vytisknout velikost písma Vánoční tip redakce: dárky pro nadšené aranžéry

Za dveřmi jsou Vánoce a s nimi otázka: co koupit pod stromeček svým milým? Máte-li doma tvořivou duši s šikovnýma rukama a zálibou v aranžování, bude se vám dárek vybírat snadněji.

Aranžování není jen záležitostí žen

Žena a květina patří k sobě, proto ještě dnes převládá názor, že zabývat se úpravou živých či suchých aranžmá z květin nebo výzdobou bytu drobnými dekoracemi příliš mužům nepřísluší. Opak je pravdou, neboť muži se s větší odvahou pustí do netradičních řešení a mnohdy dokáží vytvořit variace nečekané a působivé. 

Klepněte pro větší obrázek
Suché růže patří ke klasice. Maximálně vyniknou v jednoduché nádobě bez zbytečných příkras

Dárky za pár korun

Potřeby pro aranžování jsou opravdu rozmanité a v nabídce květinářství či obchodů s potřebami pro kutily a zahrádkáře jich najdete spoustu. Pokud máte hluboko do kapsy, pořídíte dárek opravdu za pár korun.

Může jím být aranžovací hmota (oasis) pro živé květiny různých barev (šedá se hodí pro suchá aranžmá), tvarů i velikostí. Cena se pohybuje od desetikoruny za nejmenší tvary až do necelé stokoruny za větší kvádry oasisu, které lze řezat podle potřeby. 

Klepněte pro větší obrázek
Oasis se dá lehce krájet

Různé stuhy, barevné dekorační provázky a barvené lýko jsou také dárkem za pár desetikorun, andělské vlasy (tenké měděné drátky v zlaté, stříbrné či červené barvě) se prodávají v balení po dvaceti gramech zhruba za šedesát až sedmdesát pět korun. Potěšíte i barevnými špendlíky s velkou plastovou hlavičkou, balenými v krabičkách po padesáti až sto kusech za necelou dvacetikorunu.

Nadšený aranžér ocení i jiné doplňky – mušličky, drobné kameny, korálky, skleněné perličky – jež se dají bez problémů koupit za takovou cenu, že si je může dovolit i dítko s nevelkým kapesným. 

Bez nářadí se neobejde ani váš aranžér

Dobré nůžky, nůž nebo štípací kleštičky máte možná doma, ale vlastní nářadí určitě přivítá každý. Na stuhy a lýka postačí kvalitní hobby nůžky v cenách od jednoho sta do dvou set korun (značkové floristické nůžky jsou o něco málo dražší). 

Malé štípací kleště na drát koupíte za stokorunu i méně, pokud budete chtít značkové floristické štípací nůžky, počítejte s cenou kolem dvou set padesáti korun. K štípacím kleštím můžete přidat i barevný vázací drát (například zelený, červený, zlatý, stříbrný) na cívkách, za nějž zaplatíte kolem dvaceti až osmdesáti korun.

Hodí se i malé kombinované kleště z nabídky obchodů s potřebami pro kutily. K řezání aranžovací hmoty je vhodný aranžovací nůž oasis, stojí zhruba třicet korun.  

Mírumilovná pistole

Pokud budete chtít udělat vašemu nadšenému aranžérovi opravdu radost, dejte mu pod stromek tavnou pistoli. S ní se dají spojovat materiály naprosto rozdílné – dřevo, plast, sklo, keramika, karton, kámen, korek, kůže, kov či látka s přírodními materiály. 

Klepněte pro větší obrázek
Tavná pistole se stojánkem a pojistkou proti přehřátí je bezpečnější a lépe se s ní manipuluje 

V nabídce jsou nejen malé tavné pistole za stokorunu, ale také značkové za několik set nebo pistole profesionální, jejichž cena překročí i dva tisíce korun. Ty se však pro potřeby domácího aranžování tolik nehodí, vystačíte proto s menšími a levnějšími typy.  

Nejlevnější tavné pistole jsou jednoduché, lehké, nemají regulaci teploty ani stojánek pro odložení při práci. Větší a značkové lze nastavit na dvojí výši pracovní teploty, mívají termostat a pojistku proti přehřátí, k výbavě patří pracovní stojánek buď zabudovaný v pistoli, nebo dodávaný jako její příslušenství. 

Tavné pistole
Značka Váha Průměr náplně Cena
Asist 7 neuvedena 7 mm 99 Kč
Asist 12 neuvedena 12 mm 179 Kč
Bosch PKP 18E 0,35 kg 11 mm 720 Kč
poznámka: pojistka proti přehřátí, pracovní stojánek
Black & Decker GG500 0,30 kg 12 mm 960 Kč
Dremel 1200 0,36 kg 10 mm 700 Kč
poznámka: dvojí provozní teplota - 120 a 160 stupňů, náplní jsou patrony, stojánek
Eta ELP 60 0,20 kg 10 mm 145 Kč
Extol 40 W neuvedena 11 mm 119 Kč
Extol 65W neuvedena 11 mm 149 Kč
Extol 150W neuvedena 11 mm 420 Kč
poznámka: pistole Extol mají pracovní stojan, aktivační dobu tři minuty
F-SN 7381A neuvedena 7 mm 105 Kč
F-SN 7382A neuvedena 11 mm 95 Kč
FLK-620 Ferm 0,80 kg 12 mm 280 Kč
poznámka: pistole a příslušenství (stojan) v kufřiku
Tona 6-GR15 neuvedena 7 mm 460 Kč
Tona 6-GR25 neuvedena 11 mm 548 Kč
poznámka: dvouteplotní pistole se stojanem

Slepí možné i nemožné

Jako lepidlo se do pistolí používají tavné tyčinky. Pokud je budete kupovat tomu, kdo už pistoli má, podívejte se, jaký průměr tyčinek potřebuje! Pro běžně používané hobby pistole se vyrábějí tyčinky o průměru sedm, deset, jedenáct a dvanáct milimetrů. Proto se i při koupi nové pistole informujte na potřebnou velikost náplní.  

