vytisknout velikost písma Uklízejte čistě, ale bez chemie

Zkuste se letos při velkém jarním úklidu obejít bez drsných prášků a přípravků plných nejsilnější chemie. Možná tak ušetříte, určitě budete šetrnější k životnímu prostředí a především si doma vytvoříte mnohem přirozenější ovzduší.

Proč se vlastně vracet ke starým receptům a návodům, když práce s moderními prostředky vypadá v televizních reklamách tak jednoduše? Sebelepší technika ani nejúčinnější chemie ovšem nejsou všelékem a při uklízení se prostě vždy trochu zapotíte – s nimi nebo bez nich. Navíc se může snadno stát, že neodstraníte všechny zbytky přípravku a doma se tak budou hromadit ne zrovna zdravé chemikálie. Moderní průzkumy navíc ukazují, že pro zdravý vývoj dětí, život bez alergií a vytvoření dobré imunity i v dospělosti je lepší sníst občas trochu hlíny, než zlikvidovat všechny existující bakterie v okolí.

Sluníčko, mateřídouška, ocet

Začněte úplně jednoduše a inspirujte se z praxe našich babiček. Pusťte do bytu slunce a pravidelně větrejte. Přímé slunce a v zimě mráz nedělají dobře tolik probíraným roztočům, postel ale nechte vždy po ránu alespoň „vychladnout“, aby se z ní doodpařil pot vydaný během spánku.

Jako přírodní dezinfekce vhodná například pro vytírání podlahy i menší odmašťovací práce skvěle poslouží slabý roztok obyčejného kuchyňského octa. Na odolnější skvrny můžete použít sůl nebo jedlou sodu, která umí zlikvidovat také zápach v ledničce – stačí otevřený sáček postavit do dveří.

Prkénko a další dřevěné plochy dezinfikujte šťávou z citronu, na plochy použijte jeho roztok ve vodě. Kysané zelí čistí a oživuje barvy koberců - stačí ho posypat po povrchu a pak pečlivě vykartáčovat. Povrch dřevěného nábytku ošetří a naleští včelí vosk. Když k tomu přidáte ještě bylinky - rozmarýn, levanduli, mateřídoušku i pepř a hřebíček - budete mít domov nejen čistý, ale také voňavý. Moderní technologie

Někdy jsou samozřejmě účinnější variantou k babským radám modernější postupy a v takovém případě mohou nastoupit ekologické úklidové prostředky. Jejich nabídka je opravdu široká, sahá od tablet do myček na nádobí po prostředky na vytírání podlahy. Osvědčená je značka Ecover, která je ale také dražší, dále Frosch a většina hospodyněk si pochvaluje i privátní prostředky dm drogerie.

V praxi ale bývá nejlepší vyzkoušet, co u vás doma opravdu funguje a s čím se vám nejlépe pracuje. Ne všechny ekologické prostředky se totiž používají úplně stejně jako jejich běžné protějšky. A každý je také jinak účinný. Nenakupujte tedy bez rozmyslu. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že utratíte tisíce korun, ale místo efektivního úklidu jen zbytečně zahořknete.

Dalšího moderního pomocníka pak představují ještě trochu záhadné nanotechnologie. Drobné částečky přimíchané například do malířských barev a potahových látek umí zařídit, že materiál samostatně odpuzuje špínu nebo například pohlcuje kouř a zápach z cigaret. Podobně fungují i ionty stříbra.

Šetření se může prodražit

Chemii a techniku si pak nechte jako eso v rukávu pouze pro akutní případy. Nevybírejte je ovšem podle rady kolegyně z práce nebo podle toho, jak se vám líbí obal prostředku mezi ostatními v obchodě, ale poraďte se rovnou s odborníkem ve specializované prodejně. Bude vědět, jaké aktivní látky se v daném prostředku starají o dokonalou čistotu a zda nevyvolávají alergické reakce, případně dokáže vybrat ideální prostředek i pro alergiky. Po poradě pak na nákupu nešetřete. Například prostředky bez chloru a jeho sloučenin bývají dražší, ale rozhodně ne tak drahé, jako vaše vlastní zdraví.

Jak postupovat?

Při úklidu si stanovte takzvané zóny a jim vyhraďte jednotlivé úklidové pomocníky. V praxi to znamená, že nebudete mýt umyvadlo v koupelně stejným hadříkem jako kuchyňské skříňky a podobně. Profesionálové je tradičně rozlišují podle barev zobrazených na ilustrační fotografii a někteří výrobci jim přizpůsobují barvy obalů úklidových prostředků. Zaměřte se i na opomíjená místa, jako je klávesnice počítače nebo okolí odpadkového koše.

