vytisknout velikost písma Vánoční stromek v květináči: který druh si vybrat

Umělý vánoční strom nevoní, řezaný opadává, a proto upřednostňujete stromek živý, v květináči? Který zvolit? Poradíme vám, jaké mají jednotlivé druhy stromků vlastnosti a jak se o ně postarat, aby pobyt v teple přežily.

Při výběru buďte pozorní: některé vánoční stromky v květináčích se k dalšímu pěstování nehodí, protože se sázejí narychlo, s radikálně zkrácenými kořeny, pouze pro prodloužení své životnosti během svátků.

K těm vhodným k dalšímu pěstování patří stromky zasazené již koncem léta či na podzim. Od té doby totiž už mírně prokořenily a při vhodné péči mohou pokračovat v dalším růstu. Vyberte si proto strom dobře zakořeněný, který si budete moci řádně prohlédnout.    

Klepněte pro větší obrázek

Pokud uvidíte kořeny bohatě rozvětvené, jemnější a vcelku, jedná se o kvalitní rostlinu. V opačném případě spatříte méně silnějších kořenů s opadávající zeminou. Zdravý jehličnan poznáte podle elasticity větviček a ohebnosti jehlic – neopadávají při zatřesení. Jehličí by mělo být svěží, bez znaků zažloutnutí a zapaření.  

Dlouhodobé vytápění jehličnanům neprospívá 

Vánoční stromek v květináči, který připravíte na pobyt doma několikadenním umístěním v chladné místnosti, nenechávejte ve vytápěných prostorech déle než dva týdny. Poté se probudí, začne rašit a je zle, protože jaro nepřivoláte, i kdybyste se postavili na hlavu.  

Po svátcích ho přeneste zpět do nevytápěné místnosti a na jaře, když už nehrozí mrazy, ho můžete dát ven. Přesné instrukce najdete v článku Vánoční stromek na balkoně. Kontejnerové stromky jsou citlivé i na správnou zálivku. Tu potřebují častou, ale slabší.  

Klepněte pro větší obrázek

Vánoční stromek zvolte podle svého gusta

Stromků, jež můžete pěstovat bez problémů v nádobách, existuje vícero druhů. Představím vám teď ty, které se na vánočních trzích vyskytují v nabídce nejčastěji:  

Smrk ztepilý (Picea abies)  

Jako okrasný strom se pěstuje po celém světě v bohaté řadě kultivarů lišících se od sebe tvarem koruny nebo větví. Koruna může být kuželovitá, štíhlá, větve převislé, husté, nazpět ohnuté, plazící se po zemi.

Klepněte pro větší obrázek

Barva jehlic se pohybuje od světle zelené přes žlutavou až po sytě zelenou, v mládí bělavou. Ve vytápěných prostorech smrček brzy opadává. 

Smrk pichlavý (Picea pungens)  

Lidově se nazývá smrk stříbrný. Má kuželovitou, pyramidální korunu. Větve jsou velmi krátké a husté. V mládí se na něm rodí pět až deset centimetrů dlouhé šišky. Ve zralosti se zbarvují do slámové, pískově béžové až světle hnědé. Zůstávají na stromě do následujícího roku.  

Klepněte pro větší obrázek

Tento strom vás přitáhne barevnou škálou jehličí, jež se pohybuje od sytě zelených přes stříbrné až namodralé barvy. Obecně jsou mladé jehlice měkké, modrozelené. Dospělé velmi tuhé, pichlavé, čtyřhranné, zakřivené, odstávající do všech stran. 

Tři centimetry dlouhé jehlice směřují kupředu, hustě obrůstají větévku a silně píchají. Stromek však zůstává dlouho svěží. Příliš neopadává a byt provoní příjemnou vůní podobnou pomerančům. Stromek do výšky jednoho metru seženete od tří set korun.  

Borovice černá (Pinus nigra)  

Má pěkně rostoucí tvar koruny. Světle hnědé lesklé šišky vejcovitého tvaru dorůstají do rozměru pěti až osmi centimetrů. Na stromě sytě tmavozelené barvy najdete tuhé a pichlavé jehlice.  

Klepněte pro větší obrázek

Rostou po dvou ve svazečku a některé druhy mají spodní strany jehlicí ojíněné. Patří k velmi dekorativním. V teplých místnostech vydrží poměrně dlouho. Cena kousků o výšce do jednoho metru se pohybuje od tří set korun. 

Jedle bělokorá (Abies alba)  

Koruna má v mládí kuželovitý, později pyramidální až válcovitý a na vrcholu zploštělý tvar. Deset až dvacet centimetrů dlouhé, vzpřímené šišky jsou válcovité a nahoře zaoblené. Nejprve mají nazelenalou až namodralou barvu, jakmile dozrají, zhnědnou a na stromě se rozpadají. 

Do našich lesů se vrací původní druh 

Kontejnerovanou jedli bělokorou, která z našich lesů téměř vymizela vlivem lidské činnosti, nabízí už tradičně Ekologický institut Veronica. Na jaře ji pak můžete společně s ostatními lidmi vysadit do lesa.

