6
Fotogalerie

Travní koberce: od semínka k zákazníkovi

Snažíte se založit kvalitní trávník, a stále se vám nedaří? Máme pro vás radu, jak mít trávník pěkný, rovný a bez plevele. Řešení se jmenuje travní koberec. Doslova za pár dní se může i neudržovaná zahrada proměnit v zámeckou.

Ať už zakládáte nový trávník, či s tím stávajícím nejste spokojeni, nabízí se vám dvě možnosti. Buď si zasejete travní osivo sami, nebo si koupíte takzvaný travní koberec. Jaký je rozdíl v náročnosti, času a ceně, jsme pro vás zjistili přímo od odborníků.

Semeno, nebo koberec?

Na začátku každého nákupu stojí dvě otázky. Co přesně chcete? A kolik do toho hodláte investovat? Obě platí i v případě, že zakládáte trávník. Důležité je rozhodnout se, jaký trávník potřebujete, k čemu bude sloužit. Má být čistě okrasný, nebo zátěžový?

Důležité je uvědomit si, zda do jeho vzniku můžete investovat dostatek svého času, či bude-li lepší upřednostnit plnohodnotný servis firem, které se touto službou zabývají. Založit trávník neznamená jen zasít osivo – zapotřebí bude pravidelná zálivka, odplevelování i hnojení.

koberce_1.jpg
Takhle většinou vypadá zahrada před položením travního koberce a před osázením; foto: Zahradnictví Vít Munzar

V dnešní uspěchané době si proto čím dál tím více lidí najímá specializované firmy, jež nabízejí položení travního koberce. Bonusem je i krátká doba, v níž se vaše zahrada bude chlubit hustým čistým trávníkem.

koberce_2.jpg
Jistě uznáte, že tohle je už lepší pohled. Je to ta samá zahrada, která byla na předešlé fotografii, jen exponována z druhé strany zahrady; foto: Zahradnictví Vít Munzar

Travní koberec zlidověl

Travní koberce se prodávají už dlouhou řádku let, ale až v poslední době zažívá jejich prodej strmý vzrůst. Dříve si je objednávaly převážně jen velké firmy nebo města, dnes už jsou mezi běžnými zákazníky i vlastníci nově zakládaných či rekonstruovaných zahrad.  

Oslovili jsme proto odborníka na travní koberce Víta Munzara z hradeckého zahradnictví, který nám poskytl zajímavé informace.

koberce_3.jpg
Loupání travního koberce se dělá strojově; foto: Zahradnictví Vít Munzar

Jaká je cesta od semínka k zákazníkovi?

„Travní osivo zasejeme na předem připravený zkultivovaný a odplevelený pozemek pomocí secího stroje. Travní osivo vzchází cca 14 dní a od této chvíle pěstujeme trávník 12 až 15 měsíců do prodejní kvality.

Trávu sklízíme strojem Classen. Síla drnu je cca 18 milimetrů, travnatý pás je 46 centimetrů široký, 112,5 centimetrů dlouhý, je ručně dělený. Sbalené travní koberce pak expedujeme buď na paletách, nebo volně ložené, například v kontejneru.“

koberce_4.jpg
Balení koberců probíhá ručně. Co nejdříve po sbalení jsou expedovány k zákazníkovi; foto: Zahradnictví Vít Munzar

Jaké druhy trávníků nabízíte a který byste doporučil na zahradu?

„V naší školce máme dva druhy trávníků ze směsí pro golfová hřiště, a to pro odpaliště a pochozí plochy. Obě travní směsi jsou vhodné pro založení trávníků v soukromých zahradách.“

Jaká je péče o zasetý trávník, než jej odvezete k novému majiteli?

„Předtím, než je trávník expedován, je pravidelně zavlažován, přihnojován, udržován pravidelným sečením a v bezplevelném stavu.“

koberce_5.jpg
O trávník je nutno pečovat, aby jej zákazník dostal nejen čistý (bezplevelný), ale také v dobrém zdravotním stavu; foto: Zahradnictví Vít Munzar

Jak o trávník později pečuje zákazník?

„Doporučuji jej pravidelně zalévat, sekat, přihnojovat, brzy zjara provést vyhrabání a provzdušnění.“

Vít Munzar se této práci věnuje už přes dvacet let, a jak se nám svěřil, tvůrčí práce s rostlinami ho baví znovu a znovu: „Představte si novou zahradu, kolem domu jen neforemný prostor s kupami hlíny a pak během 2 až 3 dnů nastane proměna – záhony s kvetoucími rostlinami podsypané kůrou či kačírkem, vzrostlé stromy rostoucí z travnaté plochy (položených travních koberců) doplněné skalkou, jezírkem či živými ploty.“

koberce_6.jpg
Čerstvě položený koberec působí, jako by tam patřil odjakživa. Při správné péči bude v této nádheře po dlouhé roky; foto: Zahradnictví Vít Munzar

Nejdříve si udělejte cenové srovnání

Travní koberce upřednostňují zejména lidé, kteří vědí, že na založení trávníku nemají čas ani zkušenosti. Cenové porovnání s osivem sice jednoznačně řekne, že levněji vás přijde, když si trávník založíte sami, ovšem před konečným rozhodnutím je dobré udělat si cenovou bilanci.

Na jedné straně vzít v úvahu, kolik byste dali za travní koberec, a na druhé straně sečíst vše, co vás bude stát, když se do zakládání trávníku pustíte sami. K osivu přidejte náklady na závlahu, hnojení, odplevelení, provzdušnění – a to ve stejném časovém úseku, v němž roste travní koberec, než je vám předán. Finanční rozdíl, který se na počátku jevil jako propastný, se ukáže v jiném světle.

Cena: travní koberec versus samostatné zakládání

Travní koberec (ceny jsou orientační s DPH):

99 Kč stojí metr čtvereční při odběru většího množství 

96 Kč za metr čtvereční – pokládka na připravený terén.

Samostatné zakládání (ceny jsou orientační s DPH):

osivo – 10 Kč za metr čtvereční;

závlaha – cca 2000 až 4000 (záleží na tom, jak je suchý rok a kolik u vás stojí vodné a stočné);

hnojivo – cca 1 až 3 Kč na metr čtvereční za rok (záleží na tom, jaká je jeho spotřeba vzhledem k druhu trávy, počasí, ročnímu období a podobně) ;

odplevelení – buď ručně (mnoho času), nebo koupeným herbicidem – 0,7 až 5 Kč na metr čtvereční za rok;

provzdušnění – vertikutací, což znamená nákup nebo půjčení vertikutátoru (nákup vertikutátoru na domácí použití – 2000 až 4000 Kč, půjčovné na jeden den – 500 Kč).

Doporučujeme

Články odjinud