté rostliny
Lobelkarozptýlené i přímépodle osluněnídvakrát měsíčně 
Petunierozptýlené i přímévydatná a častádvakrát měsíčněodstraňovat suché květy
Voskovkarozptýlené i přímépodle osluněnídvakrát měsíčně 
Trvalky
Begonie hlíznatározptýlené i příméjednou za pět dnídvakrát měsíčně 
Fuchsiejen rozptýlenévydatná a častákaždý týden 
Lilek převislýrozptýlené i přímévydatná a častájednou týdněmožno odebírat řízky
Pelargonierozptýlené i přímévydatná a častájednou měsíčněmožno odebírat řízky
Verbenarozptýlené i přímépodle osluněníjednou týdněmožno množit hřížením
Vějířovkarozptýlenépodle osluněníjednou týdněmožno odebírat řízky

Hnojivo může pomáhat i škodit 

Měli byste umět správně dávkovat kapalná hnojiva. Typ s vyšším obsahem dusíku je vhodný pro růst rostlin, fosfor naopak pomůže celé vegetaci správně nasadit na květ. Draselná hnojiva podporují látkovou výměnu a fotosyntézu. 

balkonovky_3.jpg
Zaschlá a odkvetlá květenství pravidelně odstraňujte, jedině tak vám rostliny vydrží kvést až do podzimu 

Rostliny přehnojené jedním z uvedených prvků slábnou, ztrácejí přirozenou odolnost a jsou terčem savých škůdců. Zdravé rostliny škůdci napadají spíše výjimečně, a pokud k tomu přece jen dojde, stačí k jejich odstranění dva až tři postřiky insekticidním přípravkem, případně mýdlovou vodou.  

balkonovky_4.jpg
Základní péči svěřte i dětem, určitě vám rády pomohou 

Začněte s množením 

V srpnových dnech můžete začít s rozmnožováním balkonových rostlin, tím si připravíte základ pro nádhernou podívanou v příštím roce. Nejjednodušší množení nabízejí muškáty: odebrané vrcholové řízky zasaďte do malých květináčků, které naplníte směsí kompostu a písku. Pro stoprocentní úspěšnost využijte práškový stimulátor, jenž podpoří růst kořenů.

Doporučujeme

Články odjinud