Tip na výlet: Muzeum oskeruší

Jeřáb oskeruše, latinsky Sorbus domestica, jinak zvaný oskoruše domácí nebo oskoruch, se stal stromem Slovácka. Vždyť právě v okolí Strážnice rostou největší oskeruše na světě.

Léčivá oskeruše

Oskeruše mají od pradávna bohaté využití díky obsahu minerálních látek, svíravých tříslovin a vitaminu C. Doporučují se při poruchách trávení, a to i pro diabetiky. Plodů o velikosti menšího ořechu ve tvaru kulatém nebo hruškovitém může strom dát až jednu tunu ročně. Mají žlutou, oranžovou nebo červenou hustě tečkovanou barvu.

oskeruše.jpg
Plody oskeruší si dnes už každý neumí představit

Zralé oskeruše se vyznačují sladkokyselou chutí a šťavnatostí. Využívají se především k sušení, na kompoty, marmelády, sypání na buchty, dále na mošty, čaje, likéry a hlavně k výrobě pálenky zvané oskerušovice. Oskerušové dřevo je pevné a barevné a patří mezi nejtvrdší v Evropě. Vinaři z něj vyráběli vinné lisy a dveře či zárubně od sklepů.

Slovácký symbol

Dříve se na našem území vyskytovala oskeruše poměrně hojně. Od druhé poloviny sedmnáctého století a začátkem osmnáctého začala být vytlačována díky potřebě nové zemědělské půdy.

Podle odhadů najdete v současnosti na území Slovácka a celé Moravy pouze kolem jednoho tisíce kusů těchto stromů. Většina jich však již je vysokého stáří a mladých plodných stromků je pomálu.

oskeruše plody.jpg
V muzeu si nové mladé stromky můžete koupit

Muzeum oskeruší

Muzeum vás seznámí nejen s tradičním stromem s léčivými účinky, ale také s jinými vzácnými ovocnými dřevinami, a to přímo v přírodě na salaši Travičná. Na návsi ve Tvarožné Lhotě stojí Muzeum oskeruší s výstavou, ochutnávkou produktů, infocentrem a prodejnou stromků.

Ochutnat budete moci tradiční bylinné čaje našich babiček. Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen. Dvakrát ročně se zde pořádá Slavnost oskeruší – Oskorušobraní.

Muzeum provozuje občanské sdružení INEX Bílé Karpaty, které vás s oskerušemi dobře seznámí a navede na naučnou stezku velkých stromů kolem obce. Zdejší návštěvu si můžete ještě vylepšit rozhlednou na vrchu Travičná, prohlídkou salaše a orchidejových bělokarpatských luk v rezervaci Čertoryje.

oskeruše květ.jpg
Právě teď oskeruše začínají kvést

Muzeum oskoruší najdete na adrese: INEX-SDA Bílé Karpaty, Tvarožná Lhota 148, Strážnice 69662, e.mail: bkarpaty@c-box.cz.

Webové stránky: http://www.indexsda.cz/bk, www.straznicko.cz. Naleznete na nich  také návod na pěstování oskeruší a zajímavé recepty, jak jejich plody využít.

Otevřeno je od května do října, ve dnech pátek až neděle od třinácti do sedmnácti hodin, jinak se musíte na prohlídku muzea objednat.

Doporučujeme

Články odjinud