Žlutá zóna patří koupelně. Nepotřebujete tu nejsilnější prostředky, ale je nutné účinně zlikvidovat bakterie i plísně.

Zelená zóna je kuchyňská. Povrchy nejsou tak zamořené jako v koupelně a na toaletě a stačí tedy lehká dezinfekce.

Jednoznačně nejnebezpečnější, a proto červenou úklidovou zónou, je toaleta. Tady je potřeba dodržovat přísné zásady.

Modré zóny jsou z hlediska úklidu hygienicky nejméně nebezpečné a patří do nich ložnice, obývací pokoj, ale i třeba chodba.

Pařte a vysávejte

Bez chemie, zato s odpovídající technikou, můžeme postupovat s populárními parními čističi. Při jejich výběru ale mějme na paměti, že málokdy odvedou lepší práci než kartáč a horká voda, navíc u některých materiálů, jako jsou třeba textilie, hrozí i tím, že se nečistota dostane hlouběji. Dřevu zase spíše uškodíme, než abychom ho vyčistili. Pára se hodí hlavně na sanitární zařízení, obklady, trouby na pečení a podobně. Samozřejmě že bude záležet na tom kterém modelu a jeho schopnostech, nikdy však nestavme na schopnostech prodávajícího, který za pár korun slibuje domácnost bez poskvrnky.

Totéž můžeme zopakovat o robotických vysavačích. Když už si chceme nějaký pořídit, nepočítejme s tím, že levné modely nám nějak pomohou, naopak budou spíš vyžadovat pomoc od nás. I u těch dražších si musíme rozvážit, zda se do našeho bytu hodí, jestli zvládnou kromě laminátové podlahy i parkety a koberce, zda překonají nízký práh, jak často se musejí vysypávat či zda i o to se postará jejich dokovací stanice. Smiřme se s tím, že na velký úklid si stejně musíme pořídit vysavač, který vezmeme do ruky a kromě elektřiny spotřebujeme i trochu toho našeho tuku. Tady je rada, jaký si pořídit, ještě obtížnější.

Při výběru se nesmíme řídit jeho příkonem jako hlavním parametrem, zajímat nás bude sací výkon, ale pro něj nejsou stanovena jednotná kritéria. Ve vyšší cenové hladině u známých značek prostě počítejme s tím, že je dostačující. Odpovídající model vyberme podle rady z odborné prodejny (známé značky mívají ve velkých městech svá předváděcí střediska, showroomy) a podle zařízení bytu, o které budeme s vysavačem pečovat. Nemá cenu radit, jestli sáčkový, bezsáčkový, nebo vodní vysavač, důležité je, aby si poradil s roztoči i zvířecími chlupy, zvládl lamino, koberce a čalouněný nábytek. Rozsah našeho trhu rozhodně výběr neomezí.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Co s ruličkami od toaleťáku? Vyrobte si květinový věnec

Co s ruličkami od toaleťáku? Vyrobte si květi…

Přemýšlíte, jak o víkendu na chvilku zabavit děti? Pusťte se s nimi do výroby netradiční jarní dekorace z prázdných ruliček od toaletního papíru. Květinový věnec zvládnete i s těmi nejmenšími.

18.  2.  2017 |
Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. I na malém záhonku můžete vysadit více druhů, a mít tak bylinkovou zahrádku třeba jen metr čtvereční velkou. A pokud žijete v bytě bez zahrady, zkuste bylinkami osázet truhlík. Budou vám k radosti v době květu i k užitku v kuchyni po celou sezonu. 

6.  2.  2017 |
Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslouží pozornost

Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslo…

Kdysi patřila k běžné květinové výzdobě oken městských činžáků, venkovských stavení a nechyběla ani v kancelářích. Většinou se o ni nikdo moc nestaral, a přece rostla jako z vody. Inu, voděnka.

19.  2.  2017 |
8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo

8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám l…

I když ovzduší nad naší republikou není nejčistší, měli byste vědět, že vzduch v interiéru je až patnáctkrát horší. Ať už je to v bytě či v kanceláři. Obsahuje nejen nebezpečný kysličník uhličitý a všudypřítomný prach, ale také spousty škodlivin, které po vdechnutí vyvolávají velké množství zdravotních problémů, mezi nimi i čím dál tím častější alergie. Poradíme vám proto, jak vzduch udržet co nejčistší, i když nemáte k dispozici čističku.

15.  2.  2017 |
Jak si vypěstovat papriky? Semínka zasijte už teď

Jak si vypěstovat papriky? Semínka zasijte už…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, je právě teď v únoru nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Poradíme vám, jak si vlastní sazeničky vypěstovat ze semínek.

10.  2.  2017 |