vytisknout velikost písma Vyrobte si adventní věnec: inspirace tradiční i netradiční

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si tedy vyrobit vlastní. Snažte se vyjít především z toho, co máte doma či na zahradě a v přírodě k dispozici.

Klasika z voňavého jehličí i v moderním pojetí

Chcete-li vytvořit klasický věnec, použijte jako základ slaměný nebo polystyrenový kruh. K dostání jsou v různých velikostech v každém zahradnictví či hobbymarketu, stejně tak snadno je seženete na vánočních trzích.

K základu postupně drátem přivazujte krátké větvičky jehličnanů, až ho jimi seshora a z boků zakryjete. Postupujte tak, abyste špičkami větviček pokaždé překryli místo uvázání předchozí vrstvy.

Pokud jej nehodláte pověsit na dveře nebo na zeď, ale chcete ho použít jako svícen, vbodněte do základu stojany na svíčky. Jinou možností je nahřát nad ohněm silnější drátek a zabodnout jej nejprve do spodní částí svíčky a potom do věnce. Platí, že čím silnější svíčka je, tím více drátu byste měli použít, aby pevně držela a nespadla.

Klepněte pro větší obrázek
Jemně zelenkavě zbarvené svíčky vypadají v nezvyklé kombinaci s vícero druhy zeleně úžasně. Díky rozmarýně a eukalyptu bude věnec příjemně vonět 

Líbí se vám věnce laděné dozelena, ale jehličí pro vás není to pravé? Vyzkoušejte moderní odlehčenou verzi – k obalení základu použijte jakoukoliv zeleň, která hned nezvadne (věnec je dobré pravidelně rosit). Věnec na fotografii je vytvořen z větviček jmelí, ochmetu, rozmarýny, eukalyptu a břečťanu.

V hlavní roli šišky 

Věnce ze šišek jste už pravděpodobně viděli. K jejich přidělání k základu použijte tavnou pistoli; ušetří vám čas a usnadní práci. Šišky v takovémto množství jsou samy o sobě už dostatečně zdobné, proto to s dalšími dekoracemi nepřehánějte.

Klepněte pro větší obrázek
Podobné věnce se hodí jen do interiérů. Venku by se šišky za vlhkého počasí zavinuly a bylo by po parádě 

Zdá-li se vám, že by šiškovému věnci přece jen slušela troška zeleně, vyzkoušejte kombinaci s mechem. Ačkoliv patří k těm netradičním, vypadá nečekaně dobře a dá se doladit ozdobami v další libovolné barvě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aby šišky s mechem nepůsobily smutně, rozsviťte dekoraci výraznější barvou Na sběr šišek nemáte čas? Použijte, co zrovna máte. Pokud jste loupali ořechy či jiné plody, nebojte se vytvořit věnec ze zbylých skořápek   

Použijte ovoce

Máte doma zásobu citronů, pomerančů nebo jablíček? Nakrájejte je na plátky a usušte. Na věnce se většinou dávají jen jako přízdoba, ale použít se dají také jako hlavní (a proč ne i jediný) materiál k obalení základu. Navíc vám krásně provoní vaše obydlí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Věnce vytvořené z ovoce jsou natolik nezvyklé a upoutají pozornost, že je není potřeba dál příliš zdobit   

Pokud slaměný či polystyrenový kruh nemáte, můžete místo něj použít silnější drát a na něj plátky ovoce navléknout. Prostřídat je můžete třeba s ořechy, skořicí či sušenými listy vavřínu, jak je vidět na fotografii.

Když je ozdobný samotný základ

Jako základ se dá použít i věnec, který vytvoříte z přírodních materiálů – dobře se pracuje se šlahouny psího vína, révy, větvičkami vrby a podobně. Sám o sobě ovšem vypadá natolik pěkně, že by byla škoda jej zakrývat (ani by to příliš dobře nešlo).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud upřednostňujete větší zdobnost, není problém věnec nastříkat třeba zlatou barvou   

Nechte tedy vyniknout použitý materiál a jen jemně ho přizdobte větvičkou jmelí, jehličí či stálezelené dřeviny, přidejte nějaké koření či vánoční ozdůbky. Po svátcích věnec odzdobte a schovejte. Využijete ho na jaře k velikonoční dekoraci. A ani potom jej nevyhazujte. Vydrží krásný ještě několik let.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

K čemu všemu se hodí kaštany

K čemu všemu se hodí kaštany

Mnohým z nás se ještě stýská po létu. Zpátky je ale nepřivoláme, a tak je na místě najít si na podzimních měsících něco pěkného. Barevné listí, rudé šípky, poslední sklizeň úrody a v neposlední řadě kaštany. Podívejte se, jaká kouzla s nimi můžete provést!

17.  10.  2016 |
Rakytník řešetlákový: největší chyby při pěstování

Rakytník řešetlákový: největší chyby při pěst…

6.  7.  2016 |
Jak připravit šípkové víno

Jak připravit šípkové víno

Využijte podzimních dnů, kdy neprší, a vydejte se na procházku do přírody. S sebou si vezměte košík, abyste byli připraveni, pokud objevíte šípkové keře s pěkně vybarvenými, tvrdými plody.

12.  10.  2016 |
Připravte hlíznaté begonie k přezimování

Připravte hlíznaté begonie k přezimování

Hlíznaté begonie, jako jedny z mála balkonových rostlin, obvykle bohatě kvetou i koncem září, což jim vydrží až do prvních mrazíků. Chcete se z nich těšit i příští sezonu? Připravte je na zimu a dobře přezimujte.

18.  9.  2016 |
Jak zazimovat bylinky

Jak zazimovat bylinky

Máte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc.

15.  10.  2016 |