vytisknout velikost písma Leknín, král vod: jaký druh a kultivar si vybrat

Jezírko a leknín k sobě patří. Jeho pěstování není náročné, jen je třeba zvolit správný druh podle velikosti nádrže a hloubky vody. A miniaturní odrůdy lze pěstovat i v malé nádobě, například na balkoně.

Objevte krásy vodních růží

Mezi nejoblíbenější vodní rostliny patří tradiční leknín bílý (Nymphaea alba), který zdomácněl i v přírodních nádržích. Abyste jej mohli pěstovat v jezírku, potřebuje vodu s hloubkou 50 až 220 centimetrů.  

Pokud chcete, aby vodní plocha hýřila barvami, zvolte i jiné druhy leknínů. Žlutavé květy má Nymphaea comanche, ohnivě červené Nymphaea ellisiana, broskvově růžové Nymphaea formosa, zvenčí proužkované a uvnitř červené Nymphaea gloriosa.  

Klepněte pro větší obrázek
Na hladinách přírodních vodních ploch rostou lekníny jen tam, kde jsou uchráněny před větrem 

Tyto velkokvěté odrůdy leknínů rostou nejlépe ve vodě hluboké zhruba 80 centimetrů a patří do jezírek s vodní plochou větší než 50 metrů čtverečních. Některé druhy leknínů totiž intenzivně narůstají a za krátký čas pokryjí svými listy celou hladinu.

Z bohatého sortimentu leknínů si však můžete vybrat i miniaturní zakrslé druhy, jimž dostačuje hloubka vody od 20 do 40 centimetrů. Jejich nevýhodou je, že často nejsou tak odolné proti vymrzání jako velkokvěté lekníny. 

Miniaturní kultivary, jako je karmínově červený ‘Froebelii‘, čistě bílý ‘Alba‘, žlutý ‘Helvola‘, světlerůžový ‘Rosea‘ anebo velmi zajímavý vínově červený ‘Laydekeri Lilacea‘, se hodí především do malých jezírek v nádobách.  

Jaký leknín do jezírka?

Jako všechny rostliny, potřebují i lekníny určité podmínky, aby se jim dařilo. Důležitá je pro ně kyselost vody, jež se má pohybovat od 5 do 6 pH. Při těchto hodnotách se ve vodě netvoří řasy, které lekníny „dusí“.  

Jakou má voda kyselost, zjistíte snadno lakmusovým papírkem nebo testerem, jenž se používá pro kontrolu vody v bazénech. Hodnoty v jezírku se dají upravit. Pro zvýšení kyselosti do ní přidejte několik hrstí drobně drceného hnědého uhlí. 

Klepněte pro větší obrázek
Latinské rodové pojmenování bylo odvozeno od nymf, tedy víl řek, moří i pramenů  

Množství druhů leknínů dává možnost výběru podle hloubky vody od pouhých 8 centimetrů až po nádrže s více jak metrovým sloupcem vody. Lze je vysadit na slunná místa do přirozených i umělých vodních nádrží se stojatou vodou.  

Pro vzrůstnější druhy a odrůdy leknínů, jimž se nejlépe daří v hluboké zóně, počítejte s jednou rostlinou na metr čtvereční. Při výsadbě do malých jezírek nebo nádob lze využít méně vzrůstné až zakrslé odrůdy leknínů. Vhodný kultivar si snadno vyberete podle tabulky.  

Zimovzdorné lekníny
kultivary leknínůbarva květu/vůněhloubka vody
Nymphaea albabílý se žlutým středem30–120 cm
Nymphaea ’American Star’lososově červený30–80 cm
Nymphaea ’Burgundy Princess’korálově červený20–70 cm
Nymphaea ’Cardinal’temně červený30–80 cm
Nymphaea ’Hollandia’růžový20–120 cm
Nymphaea ’Charles de Muerville’světle až tmavě růžový20–70 cm
Nymphaea ‘Chromatella‘žlutý20–90 cm
Nymphaea ‘James Brydon‘pivoňkově červený20 – 100 cm
Nymphaea ‘Kiss of Fire‘karmínový30–80 cm
Nymphaea ’Laydekeri Fulgens’světle až tmavě růžový20–50 cm
Nymphaea ‘Mme. Wilfron Gonnere‘lososově růžový20–100 cm
Nymphaea ’Odalisque’lasturově růžový se odkvétáním mění v bílou20–90 cm
Nymphaea ‘Sioux‘oranžový20–70 cm
Nymphaea odorata ‘Sulphurea‘sírově žlutý, citronová vůně20 – 90 cm
Nymphaea 'Virginalis'fialkový, voní20–120 cm
Zimovzdorné lekníny trpasličí
kultivary leknínůbarva květu/vůněhloubka vody
Nymphaea ‘Pygmaea Helvola‘světle žlutý5–25 cm
Nymphaea ’Pygmaea Rubra’temně růžový10–40 cm
Nymphaea tetragonažlutý5–25 cm

Jak a kdy vysadit lekníny?

