vytisknout velikost písma Nezapomeňte na jarní ošetření jádrovin!

Duben je nejvhodnějším obdobím k jarnímu ošetření jádrovin proti pozdějšímu výskytu škůdců a chorob. Jen zdravé stromy vám dají zdravou úrodu. Nevynechali jste předjarní postřik proti přezimujícím zárodkům chorob a škůdců? V tom případě na něj nyní můžete navázat.

Zahradní rostliny | Užitková zahrada | Ovoce | Ochrana a péče | Choroby a škůdci | Zahrádkářův diář | Výživa a hnojení | Drobné ovoce | Peckoviny | Jádroviny

Předjarní ochrana ovocných stromů: jak na to 

Zaměřte se na výskyt nemocí jádrovin opakujících se téměř každým rokem, čas je i na likvidaci každoročních škůdců. Ti nejenže oslabují rostliny, ale přenášejí i další choroby.

Zahradní rostliny | Užitková zahrada | Ovoce | Ochrana a péče | Zahrádkářův diář | Drobné ovoce | Peckoviny | Jádroviny

Jak správně provést letní řez ovocných stromů

Strupovitost, nebo padlí: co je horší?

Jabloně a hrušně jsou typickými ovocnými dřevinami našich zahrad. Hrušně bývají často napadány strupovitostí jádrovin, nemocí způsobující hlavně nepěkný vzhled plodů. Při slabém výskytu (jsou-li napadeny pouze některé plody) nemusíte chemické postřiky používat.

Klepněte pro větší obrázek
Na hrušních silně napadených strupovitostí se urodí plody neschopné skladování. Nedají se vlastně zavařit, sušit a k jídlu také nejsou

Nemoc se objeví nejprve na spodní straně listů jako zelenohnědé skvrny u středu čepele, po odkvětu napadá stopky plodů, které předčasně opadávají. Později jsou infikovány plody černými skvrnami a zkorkovatělou, praskající slupkou. Napadány jsou i výhony, kůra na nich strupovatí a puchýřnatí, později praská a výhony zasychají.

Máte-li zkušenost se silným výskytem strupovitosti, jsou jarní postřiky na místě. Účinný je Kuprikol 50, Sulka, Rubigan 12 EC a souprava postřiků Zdravé jablko (hodí se na všechny druhy jádrovin). Při výsadbě mladých stromků hrušní si vytipujte odrůdy odolné proti strupovitosti, bývají zařazeny jako „vhodné pro ekologické výsadby“.

Klepněte pro větší obrázek
Ani jabloně nejsou proti strupovitosti odolné, přidá-li se ještě červivost, ke skladování vám mnoho nezůstane

Odolné odrůdy výskyt padlí omezí

Padlí jabloňové je dobře známé všem majitelům jabloní: nové výhony pokryté šedobílým povlakem postupně hnědnou a zasychají, takže jabloně nemají téměř žádné přírůstky. Padlí napadá i květy: ty zůstávají zelenavé, zasychají a opadávají.

Náchylné jsou zvláště některé odrůdy, například 'Idared' nebo 'Jonathan'. Proti padlí aplikujte Discus, Karathane LC, Rubigan 12 EC, pomůže i Sulikol či Clarinet 20 CS. Přípravek proti této chorobě je součástí zmíněné soupravy Zdravé jablko určené k jarnímu ošetření stromů.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jsou konce letorostů hodně napadené padlím, doporučují odborníci ostříhat vrcholky nových větviček až ke zdravým listům. Postřik nevynechejte! 

Ochutnávači prvních plůdků

Plodomorka hrušková své larvy ubytuje na stromě, kde se od května živí vyžíráním mladých plůdků. Napadené hruštičky poznáte snadno: rostou mnohem rychleji a tvar změnily na kulovitý. Po čase však růst přestanou, černají, pukají a opadávají ze stromů.

Ihned po odkvětu postříkejte hrušně přípravkem Decis 2,5 EC. Účinek postřiku zvýšíte, ošetříte-li jím i půdu pod stromem a poté ji zakryjete fólií (zatížíte proti větru). Plodomorky se nemohou z půdy rozlétat a pod fólií hynou.

Obaleč jablečný má na svědomí velké škody na budoucí úrodě jablek. Housenky prokusují chodbu z povrchu jablka do jádřince a omezují tím přísun živin do plodu. Jablka zůstanou menší, předčasně dozrávají a opadávají. Bez ošetření znehodnotí obaleč téměř polovinu úrody. 

