8
Fotogalerie

Prázdninová péče o orchideje: jak by měla vypadat

Víte, jak se přes léto postarat o orchideje? Především teď potřebují ochranu před sluncem, správnou zálivku a hnojení. A než odjedete na svou dovolenou, nezapomeňte je zabezpečit.

Letní zacházení se od péče v předešlých měsících příliš neliší. Letněné orchideje již přivykly novým podmínkám na venkovním stanovišti a z úplného stínu se zvolna přesunuly na polostinná místa. 

Vandy se konečně mohou pod širým nebem koupat ve vlahém vánku a rostliny doma na parapetu se alespoň v noci osvěží chladnějším vzduchem z pootevřených oken.  

srpen_1.JPG
Právě kvete (a jemně voní): Vanda Mimi Palmer x (V. insignis – denisoniana) 

Tři prázdninová P: přistínit, porosit, pohnojit 

Vysoké teploty od časného rána až do noci a intenzivní sluneční svit: jevy typické pro tropické letní dny. V tomto období je přistiňování orchidejí zcela nezbytné. A jak zvýšit vlhkost v horkém létě? Roste své rostliny bez obav i několikrát denně! 

Právě teď, v období intenzivního růstu, dochází k dozrávání pahlíz a rozhoduje se o budoucím kvetení – nezapomeňte tedy na pravidelnou a vyváženou výživu! Uvedené letní zásady se týkají všech orchidejí bez výjimky, doma či venku na zahradě. 

srpen_2.JPG
Nemůžete svým orchidejím nabídnout chladivý stín ovocných stromů v zahradě? Nevadí! Zakryjte je stínovkou

Ranní slunce neublíží, polední zabíjí 

Ranní slunce svým rostlinám nabídněte bez obav, mezi devátou a desátou hodinou by ale už měly být všechny orchideje bezpečně ukryté ve stínu. Ani odpolední žhavé paprsky listům orchidejí neprospějí. K výjimkám patří snad jen Cymbidia: po nezbytném jarním přivykání je postavte na slunce i odpoledne – násada květů bude vyšší. 

srpen_3.jpg
Na úpatí loňských cibulovitých pahlíz Cymbidií se začínají objevovat nové výhony. Dopřejte rostlinám dostatek slunce a plné hnojení

Orchideje zalévejte až po proschnutí substrátu 

Orchideje ke spokojenému životu potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. Ačkoli letní teploty na našem území trhají historické rekordy, vlhkost vzduchu je ve srovnání s tropickými pralesy, ze kterých orchideje pocházejí, velmi nízká. Co s tím?  

Nenechte se zlákat k výrazně častějšímu zalévání: substrát ve spodní části květináče si dokáže vlhkost udržet poměrně dlouho, takže i v létě můžete při nesprávném zacházení rostlinu utopit. Substrát v celém květináči by měl před další zálivkou vždy lehce proschnout, nikoli však úplně vyschnout. 

srpen_4.jpg
Orchideje s volnými kořeny je třeba denně namáčet nebo silně mlžit 

Každodenní mlžení orchideje ocení. V chladu vodu omezte 

Daleko vhodnější je denní mlžení, při němž osvěžíte nejen listy orchidejí, ale důkladně pokropíte i povrchovou vrstvu substrátu, která vysychá nejrychleji. Správný interval zalévání pak musí každý pěstitel nalézt sám, v létě především podle právě panujícího počasí. 

Pár zásad správného letního mlžení  

Nikdy nemlžte orchideje, na které před chvilkou svítilo, právě svítí nebo za okamžik bude svítit slunce! Po mlžení vždy zkontrolujte a vysušte srdíčko (střed) rostliny! Za teplých nocí můžete rosit i navečer. Do vody přidejte hnojivo: v noci jej listy orchidejí lépe přijímají.  

Orchidejím, jež mlžení příliš nemilují (Paphiopedilum), postříkejte především substrát. Dostane-li se voda na okraje dospělých listů, nic vážného se nestane, kdyby ale zatekla do středu rostliny, odkud vyrůstají poupata, mohli byste o budoucí kvetení přijít.

Nastane-li chladné, deštivé léto, výrazně omezte zálivku i mlžení. Choulostivé teplomilné orchideje (vandovité) je vhodné dočasně vrátit domů, ostatní letněné orchideje pak stačí schovat pod střechu. Má-li rostlina dostatečně proschlý substrát, dobře snáší i nižší teploty. Orchidej, na niž v chladu prší, je ale přímo ohrožena hnilobou! 

srpen_5.JPG
Dozrávající pahlízy catlejí vás potěší vykukujícími jazýčky květních pouzder 

Hnojte s rozumem! 

