6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis

S problémy, jako je hniloba listového srdíčka nebo gumové listy, vás zaskočí jedině Phalaenopsis. Uvádíme přehled nejčastějších chorob i škůdců a metody, jak jich orchideje zbavit.

Gumové listy Phalaenopsisů: chybí jim voda  

Příčinou povadlých listů bývá většinou nedostatek vody. Zjednodušeně řečeno: na trase kořen – list došlo k poruše. Lepší (a bohužel méně častý) případ je, že ve strachu z přelití svou rostlinu držíte příliš na suchu.  

Pokud se vám zdá, že mluvím právě o vás, namočte rostlinu na pár hodin do vody tak, jak jsme si uváděli v prvním dílu. Jestliže se listy do rána zpevní, problém s rostlinou je vyřešen. 

Phal_lékař_1.jpg
Ve vysokých polštářích bělomechu sivého porostou kořeny vašeho phalu jako z vody. Důkladně ho prohlédněte, abyste si domů nepřinesli nezvaného hmyzího hosta; foto: Ondřej Zicha, www.biolib.cz

Častější příčinou gumových listů bývá nefunkčnost nebo absence kořenů. Obvykle po přelití kořeny uhnijí a nemohou už plnit svůj úkol a dodávat vodu do listů. Ovšem i takovou rostlinu lze zachránit, ale vyžaduje to radikálnější řešení. 

Jak rostlinu léčit? Pomůže vám lesní mech 

Vyndejte orchidej z květináče, zbavte ji substrátu a důkladně zkontrolujte kořeny. Všechny špatné (měkké, duté) ostříhejte. Rány můžete zasypat dezinfekčním prostředkem (viz níže) a rostlinu nechat do druhého dne volně osychat.  

Obvykle zjistíte, že na rostlině nezbyly kořeny žádné nebo jich je jen velmi málo. Co dál? Zkuste nasbírat v lese mech (nejlépe rašeliník nebo bělomech sivý), orchidej do něj posaďte a vše udržujte stále mírně vlhké. Nemáte-li mech čerstvý, jako nouzové řešení poslouží kupovaný sušený rašeliník. Efekt ale nebude takový. 

K udržení stabilních podmínek a vysoké vlhkosti vám dobře poslouží domácí minipařníček s regulovatelnými větracími otvory. Provizorně si můžete pomoci jakoukoli průhlednou plastovou krabičkou, přetaženou igelitovým sáčkem. 

V tomto případě je použití dešťové vody nezbytné. Nové, dorůstající kořeny nebudou zatíženy solemi a také udržíte mech dlouho živý (vodovodní voda by ho zabila v krátkém čase). Nezapomeňte denně lehce porosit mech i rostlinu a dlouze vyvětrat. 

Phal_lékař_2.jpg
Domácí minipařníček je k rekonvalescenci orchidejí velmi vhodný  

Důkladné větrání je nutné, aby rostlina nezačala plesnivět. Jakmile orchidej vytvoří dostatek nových kořenů, můžete ji zasadit do nového substrátu. Největší šanci na úspěch budete mít ve vegetačním období rostliny (jaro, léto), kdy je také k dispozici dostatek mechu. 

Hmyz savý a žravý: puklice, vlnatky, svilušky

I když vzhledem k velmi tuhým listům phaly obvykle všeliké havěti moc nechutnají, neměli bychom na hmyzí škůdce zapomenout úplně. Postup likvidace je obvykle rozdělen do tří fází: 

  • mechanická – prosté otření měkkým vlhkým hadříkem nebo setření vatovou tyčinkou, namočenou v lihu;
  • biologická – omytí mýdlovou vodou, postřik Biooilem (je ovšem třeba dávkovat velmi mírně a nezapomenout na smáčedlo);
  • chemická – na svilušky platí Omite 570 EW, na ostatní jako první pomoc Fast M (prodává se již naředěný v lahvi s rozprašovačem) nebo důraznější Sumithion Super. Omite i Sumithion jsou v tekuté podobě, takže se dají dobře dávkovat stříkačkou (1 mililitr na 1 litr vody).

