Hrách, jeho pěstování a odrůdy

Hrách dřeňový (Pisum sativum convar. medullare) z čeledi bobovitých (Fabaceae) je nenáročná rostlina, jež se uplatní v každé kuchyni. Seznámíme vás s jeho pěstováním, odrůdami a škůdci.

Hrách dřeňový se v přírodě nevyskytuje. Byl vyšlechtěn z původních planých druhů rostoucích v Asii. Pěstuje se šest druhů, jež se používají pro sklizeň zralých, případně suchých semen, jako pícnina pro krmení hospodářských zvířat nebo v konzervárenském průmyslu. 

Přehled kultivarů hrachu dřeňového
Název odrůdyTypVýška rostlinyPočet semen v lusku
'Alderman'pozdní150 cm10
'Cezar'raný80 cm9
'David'poloraný60 cm9
'Gloriosa'velmi raný60 cm7
'Havel'raný70 cm8
'Junos'raný80 cm12
'Lubor'raný60 cm7
'Oskar'raný70 cm12
'Radim'pozdní65 cm9
'Radovan'poloraný70 cm8
'Vladan'raný70 cm8

Malá rodina  

Hrách polní (Pisum stativum convar. speciosum), známý také jako peluška, je využívaný především pro krmení skotu v zemědělství. Hrách obecný (Pisum sativum convar. sativum) je určen pro vylupování a vaření. Semena se sklízí v botanické zralosti nebo suchá. 

Hrách cukrový (Pisum sativum convar. Axiphium) má vysoký obsah cukrů, jak ostatně samotné jméno napovídá. Zužitkujete ho stejně jako fazole: hodí se pro různé zeleninové saláty, polévky a  mražení.  

hrach1.jpg
Vegetační doba hrachu trvá zhruba dva a půl měsíce

Do výsevu se můžete pustit ještě teď  

Hrách vysejte velmi brzy. Nejlepším termínem pro začátek pěstování je přelom měsíců března a dubna. Semeno  před vysetím namočte a nechte nabobtnat. Mezi řádky musí být vzdálenost alespoň patnáct centimetrů, mezery mezi jednotlivými exempláři vymezte na pět centimetrů. 

hrách_4.jpg
Až rostlinka trošku zesílí, nachystejte pro ni oporu; pokud budete zbytečně otálet, rostliny se zamotají do sebe a při rozplétání je snadno potrháte  

Výsev stále udržujte vlhký, semena vyklíčí do čtrnácti dnů a mladé semenáčky v příhodném počasí velice rychle rostou. Do dalšího výsevu se můžete pustit hned za dvy týdny, poslední se dělá právě teď, začátkem srpna – v období po žních. Hrách tak lze sklízet po celý rok. 

Krom pravidelné zálivky věnujte pozornost kypření půdy. Hrách nejlépe prospívá na hlinitých a hlinitojílovitých půdách s mírně kyselou až neutrální reakcí. Pro svůj bohatý růst vyžaduje masivnější oporu. 

hrach2.jpg
Hrášek má prokázané protirakovinné účinky

Použít se dají různé větvičky, pletiva či opory. Pletivo je nejjednodušším řešením, pěstitelé je často připevňují na dřevěnný rám. Při použití větviček musíte všechny rostliny přivázat, což však při pěstování většího počtu exemplářů není zrovna praktické.  

Málo známí škůdci  

Kyjatka hrachová (Acyrthosiphon pisum) je mšicí, jež vysává rostlinné šťávy z listových pletiv. Napadené exempláře poznáte podle zakrnění, slabého kvetení a malé úrody. Kyjatka vždy tvoří kolonie. 

hrach3.jpg
Občas je potřeba zkontrolovat, zda se na rostlinách neobjevil škůdce  

Zrnokaz hrachový (Bruchus pisorum) a zrnokaz bobový (Bruchus rufimanus) poškozují zrající semena. Dospělí jedinci přezimují právě v nich, v období květu kladou vajíčka a larvy se následně líhnou už v době, kdy dochází k tvorbě lusků. Všechny škůdce zničíte pomocí postřiků chemickými přípravky Decis nebo Pirimor.

Doporučujeme

Články odjinud