Zpracování půdy na zahrádce

V září přichází na řadu různé práce, které mají připravit zahrádku k zimnímu spánku. Jednou z nich je rytí záhonů. Pokud nevlastníte pomocnou techniku, musíte zapojit vlastní síly.

 Proč rýt záhony? 

Půdu musíte zpracovat proto, abyste ji řádně provzdušnili a obohatili o důležité živiny. Rytí je zvláště vhodné u velmi těžkých půd jílovitého typu, které zadržují vodu a propustí jen velice málo živin ke kořenům pěstovaných rostlin.

zpracování půdy 1.jpg
Rytím zlepšíte celkový stav půdy.

Při rytí dochází k rozrušení půdního škraloupu a důkladnému promíchání vrstev zeminy. Nesmírně důležitou roli zde hraje přídavek organických hnojiv a jiných látek. Jako přídavek do právě rytých záhonů použijte:

  • nadrobno posekanou trávu smíchanou s listím
  • rozřezané posklizňové zbytky (pouze ze zdravých rostlin)
  • chlévský hnůj (kravský nebo koňský)

  • rozdrcené zbytky slabých větví
  • škrabky ze silnic (splavená zemina po deštích)

  • písek – pouze u velmi těžkých půd (zlehčuje půdu)
  • dřevěný popel (zlehčuje půdu)

Chlévský hnůj použijte spíše v rozleželé formě. Nesmíte jej aplikovat na záhony, kde budete sázet česnek nebo cibuli. Příliš vysoký obsah dusíku těmto rostlinám nesvědčí.

zpracování půdy 2.jpg
Slabé větve ,,prožeňte“ drtičem a máte výborný materiál pro zarytí; foto: www.stiga.com

Zelené hnojení

V době po sklizni byste měli zapřemýšlet nad tím, jak půdu udržet v co nejlepším stavu a zároveň ji zakrýt, aby se z ní neztrácela vláha a živiny. Některé rostliny, jako například řepka nebo hořčice, mají poměrně rychlý růst.

To znamená, že ihned po zasetí semene a jeho zapravení do půdy začnou klíčit a svým mohutným kořenovým systémem provzdušňují půdu.

Základní význam zeleného hnojení spočívá v ochraně půdy před nepříznivými povětrnostními vlivy a zlepšení struktury (vlastností) půdy. Rostliny zapravujeme do půdy zarytím před započetím květu. Pokud pokryvné rostliny vykvetou, dochází k opačnému účinku – vyčerpávání živin z půdy.

zpracování půdy 3.jpg
Měsíček je velmi stará kulturní rostlina, používaná hlavně pro výrobu mastí. Jenže málokdo ví, že je výbornou alternativou pro zelené hnojení.

Před zarytím je dobré pokrývku záhonů posekat, což ulehčí následné zapravení do země. Jako zelené hnojení můžete použít různé přebytky osiv rychlerostoucích jednoletek. Jako nejvhodnější pro zelené hnojení se jeví tyto rostliny:

  • brukvovité – řepka, hořčice
  • salát, špenát, fazole, hrách (fazole a hrách obohacují půdu o živiny)
  • měsíček lékařský
  • vikvovité – jetel, vojtěška, bob zahradní, vikev setá a další

Zelené hnojení je nejlepší zapravit až po příchodu mrazíků, zaryté části rostlin se budou mnohem lépe rozkládat.

Při použití brukvovitých dávejte pozor na to, jestli jste na prázdných záhonech nepěstovali kedlubny a košťáloviny. Zasetím řepky nebo hořčice zde riskujete rozvoj jednostranné únavy půdy.

Doporučujeme

Články odjinud