Nejdůležitější postřiky jsou ty, jež provedete ve druhé a třetí dekádě června, třetí dekádě července a první dekádě srpna. Bohužel má obaleč v našich podmínkách jedno úplné a jedno částečné pokolení (přezimující), proto je ochrana komplikovaná.

Výborný prostředek proti němu představují lepové pásy pevně umístěné na kmeni jabloně. Housenky z nich každý den odstraňujte a pásy znovu přivažte. Z chemických postřiků je účinný Karate Zeon 5 CS, Decis Flow 2,5, Calypso 480 SC a další.  

Zkáza jablečné úrody

Květopas jabloňový je možná ještě záludnější. Přezimuje jako brouk pod borkou nebo i ve vrstvě listí mimo ovocné stromy. Do jejich květních pupenů se znovu přestěhuje při teplotách kolem deseti stupňů nad nulou. Ještě do zelených poupat naklade vajíčka a larvy pak vyžírají poupata tak, že nerozkvetou, zhnědnou a opadají.

Menší výskyt květopasa zvládnou zpěvní ptáci ve vaší zahradě. V posledních letech se však květopas dost přemnožil, chemická ochrana je proto opravdu účinnou zbraní.  

Pupeny ve fázi myšího ouška postříkejte za teplého dne (alespoň plus šestnáct stupňů) přípravkem Calypso 480 SC nebo Talstar 10 EC, případně použijte Karate Zeon 5 CS. Máte-li z předjaří zbytek Oleoekolu, můžete zužitkovat i jej.

Klepněte pro větší obrázek
Cestičky pilatek jablko nekrášlí, dužnina plodu je také vykousaná. Krátkodobě nejméně poškozená jablka vydrží, než je přednostně zpracujete

Čiperná housenka pilatky jablečné napadá mladé plůdky hned po odkvětu. Plody poškozené povrchovými chodbičkami zůstanou na stromě až do sklizně. Tam, kde housenka proleze do plodu, zničí jádřinec. Taková jablka opadají koncem června a pilatka se přesune do dalšího plodu.

Na ochranu proti ní lze použít postřiky ze sady Zdravé jablko – u každého je popsáno, proti jakému škůdci působí, výrobce uvádí i termín ošetření (opakovaného) a přesné dávkování.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikon…

Chcete přivolat jaro a vnést domů velikonoční atmosféru? Pak se pusťte do výroby těchto roztomilých zajíčků z bambulek. A zapojte do toho i děti. Přinášíme vám podrobný návod, jak na to.

18.  3.  2017 |
Stromanthe - pokojový stromek ideální do koupelny

Stromanthe - pokojový stromek ideální do koup…

Pokud máte rádi vše, co zavání exotikou, Stromanthe vás určitě dostane. Roste v pralesech a šustot jejích listů na dlouhých stopkách patří k jeho typickým zvukům. Pěstovat ji ale můžete doma, bude jen vyžadovat hodně tepla a trochu víc péče.

19.  3.  2017 |
Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. I na malém záhonku můžete vysadit více druhů, a mít tak bylinkovou zahrádku třeba jen metr čtvereční velkou. A pokud žijete v bytě bez zahrady, zkuste bylinkami osázet truhlík. Budou vám k radosti v době květu i k užitku v kuchyni po celou sezonu. 

6.  2.  2017 |
Brazilská krasavice - Gloxinie

Brazilská krasavice - Gloxinie

Nádherně kvetoucí gloxinie se v květinářství objeví jen zřídka a v domácnostech se pěstuje jen výjimečně. Je totiž dost choulostivá na neopatrnou zálivku, potřebuje hodně světla, ale přímé slunce jí nesvědčí.

12.  3.  2017 |
Přesazujeme pokojovky: Velká galerie květináčů a obalů

Přesazujeme pokojovky: Velká galerie květináč…

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i ten správný čas na přesazení pokojových rostlin. Zvlášť když vypadají poněkud „unaveně“. Pokud ztrácejí svěží barvu, padají jim listy a kořeny začínají vykukovat z květináče, pusťte se do toho dříve, než o ně přijdete. Poradíme vám, jak vybrat nejvhodnější květináč. A pro inspiraci vám přinášíme galerii květináčů a obalů, které skvěle doplní váš interiér.

17.  3.  2017 |