Lekníny sázíme v květnu až červnu. Nejjednodušším způsobem je výsadba do speciálních děrovaných plastových košů. Stěny i dno se vyloží jutovinou a naplní substrátem určeným pro vodní rostliny. Koš i substrát snadno koupíte v obchodech se zahradnickými potřebami.  

Protože hnojit vodní rostliny je problematické, přimíchává se do substrátu granulované hnojivo, speciálně pro ně vyráběné. Některá odborná literatura se zmiňuje i o rozleželém chlévském hnoji, ale v praxi se to příliš nedoporučuje, neboť znečišťuje vodu.  

Pro výsadbu vybírejte sazenice pečlivě, neboť úspěšní budete jen se zakořenělou sazenicí, jež má mít vždy nejméně pět zdravých listů. Leknín se sází doprostřed jamky v substrátu – řádně ho přitlačte ke kořenům.

 Klepněte pro větší obrázek
Jezírko bez leknínů by působilo opuštěně

Nakonec na povrch nasypte asi třícentimetrovou vrstvu hrubšího štěrku, který zabraňuje vyplavení substrátu do vody. Po výsadbě je potřeba lekníny pořádně zalít, aby zemina slehla.  

Nakonec rostliny umístěte s košem na mělčinu do jezírka. Zde leknín zakoření a začne vytvářet nové listy. Teprve potom jej můžete umístit do hluboké zóny či vodní šachty.  

U starších trsů, které nebyly přesazeny, nemusíte na zakořenění čekat a můžete je do hluboké vody umístit okamžitě. Přesto se doporučuje po 3 až 4 letech lekníny na jaře vyndat z koše a přesadit do nového substrátu.  

Chcete-li si přitom lekníny namnožit, oddenky (každý s růstovým vrcholem) rozřežte na kousky a nasázejte je do menších košů. Další pěstování mladých leknínů se od běžného postupu nijak neliší.  

Buďte bez obav, lekníny zimu přežijí

Většina vodních a bahenních rostlin zimu přečká bez úhony, a tak i lekníny v hlubších nádržích přezimujte pod vodou. Ještě než nastanou podzimní ranní mrazíky, lekníny přemístěte do nejhlubšího místa nádrže.

Klepněte pro větší obrázek
Věděli jste, že prášek získaný z usušeného oddenku leknínu se dříve používal jako lék proti zvýšené sexuální žádostivosti?

Tímto postupem co nejvíce omezíte jejich promrznutí. Výška vodního sloupce nad oddenkem by měla být alespoň 30 až 50 centimetrů. Pokud máte leknín vysazený v koši a uložený v mělké nádrži, vyjměte jej a přeneste na zimu do sklepa. Stejně postupujte při zimování miniaturních leknínů.  

Tam, kde si jste jisti, že jezírko extrémně nepromrzá, můžete zvolit i jiný způsob zazimování. Nádrž vypusťte a lekníny přikryjte 40 až 50centimetrovou vrstvou listí. Listy zatižte chvojím nebo přikryjte pytlovinou. V dubnu příštího roku je odstraňte, nádrž dobře vyčistěte a opět napusťte vodou.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je bakterií i zápachu

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je ba…

Je to děsivé, ale kuchyňské prkénko má na sobě víc bakterií, než záchodové. Zatímco ta plastová můžete zpravidla dát do myčky a vyčistit na silný program, s dřevěnými si budete muset poradit jinak. Poradíme vám, jak se snadno zbavit bakterií z masa, nebo zeleniny, které se v kuchyňských prkénkách rády drží a množí.

11.  1.  2017 |
Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Pochutnáte si rádi na ananasu? Až budete příště konzumovat tento exotický plod, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu, která při dobré péči zaplodí. Naše čtenářka Dana Věrčáková, které se to podařilo, nám prozradila svůj vyzkoušený postup.

19.  9.  2016 |
Česnek: lék, životabudič i afrodiziakum

Česnek: lék, životabudič i afrodiziakum

Léčivá moc česneku byl známa už ve starověku. Využijte ji i vy a zbavte se neduhů, jež trápí váš organizmus. Látky obsažené v kvalitním česneku působí natolik, že s nimi můžete omládnout o 10 let. Tvrdili to aspoň tibetští mnichové.

11.  1.  2017 |
Proč mít doma citrony

Proč mít doma citrony

Mít doma v zásobě citrony se hodí. Tyto voňavé exotické plody se dají využít nejen při přípravě nápojů a jídel, ale také jako léčivo při nachlazení, pomocník při úklidu a v neposlední řadě při péči o vaše tělo.

26.  11.  2016 |
Rýmovník: Zázračná rostlina, kterou můžete pěstovat i doma

Rýmovník: Zázračná rostlina, kterou můžete pě…

Trápí vás rýma a nachlazení? Zapomeňte na útok na lékárnu a hromady kapesníků a zkuste to přírodní cestou. Vypěstujte si doma rýmovník - bylinu, která je nenáročná na udržování a pomůže vám posílit imunitu.

9.  12.  2016 |