5
Fotogalerie

Posečená tráva: co s ní?

Udržovaný a zdravý trávník je okrasou každého domu. Jeho pěstování však v mnoha případech může kazit zásadní starost – co dělat s posečenou trávou. Lze jí nějakým způsobem využít? A kam ji umístit? Poradíme vám.

Likvidace posečené trávy je v dnešní době, kdy většina lidí už nechová hospodářská zvířata, a tudíž nepotřebuje zásoby sena, diskutovaným tématem.  

Obce i města začínájí vycházet při řešení tohoto problému občanům vstříc zakládáním kompostáren. I tak se ale stále najdou jedinci, kteří se trávy zbavují způsobem nesprávným, mnohdy dokonce nezákonným. A není jich bohužel málo.

Tráva je bioodpad  

Patříte k těm majitelům trávníku, kteří si neví rady s posečenou trávou? Vyjdete-li z úvahy, že se jedná o bioodpad, zjistíte, že způsobů, jak se jí zbavit, je povícero – pak jen zbývá vybrat si ten, jenž bude nejlépe vyhovovat vašim podmínkám. 

tráva_1.jpg
Jak rychle uklidit: posečenou trávu rozhoďte kolem stromů a keřů 

Seno: dříve pro hospodářská zvířata, dnes spíš pro domácí mazlíky  

Dříve nebyl s trávou žádný problém. Lidé žijící na venkově chovali ve většině případů zvířata, pro něž se tráva sušila. Samozřejmě byli tací, kdo zvíře neměli – trávu si pak rád vzal některý ze sousedů.  

Dnes můžete seno použít jako krmivo i podestýlku pro domácí mazlíčky (zakrslý králík, morče, křeček, činčila a podobně) nebo je nabídnout místnímu farmáři či chovateli hospodářských zvířat. Někteří majitelé koní nemají vlastní zdroj sena a bývají za takovou výpomoc vděční. 

tráva_2.jpg
Máte trávy přebytek? Možná že ve vašem okolí někdo chová zvířata a byl by za ni rád   

První tráva na seno a otava do mulčovače  

Od sena není daleko k mulčování. Jedná-li se o trávu středně vysokou, odborníci doporučují  nechat první trávu na seno a druhou – otavu – travním mulčovačem rozdrtit a neodklízet z pozemku.  

Na místech, kde leží, se udrží vlhkost, tráva se postupně rozloží a následně dobře pohnojí porost. Pokud chcte mulčovač používat na kratší porost, je dobré střídat sbírání a ponechání trávy. Mulčovač však není levná záležitost; pořídíte ho od osmi do třiceti tisíc.  

Pohnojte si na zahradě  

Menší množství trávy využijete přímo na vlastní zahradě: stačí ji rozhodit kolem stromů a keřů. Tráva zabrání rychlému vysychání půdy a postupně se rozloží jako hnojivo. 

tráva_3.jpg
Kdo vyhazuje trávu, nepřemýšlí: v kompostu rychle zetlí a poslouží jako hnojivo

Kompost: nejvýhodnější varianta  

Máte-li trávy hodně a na pozemku místo, jednou z nejvhodnějších variant je založení kompostu. Pokud to nezvládnete sami, kupte si hotový kompostér. Pořídíte ho od osmi set do dvou tisíc korun; záleží na velikosti, materiálu a výrobci.  

tráva_4.jpg
Při procesu kompostování zužitkuje veškerý bioodpad z domácnosti i zahrady 

Do kompostu můžete dát nějaký z nabízených biologických urychlovačů, který napomůže rozkladu materiálu. Na trhu je více druhů a v průměru zaplatíte za metr krychlový až dva kolem osmdesáti korun.  

Vlastní kompost je dobrou variantou, protože investice na jeho vytvoření je jednorázová a kromě trávy do něj „uklidíte“ zbytky jídla (v menším množství), slupek, shnilé ovoce, drcené větvičky, listí (výjimkou je ořešákové), kávový lógr, čaj a další materiály pocházející z přírody.  

Bioskládka: kompost pro občany  

V obcích i ve městech jsou zřizovány takzvané bioskládky nebo-li kompostárny. Jedná se o místa, kam se smí odvážet bioodpad. Kdo chce, může jej potom za mírný poplatek, výjimečně zdarma využít – záleží na rozhodnutí majitele (většinou město nebo obec).    

Na skládce se kontroluje, zda bioodpad neobsahuje nerozkladné materiály, které do kompostu nepatří. Vzhledem k dotacím z Ministerstva životního prostředí se do výstavby kompostárny pustilo mnoho obcí.

Patří mezi ně i ta, v níž žijete? To zjistíte na místním úřadě či na webových stránkách obce. Městská či obecní bioskládka není levnou záležitostí, ale náklady na její zřízení se mohou vrátit prodejem kompostované zeminy.

Na hnojiště jen s vědomím majitele  

Další možností, co udělat s posečenou trávou, je vyvážet ji na místní hnojiště. Samozřejmě za předpokladu, že se domluvíte s jeho majitelem. Na hnojiště lze umístit pouze trávu, která neobsahuje semena a nečistoty, jež do přírody nepatří.  

Je nutné sekat trávu?  

Dnes prakticky není vidět, že by lidé trávu nesekali a nechali ji vyrůst. Ale proč? Vždyť vzrostlá tráva je také pěkná a děti si v ní vyhrají stejně, a možná i víc než na dokonale posečeném anglickém trávníku. Zajímavě o tom píše Jan Hollan.   

Průzkum AbecedyZahrady.cz: Kam vyvážíte trávu?  

Důležité je vědět, že trávu není správné pálit, dávat do popelnice, vyvážet do lesa nebo na pole. Každé pole i les má dnes soukromého majitele – věřte, že by se mu to nelíbilo. 

tráva_5.jpg
Z přírodního odpadu získáte vyzrálý kompost 

Redakce webu AbecedaZahrady.cz si udělala průzkum na vzorku dvaceti lidí, jak jsou na tom s likvidací bioodpadu, konkrétně trávy. Byli jsme mile překvapeni, když nám vyplynulo, že celých 90 % tazatelů likviduje trávu správným způsobem. 

Zbývá tedy apelovat i na ten zbytek lidí, kteří v průzkumu uvedli, že se odpadu zbavují odvezením „někam“. Vždyť správných možností je hodně, a tak si neničme naše prostředí!

Doporučujeme

Články odjinud