Hnojení by nyní, stejně jako v předcházejícím období, mělo být pravidelné – můžete plně (obvykle 1–2 mililitry hnojiva na 1 litr vody) hnojit v každé druhé zálivce, tedy zhruba po dvou týdnech, „hladovějším“ rostlinám (Cymbidia, Cattleye) lze i zálivku čistou vodou mírně obohatit podpůrným prostředkem (Orchimix, Biplantol, Lignohumát). 

Orchideje s volnými kořeny, ať už je namáčíte či mlžíte, mohou v tomto období dostat výživu častěji než jejich zasazené kolegyně. Zhruba po pěti dnech střídejte plné hnojivo a podpůrný prostředek. Vždy nízce dávkované a vždy v měkké vodě! Mlžení hnojivou zálivkou ale prospěje i ostatním orchidejím. 

srpen_6.jpg
Nezdolné Phalaenopsisy bohatě kvetou i v tomto období. Výživu jim dodejte zálivkou i mlžením

Začínající pěstitelé někdy ve snaze svým orchidejím co nejvíce prospět vystřídají v krátkém čase několik druhů hnojiv. Dojde-li pak k jakémukoli výkyvu v růstu (chřadnutí nebo naopak výrazné prospívání rostliny), nejsou schopni identifikovat, který z hnojivých prostředků to „má na svědomí“.

Hnojení obvykle zahajujeme na začátku vegetačního období, kdy mnoho orchidejí samo o sobě roste jako z vody, takže odlišit v případě výrazně kvalitnějšího růstu a kvetení rostliny vliv jednotlivých použitých prostředků a vliv samotného jara je velmi obtížné. Co tedy doporučit?

Střídejte po celé vegetační období nanejvýš dva druhy hnojiv, ideálně jedno plné hnojivo a jeden podpůrný prostředek. Teprve na konci vegetačního období můžete (ale nemusíte) vystřídat letní vyvážené hnojivo za podzimní přípravek s vyšším podílem fosforu. Až na konci sezony je možné spolehlivě zhodnotit prospěšnost použitých hnojiv.

srpen_7.jpg
Lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus)

Nedejte hmyzu šanci!

Také v letních měsících je nezbytná důkladná a pravidelná kontrola rostlin. Suché a horké počasí škůdcům svědčí, letněné orchideje se navíc často dostanou do blízkosti běžných zahradních a balkonových rostlin, jež bývají obvyklými hostiteli hmyzu. Přenos na orchideje je pak jen otázkou času.

Kromě běžných a často zmiňovaných příslušníků savého hmyzu může vaše orchideje ohrozit i nosatcovitý brouk lalokonosec. Larvy tohoto škůdce si přinesete třeba s mulčovací kůrou, z níž se rychle rozšíří po celé zahradě či terase. Larvy bývají velmi při chuti a dokáží zdecimovat kořenový systém rostliny.

Dospělí brouci pak typickým způsobem okusují listy. Jak se tohoto nepřítele zbavit? Larvy zlikvidují parazitické hlístice, které získáte v Biocont laboratory Brno. Dospělce přes den najdete jen výjimečně. Na lov vyrazte až po setmění: noční zásah s baterkou jistě přinese překvapivé výsledky. 

srpen_8.jpg
Charakteristický požerek lalokonosce na liliích 

Dovolená? Vandy dejte k sousedům, ostatní orchideje se bez vás týden obejdou 

Nastala doba dovolených a cestování. Bojíte se nechat svoje orchideje doma? Vyrazíte-li na týden až deset dní, nemusíte se obávat, interval zalévání zůstane zachován. Rostliny zalijte těsně před odjezdem: nejlépe delším namáčením, aby se kořenový bal důkladně nasákl. 

V žádném případě je ale nenechávejte stát ve vodě! Takto opatřené orchideje přečkají i týdenní přestávku v mlžení. Všechny rostliny dobře zastiňte. Ty domácí odstavte z parapetu, aby na ně nedosáhlo sálavé horko z okenních tabulek. Venkovní orchideje pak schovejte pod střechu, aby je neponičily případné letní bouřky. 

Orchideje s volnými kořeny, jež potřebují denní namáčení, by ale týdenní sucho mohlo ohrozit. Jemným a citlivým kořenovým špičkám v takovém případě hrozí zaschnutí. Rostliny sice zřejmě nezahynou, ale po návratu vás bude čekat intenzivní namáčení a dlouhodobé kříšení rostlin s nejistým výsledkem. Zajistěte jim raději spolehlivého pečovatele.

Jaký květináč na orchideje? Podívejte se na video 

Pěstujete orchidej v bytě a chystáte se ji přesadit? Velmi důležité je, abyste si vybrali správný květináč. Kurátor tropických rostlin z pražské Botanické zahrady Jan Ponert nám poradí, co všechno by měl květináč na orchideje splňovat.

 

Doporučujeme

Články odjinud