6
Fotogalerie

Nepěkný trávník? Nahraďte jej půdokryvnými rostlinami

Přes veškerou snahu se vám nedaří vypěstovat na zahradě trávník podle vašich představ? Než se trápit se skomírajícím pažitem, zvolte řešení náhradní – vysaďte rostliny, jimž se bude dařit a které budou na údržbu méně pracné než trávník.

Nemám nic proti pěknému a svěžímu trávníku, jen se mi zdá, že věčné sekání během sezony zabírá dost času a nezanedbatelná není ani spotřeba pohonných hmot, ani elektřiny. Proč si tedy místo trávníku nepořídit vytrvalé nenáročné rostliny, jež potřebují jen minimální péči?    

Kde trávník špatně roste?

U nových domů se trávníkům většinou věnuje zvýšená pozornost už při zakládání zahrady, takže problémy s jeho růstem mívají spíše majitelé již vzrostlých a rozlehlejších zahrad. Také ti, kdo mají pozemek hodně svažitý či kamenitý a různě nerovný, by na založení trávníku neměli trvat.  

Zahrady se vzrostlými stromy a keři jsou pěkné, ale trávník na nich má málo světla – hustý a sytě zelený pažit se vám nepovede mít v žádném případě. Vyhřáté a prudké kamenité svahy nejsou pro založení klasického trávníku vhodné vůbec.  

Na slunce i do svahu

Rozsáhlejší plochy můžete osázet půdokryvnými dřevinami, jako jsou plazivé růže, některé nízké druhy skalníků (například Cotoneaster dammerii), pěkná je žlutě kvetoucí třezalka (Hypericum) i kručinka (Genista lydia) s květy podobnými čilimníku. 

náhrada trávníku_1.jpg
Kromě toho, že rychle roste, skalník i bohatě kvete a později je ozdobný svými zářivě červenými plody  

Aby rostliny co nejdříve zakryly plochu, a nahradily tak trávník, je potřeba výsadbu zahustit. Především v prvním roce po jejich vysazení jim věnujte zvýšenou pozornost – i když jsou to druhy odolné, dopřejte jim vláhu a nenechte plochu zaplevelit.  

Zeleň i přes zimu

Chcete-li celoroční zeleň, zvolte zakrslé a poléhavé jehličiny: velice pěkný je jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) ‘Wiltonii’
v šedomodré barvě, o něco vyšší je zlatožlutý jalovec obecný (Juniperus communis) ‘Depressa Aurea’.

Místo trávníku trvalky 

Pro suchá místa najdete hodně kvetoucích trvalek známých jako klasické skalničky. Úlohu náhrady trávníku splní bez problémů, přijdou levněji, a pokud se vám zachce je vyměnit za jiný druh, práce je s nimi snazší a méně namáhavá.  

náhrada_trávníku_5.jpg
Štěničník (iberka vždyzelená) se hodí na osluněná místa, vynikne v kombinaci s jinými polštářovými trvalkami. Je to rostlina plně mrazuvzdorná, kvete již během dubna  

Pěkné, husté trsy tvoří mateřídoušky, a to v odstínech růžových i fialových. Dobře se rozrůstají, krásně kvetou a příjemně voní. Vděčnou a brzy zjara kvetoucí trvalkou jsou nízké plaménky (Phlox subulata, Phlox bifida), dobře se bude dařit i bílému štěničníku (Iberis sempervirens).  

náhrada_trávníku_6.jpg
Nízké různobarevné floxy po odkvětu zastřihněte – zůstanou kompaktní a bohatě pokvetou každý rok  

Rostliny kombinujte podle svého vkusu, barev se bát nemusíte – nejsou tak moc výrazné a navíc se poměrně dobře vzájemně doplňují.  

náhrada trávníku_2.jpg
Kakost vydrží i na suchých slunných místech, v polostínu je rostlina vyšší a řidčeji olistěná  

V polostínu a stínu vzrostlých stromů

Ani polostín nebo stín není překážkou pro pěkný porost, zvolíte-li vhodné rostliny. Dobrý známý barvínek (Vinca minor) je sice schopen růst i na slunci, ale v krátké době se postará o jednolitou plochu syté zeleně hlavně pod korunami stromů.  

náhrada trávníku_3.jpg
Barvínek je jednou z nejvděčnějších rostlin pro stinná a vlhká místa. Při hustším osázení vytvoří zelený koberec ještě v roce výsadby  

I v zimě zůstává zelený břečťan (Hedera). Pečlivě zaplní plochu a nedá šanci plevelům. Stejně jako barvínek se dá udržovat v potřebných mezích: přistřižení i hlubší seříznutí snáší velmi dobře. Nemá ale příliš rád vápnité půdy, na nich roste pomalu a skomírá.  

Z trvalek můžete pro výsadbu v polostínu použít lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata), kobercovou skalničku kvetoucí od června. Vsadíte-li na zběhovec plazivý (Ajuga reptans), neprohloupíte, rozrůstá se rychle a bujně do všech stran plazivými výhonky. Potěší vás zelenými listy i v zimě.  

Zjara první porost nahrazující trávník vytváří časně kvetoucí plicník (Pulmonaria officinalis), nizoučká vrbina penízková (Lysimachia) kvete žlutě od konce jara do července. V krátké době pokryje holá místa zeleným kobercem.  

náhrada trávníku_4.jpg
Z lomikamenů můžete vybrat jak červeně, tak i bíle nebo růžově kvetoucí druhy  

Něco exotičtějšího? Zkuste okrasné trávy

Netradiční náhradou za trávník mohou být i okrasné trávy (záhon vysokých a nízkých druhů vypadá velice dobře). Velmi odolná je polštářovitá kostřava stříbrná (Festuca glauca) vysoká do dvaceti centimetrů a vhodná do suchých a slunných míst.  

Na slunečných místech s kyselou půdou zkuste založit vřesoviště, polostinné kouty s kyselou půdou osázejte azalkami a rododendrony. I pro menší zahrádky najdete bohatý výběr botanických pěnišníků a různých nízkých kultivarů azalek

Výběr poléhavých listnatých keřů a jehličin i trvalek, jež můžete použít, je velice bohatý. Navštívíte-li okrasné školky nebo zahradnictví v okolí svého bydliště, určitě vás nabídka uspokojí. Uvidíte, že i zahrada bez trávníku má svůj půvab a líbit se bude nejen vám.

Doporučujeme

Články odjinud