Dávkování tekutých chemických prostředků je nesrovnatelně jednodušší, proto jim dejte přednost. A jestli nechcete rozprašovat jedy po bytě, můžete pomocí plochého štětce rostlinu postřikem jednoduše natřít. (Stejným způsobem lze štětec použít i při hnojení na list.) 

Nedají vám spát sladké kapičky? U květů nevadí, na listech ano 

Nacházíte na květních stvolech svých Phalaenopsisů sladké kapky? Buďte klidní! Jedná se o produkt metabolismu rostlin, související s kolísáním teplot. S podobnými kapkami se běžně setkáte například i u rodu Cattleya , Vanda či Cymbidium. 

Pokud objevíte sladké kapky na listech, především pak po jejich obvodu na spodní straně, bijte na poplach! Téměř vždy je to známka přítomnosti některého ze savých škůdců, nejčastěji puklic nebo svilušek. 

Phal_lékař_3.jpg
Na dospělé jedince smutnic platí žluté lepové desky 

A ještě smutnice – zná je většina pěstitelů pokojových rostlin. Jejich larvy si přineseme domů se substrátem a zatímco ony ničí kořeny rostlin, dospělci ničí nás neustálým poletováním po bytě.  

Zkuste nechat substrát hodně proschnout a doufejte, že v suchu larvy zahynou dřív než rostlina. Jinak pomůže už jen přesazení do jiného substrátu, který můžete preventivně před použitím propařit v mikrovlnné troubě. 

Hniloba: otevřete domácí lékárničku! 

I když dáváte sebevětší pozor, někdy se to prostě stane. Občas si takovou rostlinu (zatím bez příznaků) přinesete už z obchodu. Phalaenopsis začne od srdíčka žloutnout a poměrně rychle mu od středu opadají listy. 

V tomto případě se jedná o hnilobu srdíčka – ve většině případů smrtelné onemocnění. Ještě než rostlinu vyhodíte, dejte jí šanci! Tak jako u lidí, i u rostlin je člověk v případě špatně léčitelného onemocnění ochoten vyzkoušet cokoli. 

phal_lékař_4.jpg
Živý rašeliník (Sphagnum) je to nejlepší, co svým marodům bez kořenů můžete nabídnout. Často ale roste na chráněných územích, takže sběr je třeba provádět velmi citlivě; foto: Ondřej Zicha, www.biolib.cz

K lidovým receptům patří posypání rozemletou skořicí, rozdrceným Endiaronem, živočišným či dřevěným uhlím (to lze použít i k dezinfekci například čerstvého řezu na kořenech). Anebo zkuste obyčejný, 3% peroxid vodíku.  

Ano, to je ta černá lahvička, kterou svým dětem poléváte odřená kolena. Pahýl po srdíčku zalijte, nechte pěkně vyšumět a zaschnout. Celý postup, zhruba v dvoudenním intervalu, několikrát zopakujte. Pahýl obvykle zaschne a hniloba se dál nešíří.  

Phal_lékař_5.jpg
Pokud se vám podaří hnilobu srdíčka zastavit, máte šanci, že z bočního spícího očka vyrazí nová rostlinka

Úspěšnost sice není stoprocentní, ale proč to nezkusit? Popálení nebo poleptání kořenů se u Phalaenopsisu bát nemusíte. Je však třeba zdůraznit, že léčení peroxidem lze praktikovat pouze u hybridních phalů. U ostatních, citlivějších druhů orchidejí je to příliš riskantní. 

V případě jakéhokoli onemocnění je vhodné rostlině ustřihnout květ, aby se kvetením nevysilovala. Pokud necháte stvol asi 20 centimetrů dlouhý (na tři očka), dáte phalu šanci zpod očka vyrazit keiki coby poslední záchranu.

Phal_lékař_6.jpg
I ustřižený květní stvol může dlouho zdobit váš stůl 

Na závěr tohoto, poměrně rozsáhlého, povídání o Phalaenopsisech vám přeji, abyste dnešní kapitolu nikdy nepotřebovali, aby vaše rostliny dobře prospívaly a krásně kvetly a aby se vaše sbírka utěšeně rozrůstala. 


Doporučujeme

Články odjinud