Jak založit zahradní jezírko

Chystáte se vytvořit na své zahradě okrasné jezírko? Máme pro vás několik praktických tipů, které se vám budou hodit hned na začátku stavebního procesu. Dozvíte se, jaký tvar a hloubku byste měli zvolit a proč, jakou jezírkovou fólii si pořídit a jak ji správně svařit.

Zahradní jezírko jako podle pravítka? Určitě ne!

Chcete mít ve svém zahradním jezírku co nejrozmanitější živočichy i rostliny? Pak by určitě mělo být dlouhé a mít nepravidelný tvar, protože tímto způsobem získáte nejdelší břeh. Přirozené prostředí břehu totiž hraje velmi významnou roli, protože právě v mělkých zónách se voda rychleji ohřívá, což má stěžejní vliv na rozvoj rostlinného a živočišného planktonu.

Břehy by měly být jak pozvolné, tak strmější. Část břehu, která je nejprosluněnější, musí mít také nejmírnější sklon. To je nezbytné pro některé živočišné druhy, např. obojživelníky. Naopak některé druhy vodních rostlin zase vyžadují přechody poněkud strmější.

Uprostřed by jezírko mělo být dostatečně hluboké, aby v zimě úplně nezamrzlo. V praxi to znamená, že nejhlubší část by měla mít 0,8–1 metr. Stejně tak jsou ale důležité i středně hluboké zóny, protože ty jsou také životním prostředím pro určité druhy.

Jezírková fólie musí být dostatečně silná

Jak udržet v jezírku vodu? Nejpoužívanějším materiálem pro stavbu zahradního jezírka je pevná PVC fólie, která je zároveň tvárná a lehce se přizpůsobí vašim tvůrčím ambicím.

Až ji budete vybírat, nenechte se zviklat příznivou cenou, kterou mají jezírkové fólie o síle 0,5 mm. Doporučujeme tloušťku 0,8 a ještě raději 1 nebo 2 mm, protože taková fólie obstojí: neprotéká a je dostatečně odolná vůči UV záření, nízkým i vysokým teplotám nebo prorůstání kořínků vodních rostlin. Nehledě na skutečnost, že se při pokládání lépe svařuje.

Svařování: chemicky nebo horkým vzduchem

Pokud jde o svařování jezírkové fólie, zvolit můžete chemický spoj nebo spoj horkým vzduchem.

Chemické spojování fólií spočívá v rozleptání obou stran přípravkem na bázi tetrahydrofuranu. Jak na to?

  1. Fólie nejprve nařežte na požadované míry, očistěte je a usušte.
  2. Přeložte je přes sebe stranou, kterou chcete svařovat tak, aby se vzájemně překrývaly o 5–7 cm.
  3. Mezi přeložené části štětečkem naneste svařovací prostředek, a to vždy na délku zhruba 30 cm. (Každou fólii potřete přípravkem jen z jedné strany, ne z obou.)
  4. Části k sobě opět přiložte a v celé délce zatižte dlouhým sáčkem s pískem. Po uplynutí 30 až 60 sekund je spoj hotov a vy můžete tímto způsobem postupovat po celé délce svaru. Pokud je svařována větší délka než 2 metry, pracujte vždy od středu ke krajům.

Svařování horkým vzduchem vyžaduje více zkušeností. Jak postupovat?

  1. Spoje překryjte minimálně o 4 cm, šířka sváru musí mít minimálně 2 cm. Trysku horkovzdušného přístroje veďte tak, aby v překryvu klouzala a 2–3 mm před hranou sváru zůstala viditelná.
  2. Nažhavte oblast horního a dolního spoje a tzv. přítlačným válečkem spoj okamžitě přitlačte. Vystoupne tak tzv. svárový červ, malý výstupek podél svařeného švu.
  3. Spoje zkontrolujte, a to tak, že podél spáru přejedete s lehkým tlakem šroubovákem, tupým hřebíkem nebo 2 cm širokou tryskou svařovacího přístroje.
  4. Malá chybná místa poznáte podle výstupků na horní straně spoje a můžete je horkým vzduchem rovnou přivařit.

Doporučujeme

Články odjinud