8
Fotogalerie

Sušička v akci III: sušíme ovoce a zeleninu

Poskytuje-li vám zahrada chutnou úrodu v podobě různých druhů ovoce a zeleniny, bude sušička v pohotovosti zvlášť během prázdnin. Při zpracování přebytků dozrálých plodů využijete i ty, jež na pohled nevypadají nejlépe (malé, tvarově deformované).

Nepatříte-li k majitelům zahrad, nevadí. Obchody nabízejí celoročně dostatek ovoce i zeleniny, takže sušení se můžete věnovat podle libosti. Aby se skutečně vyplatilo, doporučuji nakupovat druhy, na něž se aktuálně vztahuje cenová akce. Ať nedojde k mýlce: žádné plody nesmí být nahnilé, plesnivé nebo nedozrálé.

ovoce_4.jpg
Banány vhodné k sušení poznáte podle hnědých skvrn na slupce, jež značí jejich zralost

ovoce_8.jpg
Hnědá barva se objeví i na usušených plátcích, což je způsobeno vyšším obsahem přírodního cukru, který zkaramelizuje

Využijete i přezrálé plody

K sušení se hodí úroda, která je čerstvá a dobře vyzrálá, u některých druhů, jako jsou meruňky, hrušky nebo švestky, dokonce přezrálá, protože má nejvyšší obsah cukru a živin. Plody důkladně omyjte, pokud mají slupku bez vad, neloupejte ji.

ovoce_6.jpg
Rozkrájení banánů na kolečka nezabere moc času

Ovoce a zeleninu nakrájejte na plátky, případně kolečka, kostičky, hranolky nebo i půlky (zeleninu lze i nastrouhat na hrubším struhadle) a poskládejte na síto či síťku (záleží na velikosti jednotlivých kousků). Důležité je pracovat rychle, aby byly uchovány všechny živiny.

Jak zabránit hnědnutí ovoce

Některé druhy ovoce, jako například jablka a hrušky, po rozkrájení rychle hnědnou. Pokud se toho chcete vyvarovat, jednotlivé kousky ihned ponořte na pět minut do vody s citronovou šťávou nebo s octem (na litr vody použijte šťávu ze dvou citronů či jednu lžíci octa). Po vyjmutí je nechte okapat a teprve poté umístěte na síta.

ovoce_mezifáze.jpg
U menších peckovin, jako jsou višně a třešně, můžete pecku odstranit až po nějaké době sušení – půjde vám to lépe

Kandování a blanšírování

Ovoce i zeleninu lze před sušením upravit: ovoce prosladit (kandování), zeleninu blanšírovat (tím zabráníte enzymatické reakci, která by v zelenině proběhla při sušení a způsobila by ztrátu chuti).

Aby se sušení plodů s voskovým povlakem neprotáhlo (například fíků, švestek, borůvek či hroznového vína), ponořte je na minutu či dvě do horké vody a následně je opláchněte vodou studenou.

Je úroda usušená dobře?

Ovoce sušte při teplotě 50 až 55 °C, zeleninu při 50 °C – při vyšší teplotě by mohla ztvrdnout. Dobře usušené ovoce je vláčné, ohebné, pružné a bez vlhkých míst, obsahuje méně než 5 % vody. Zelenina je tvrdá a pevná, bez měkkých míst. Pro ověření, že vše je usušené akorát, nechte jeden kousek vychladnout, rozpulte ho a zmáčkněte. Na řezu se nesmí objevit voda.

ovoce_2.jpg
Usušené ovoce se konzumuje hlavně v suchém stavu, neupravené, ale hodí se i pro přípravu různých jídel. Před vařením je namočte do vody a nechte nabobtnat. V případě višní, například do bábovky, bych upřednostnila místo vody rum

ovoce_3.jpg
Usušené plody mohou trochu lepit, takže si říkáte, jak budete umývat síta. Jak je vidět na fotografii, jde to velmi snadno: stačí jen přidat do horké vody  pár kapek saponátu a síto otřít houbičkou

Usušené ovoce i zeleninu skladujte ve sklenicích se vzduchotěsným uzávěrem nebo v plátěných sáčcích. Uložte je do tmavé, suché místnosti o teplotě do 15 °C a pravidelně kontrolujte.

Tip Marie Martinovské: Praktické je rovnou si namíchat zeleninové směsi, které využijete při vaření – například listovou zeleninu, koření a houby do bramborové polévky. Zeleninovou směs lze rozmixovat na hrubší prášek – vznikne tak domácí Vegeta bez konzervačních látek.

Placky plné vitaminů

Jak z ovoce, tak i zeleniny lze připravit placky. Je to způsob, kterak využít přezrálé plody, které se hůře zpracovávají, starší kompoty a marmelády. Kombinovat můžete více druhů dohromady, kdy k méně výraznému druhu přidáte druh chuťově výraznější, nebo jeden druh obohatíte oříšky, vločkami, obilnými klíčky a podobně.

rajčata_rolování placky.jpg
Rajčatové placky lze použít, připravujete-li pizzu

Pyré, které vznikne rozmixováním nakrájených plodů, se suší na olejem potřené fóliové misce (součást sušičky FD-500 Snackmaker) asi 6 až 12 hodin. Placky poté srolujete, případně nastříháte či nakrájíte na kousky a uschováte ve sklenici se vzduchotěsným uzávěrem.

Použít je můžete do mysli, jogurtů, jako přesnídávky. Lze je plnit různými krémy a připravit z nich sladké nebo slané rolády. Ozdobné tvary z nich vykrájené se hodí k dozdobení zákusků, dortů či chlebíčků a obložených mís.

ovoce_7.jpg
Při sušení si ovoce i zelenina zachovává velké množství vitaminů C a B, provitamin A, důležité minerální látky (vápník, hořčík, železo) a stopové prvky (zinek, selen a další)

Využijte poradnu, odpovídá odbornice

Jak sušičku Snackmaker FD 500 k vyzkoušení, tak i cenné rady týkající se práce s ní mi poskytla paní Marie Martinovská (zástupkyně firmy Able Electric, spol. s r. o. a Řídící systémy, spol. s r. o., dovozce a distributor těchto sušiček pro Českou a Slovenskou republiku), jež je autorkou publikace Sušíme ovoce, zeleninu, byliny, houby...

Odpoví na veškeré vaše dotazy, které vás v souvislosti s používáním sušiček napadnou. Je jedno, zda už nějakou máte, ale třeba si nejste jisti, zda s ní pracujete zcela správně, nebo jestli teprve uvažujete o jejím nákupu. Krom potravin, o nichž jsme psali v našich článcích, lze sušit i maso a také květiny. Své dotazy posílejte do úterý 28. 7. 2009 na adresu info@abecedazahrady.cz. Do předmětu zprávy uveďte heslo Sušička.

Soutěžte s námi o sušičku

A protože sušička je věc, která se do domácnosti hodí, připravili jsme pro vás zajímavou soutěž. Čtyři z našich čtenářů, kteří nám do poradny pošlou svůj dotaz(y), získají jako výhru sušičky Snackmaker FD 500, jež věnuje jejich dovozce a distributor. Nezapomeňte proto ke svým dotazům připojit i adresu vašeho bydliště.

Doporučujeme

Články odjinud