Ploché jehlice o délce až třicet milimetrů jsou uspořádány dvouřadě. Svrchní strana se leskne temně zeleně, rub se pyšní dvěma lesklými proužky – průduchy. Tato jedle se vyznačuje dlouhou trvanlivostí a dekorativností. Obecně patří mezi nejvyšší cenovou kategorii.

Klepněte pro větší obrázek

Jedle normandská – kavkazská (Abies nordmanniana)  

Má pravidelný kuželovitý vzrůst. Čím starší, tím se stává sloupovitější, s dosti zašpičatělým vrcholem. Poměrně husté větve ve středu koruny vodorovně odstávají. Asi patnácticentimetrové válcovité šišky zdobí stromy bledězelenou, později nahnědlou barvou.

Dva až tři centimetry dlouhé a velmi husté jehlice jsou na vrcholu trochu vykrojené, čárkovité, viditelně rýhované, dvouřadě rozložené a dopředu směřující. Na vrchní straně se lesknou tmavozeleně, rub zkrášlují dvě bílé řady průduchů.  

Klepněte pro větší obrázek

Pokud je rozemnete, ucítíte výraznou ovocnou vůni. Patří k nejprodávanějším vánočním stromkům. Neopadává. Působí velmi esteticky a dekorativně. Seženete ji od čtyř set korun.  

Jedle obrovská (Abies grandis)  

Stálezelený jehličnan se vyznačuje poměrně stejnoměrnou, kuželovitou, ve stáří poněkud širší korunou. Zprvu zelené, později nahnědlé až hnědé, šest až osm centimetrů dlouhé šišky válcovitého tvaru okupují jenom vrcholy stromu. 

Klepněte pro větší obrázek

Vyznačuje se plošně uspořádanými jehlicemi. Dva až šest centimetrů dlouhé jehlice rostou ve dvou až třech řadách dvouřadě rozčísnuté. Mají svěže zelenou a lesklou barvu, na spodní straně bílé pruhy. 

Jedná se o jeden z nejaromatičtějších druhů jedlí. Jehličí po rozemnutí moc příjemně voní. Strom velmi rychle roste, proto počítejte s jeho každoročním přesazením do větší nádoby. 

Jedle korejská (Abies koreana

Menší druh jedle se široce kuželovitou, hustě větvenou a ve stáří na vrcholu tupou korunou. Na koncích větviček se pyšní modrofialovými, tmavě nachovými až fialově purpurovými vzpřímenými šiškami válcovitého tvaru o rozměrech čtyři až sedm centimetrů.  

Deset až dvacet milimetrů dlouhé husté jehličí je na vrchní straně lesklé a tmavě zelené s rýhou. Rub se vyznačuje nápadnými křídově bílými až stříbrnými pruhy. Občas splývají v celistvou plochu stejné barvy. 

Pro svůj pomalý růst se jedle korejská báječně hodí do malých zahrad, stromek ale musíte pravidelně zaštipovat. Vyhovuje mu plné slunce, mírně kyselá a vlhká zem. 

Klepněte pro větší obrázek

Nesnese však přemokření. Vítr nedělá jedli problémy, stejně tak zimní období – je plně mrazuvzdorná. Na trhu patří k dražším druhům: jehličnan o výšce jeden až jeden a půl metru pořídíte od tisíce korun. 

Vánoční stromek vyberete v obchodě kamenném i přes internet  

Vánoční stromky v kontejnerech nabízí v tento čas většina specializovaných prodejců přímo v místě vašeho bydliště, poptávat se můžete i v mnohých internetových obchodech (například Baobab, Coniferia Michl, Stromky vánoční). Vždy platí, že ceny závisí na výšce a druhu stromku.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

K čemu všemu se hodí kaštany

K čemu všemu se hodí kaštany

Mnohým z nás se ještě stýská po létu. Zpátky je ale nepřivoláme, a tak je na místě najít si na podzimních měsících něco pěkného. Barevné listí, rudé šípky, poslední sklizeň úrody a v neposlední řadě kaštany. Podívejte se, jaká kouzla s nimi můžete provést!

17.  10.  2016 |
Jak připravit šípkové víno

Jak připravit šípkové víno

Využijte podzimních dnů, kdy neprší, a vydejte se na procházku do přírody. S sebou si vezměte košík, abyste byli připraveni, pokud objevíte šípkové keře s pěkně vybarvenými, tvrdými plody.

12.  10.  2016 |
Rakytník řešetlákový: největší chyby při pěstování

Rakytník řešetlákový: největší chyby při pěst…

6.  7.  2016 |
Připravte hlíznaté begonie k přezimování

Připravte hlíznaté begonie k přezimování

Hlíznaté begonie, jako jedny z mála balkonových rostlin, obvykle bohatě kvetou i koncem září, což jim vydrží až do prvních mrazíků. Chcete se z nich těšit i příští sezonu? Připravte je na zimu a dobře přezimujte.

18.  9.  2016 |
Jak zazimovat bylinky

Jak zazimovat bylinky

Máte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc.

15.  10.  2016 |