Jak pěstovat orchideje: zálivka a hnojení

Jakou vodou zaléváte své orchideje? Kvalitní zálivková voda je společně s dobře dávkovanou výživou jedním z rozhodujících faktorů pro jejich úspěšné pěstování. Podle čeho ale vhodnou vodu poznat a jak správně hnojit?

Dnes se budeme věnovat vlastnostem vody vodovodní, dešťové i technicky upravené. Povíme si, co znamená tvrdost vody, jak jednoduše změřit obsah solí v čisté vodě i množství hnojiva v roztoku. Poradím vám, jak lze podle vnějších příznaků poznat, který základní prvek rostlině chybí, či přebývá.

Tvrdost vody: to je, oč tu běží  

Rozhodujícím kritériem kvality zálivkové vody pro orchideje je její tvrdost – tedy množství solí ve vodě obsažených. Čím je jejich množství vyšší, tím je voda tvrdší, a pro orchideje tedy méně vhodná. Soli zasolují substrát i kořeny orchideje a rostlina neprospívá. V domácích podmínkách si kvalitu vody můžete zkontrolovat pomocí jednoduchého přístroje, zvaného konduktometr.  

Pro průměrně zkušené orchidejáře, kteří již pokročili z období phalů do období střevíčků, dendrobií, či dokonce catlejí, se tento měřák stává oblíbenou součástí základního vybavení.  

voda_1.jpg
Konduktometr: užitečný pomocník  

Konduktometr funguje na principu elektrické vodivosti a zobrazuje nasycení měřeného roztoku solemi. Jednotkou měření je mikrosiemens (uS). Důležité základní měřené hodnoty najdete v níže uvedených tabulkách. Možná se vám bude zdát, že investice do tohoto přístroje je příliš vysoká a jeho využití omezené.  

Praxe mě přesvědčila, že tomu tak není. Kdykoli používám nové hnojivo, jiné ředění nebo zálivkovou vodu z dalšího zdroje, roztok preventivně přeměřím. Pro nevratné poškození kořenů popálením totiž stačí jedna nesprávně dávkovaná zálivka.  

Voda dešťová, destilovaná, či vodovodní? Vyberte tu nejměkčí!  

Nejlepší, co můžete svým orchidejím dopřát, je voda dešťová či měkká z horských oblastí. Větší zásobu kvalitní vody lze uchovat v čistých uzavřených nádobách (kanystrech) v chladu a temnu. V případě potřeby vodu před uložením přefiltrujte od hrubších nečistot.  

Nemáte- li k dispozici dešťovou vodu, zkuste sáhnout po vodě destilované či demineralizované (demi voda). Jestliže ji občas velmi jemně (maximálně 0,5 mililitru na dva litry vody) obohatíte hnojivem, získáte kvalitní vodu, kterou můžete bez obav zalévat i mlžit stejně jako čistou vodou dešťovou.  

voda_2.jpg
Patříte-li k příznivcům mlžení, pořiďte si na léto tlakový postřikovač s nastavitelnou tryskou  

Městská vodovodní voda pro zalévání citlivějších orchidejí příliš vhodná není. Toto obecné tvrzení se samozřejmě bude lišit v závislosti na vlastnostech zdroje pitné vody v dané lokalitě. Přesnější informace o kvalitě vaší zálivkové vody vám poskytne příslušná Krajská hygienická stanice nebo místní Vodárny a kanalizace.  

Voda z vodovodu pro orchideje? Raději ne!  

Domácí úprava vody z kohoutku nemá příliš velký význam. Jejím odstátím z ní pouze vyprchá volný chlór a teplota vody se vyrovná pokojové teplotě. Převařením odstraníme jen takzvanou přechodnou tvrdost vody, tedy především sloučeniny vápníku (vodní kámen), které ovšem kořeny nijak zvlášť neohrožují.  

Trvalá tvrdost vody, tedy rozpuštěné chloridy, sírany, nitráty a další, se varem ale nijak nezmění. Bohužel však právě tyto soli činí tvrdou vodu pro orchideje tak nevhodnou. (Například hodnota hradecké vody se po desetiminutovém varu změnila ze 735 uS jen na 610 uS).  

Pro vaši konkrétní představu nabízím následující tabulky:

Obsah soli v zálivce
vodaobsah soli v uS
destilovaná0–10
dešťová50–90
dešťová s hnojivem (optimální hodnota)200–400
vodovodní700–1 500
studniční200–3 000
minerální1 500–3 000
Převzato z knihy Orchideje, autor Frank Röllke  
Obsah soli v zálivce: vlastní měření
vodaobsah soli v uS
destilovaná, demineralizovaná (demi voda)0–10
dešťová (dle mého měření)15–30
Jizerské hory, Josefův Důl – místní vodovod40–50
Praha, centrum – místní vodovod400–500
Brno – místní vodovod500–600
Hradec Králové – místní vodovod700–800
Reálně naměřené hodnoty  

Prostým porovnáním uvedených dvou tabulek dojdete k jasnému závěru: průměrná hodnota čisté (bez příměsi hnojiva) městské vody již obvykle převyšuje doporučovanou, pro orchideje optimální hodnotu vody s hnojivem (200–400 mikrosiemensů).  

Přidáte-li do městské vody navíc hnojivo, byť mírně dávkované, dostanete se do oblasti velmi vysokých čísel. Taková zálivka pak může kořenům vaší orchideje opravdu vážně uškodit. To je dostatečně pádný důvod, proč se vodovodní vodě při zálivce citlivějších orchidejí vyhnout.  

( Například přidáním pouhého 0,5 mililitru hnojiva Pokon do litru hradecké městské vody se přiblížíte hodnotě 950 mikrosiemensů, což bude při dlouhodobé aplikaci rostlinu velice zatěžovat.)

voda_3.jpg
Nabídka tekutých hnojiv pro orchideje je v současné době bohatá  

Chcete-li se dozvědět více o projevech nedostatku či přebytku základních živin u orchidejí, doporučuji nahlédnout na stránky České orchidejářské společnosti a prostudovat tam skvělý článek pana Jaroslava Máchy, nazvaný Substráty pro orchideje, výživa orchidejí.

Doporučujeme

Články odjinud