Některé typy tavných pistolí mají jako náplň patrony – ty bývají dražší: šest kusů vyjde asi na čtyřicet korun. Tavné tyčinky jsou levnější, dají se koupit i ve větším kilogramovém balení za cenu málo převyšují dvě stovky.

Většinou jsou nabízeny v třicetikusových baleních po třiceti korunách, záleží na výrobci a prodejci, jakou cenu stanoví (značkové jsou samozřejmě dražší). Celý sortiment se běžně prodává v zahradnických centrech, hobby centrech či v prodejnách výtvarných potřeb. 

Klepněte pro větší obrázek
Tavné tyčinky mají různý průměr i délku, pro každý typ pistole se hodí jiný druh. Na značce tolik nezáleží, spolehlivě lepí i levnější typy  

Vázy, misky a jiné nádoby

Nemusíte hned darovat broušenou vázu, ta by se ani příliš nehodila pro aranžérské kompozice. Více potěšíte keramikou, dřevem, proutím – to všechno jsou materiály, které se dobře kombinují s živými i suchými aranžmá.

Vázy, misky, košíky, dokonce i kovové nádoby a papírové krabice jsou v módě. Nepřehlédněte ani zajímavé barevné květináče či zajímavý skleněný džbánek. Fantazii se meze nekladou, výběr je bohatý a cenové rozpětí takové, že dárek pořídí opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek 
Papírové krabičky vybírejte tak, aby barevně ladily s interiérem obydlí, v němž budou umístěny  

Všehochuť pro aranžéra pěkně balená

Pro vašeho nadšence můžete nakoupit i materiál pro aranžérskou tvorbu a zabalit jej do pěkného balíčku. Sušené plody (bobule, tykvičky) a skořápky či mušle se prodávají od čtyř do deseti korun za kus.

Sušina (sušené a upravené řezané trávy, obilí a podobné) je ve vážených, deseti- až třicetidekových svazcích přibližně za sto korun podle druhu. Koupíte i sušené květy některých exotických rostlin (kus vás přijde asi na dvacet korun). 

Určitě nezklamou ani jutové stuhy různých šíří a barev (metr od osmi do dvaceti korun), korunovou položkou jsou papírové či textilní stuhy a polystyrenové koule na vypichování. Cena proutěných a lýkových podložek začíná na deseti korunách u nejmenších, za velké kusy můžete dát i několik stokorun.

 Klepněte pro větší obrázek
Drobnosti potřebné k aranžování se budou hodit vždy

Knížkou nic nezkazíte

V nabídce knihkupectví je dost odborné literatury pro všechny obory zájmových činností. Myslím, že dobrým dárkem pro nadšené aranžéry by mohla být publikace autorek Skoupé a Vágnerové Aranžování květin.  

V prodeji je od října za sto devadesát korun, ale prohlédnete-li důkladně nabídky internetových knižních obchodů, dá se sehnat ještě levněji. Vhodná bude jak pro začátečníky, tak pro ty pokročilejší.  

Klepněte pro větší obrázek

Výpravnější a na fotografie bohatší je titul Aranžování květin od Petra Matušky. Inspirativní kniha stojí tři sta deset korun, podrobně seznamuje jak s potřebnými pomůckami a nářadím, tak s technikami aranžování a nabízí i tipy pro vlastní tvorbu. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Co s ruličkami od toaleťáku? Vyrobte si květinový věnec

Co s ruličkami od toaleťáku? Vyrobte si květi…

Přemýšlíte, jak o víkendu na chvilku zabavit děti? Pusťte se s nimi do výroby netradiční jarní dekorace z prázdných ruliček od toaletního papíru. Květinový věnec zvládnete i s těmi nejmenšími.

18.  2.  2017 |
Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. I na malém záhonku můžete vysadit více druhů, a mít tak bylinkovou zahrádku třeba jen metr čtvereční velkou. A pokud žijete v bytě bez zahrady, zkuste bylinkami osázet truhlík. Budou vám k radosti v době květu i k užitku v kuchyni po celou sezonu. 

6.  2.  2017 |
Jak si vypěstovat papriky? Semínka zasijte už teď

Jak si vypěstovat papriky? Semínka zasijte už…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, je právě teď v únoru nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Poradíme vám, jak si vlastní sazeničky vypěstovat ze semínek.

10.  2.  2017 |
Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslouží pozornost

Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslo…

Kdysi patřila k běžné květinové výzdobě oken městských činžáků, venkovských stavení a nechyběla ani v kancelářích. Většinou se o ni nikdo moc nestaral, a přece rostla jako z vody. Inu, voděnka.

19.  2.  2017 |
8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo

8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám l…

I když ovzduší nad naší republikou není nejčistší, měli byste vědět, že vzduch v interiéru je až patnáctkrát horší. Ať už je to v bytě či v kanceláři. Obsahuje nejen nebezpečný kysličník uhličitý a všudypřítomný prach, ale také spousty škodlivin, které po vdechnutí vyvolávají velké množství zdravotních problémů, mezi nimi i čím dál tím častější alergie. Poradíme vám proto, jak vzduch udržet co nejčistší, i když nemáte k dispozici čističku.

15.  2.  2017 |