vytisknout velikost písma Jak úspěšně pěstovat banánovník?

Banánovník je velice zajímavá a krásná rostlina. Jenže každému se nemusí dařit jeho pěstování, protože má značně specifické nároky na vlhkost a živiny. Jak si ho tedy udržet?

Narozen v tropech  

Banánovník, solitérně rostoucí strom dosahující výšky pěti a více metrů, pochází z tropických ostrovů jižní a jihovýchodní Asie. Postupně se díky svému dekorativnímu vzhledu začal pěstovat i v bytech a rodinných domech.

Pokojové rostliny | Užitková zahrada | Pěstování | Bromélie | Ochrana a péče | Ovoce | Exotika | Zajímavosti | Úroda

Ananas, který si vypěstujete sami, provoní celý byt a chutná excelentně

Pro takové pěstování se nejvíce hodí zakrslé formy známé jako Musa ‘Dwarf Cavendish‘. Rod Musa zahrnuje v současnosti více než dvanáct set druhů a různých barevných odrůd, my se však z logických důvodů zaměříme přímo na jmenované formy ‘Cavendish‘. 

Klepněte pro větší obrázek
Listy těchto rostlin se používají i k relaxačním zábalům; foto: České tropy

Vlhkost jako v domovině

Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu od dvaceti do pětadvaceti stupňů Celsia. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku, ale pozor, abyste ji nepřelili. Důsledkem by bylo uhnívání kořenů a její úhyn.

Pokojové rostliny | Okrasná zahrada | Balkonové rostliny | Okrasné rostliny | Zahradní rostliny | Pěstování | Užitečná zahrada | Ochrana a péče | Zahrádkářův diář | Choroby a škůdci | Exotika | Výživa a hnojení | Úroda

Jak pěstovat citrusy v domácích podmínkách

A co když jí naopak vodu nedopřejete? Poznáte to snadno, známkou nedostatečné zálivky je totiž vybledlé zbarvení listů. Banánovníky jsou žíznivé obzvlášť v teplých měsících, kdy při zálivce vyžadují přes litr vody a současně i hnojení plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku.  

Bez světla to nepůjde

Banánovník musí také mít dostatek světla: dejte jej co nejblíže k oknu, ale ne na severní stranu. Kvete nejčastěji třetím rokem a v tomto období zvláště nesnáší jakékoliv přesouvání a stěhování. K vyzrání plodů vyžaduje alespoň tři a půl měsíce v teplém prostředí. Aby vám rostl rovnoměrně, otáčejte jej za sluncem, samozřejmě kromě doby květu.

Klepněte pro větší obrázek
Sytě zelenkavé zbarvení listů signalizuje dobrý stav rostliny 

Stále nová zrození  

Po odplození mateřská rostlina uhyne, nevěšte však hlavu, od jejího kořenového balu porostou nové rostlinky. Pokud by začaly růst ještě při tvorbě plodů, je dobré je vylámat, aby plodící rostlinu zbytečně neoslabily.

Nové přírůstky oddělte a můžete je pěstovat dál. Důležité je, aby měl květináč průměr alespoň půl metru a aby v zimním období teplota neklesla pod sedmnáct stupňů, jedině tak dosáhnete úspěchu.  

Škůdců není mnoho 

V případě škůdců nejčastěji narazíte na jednoho, a tím je známá sviluška. Poškozuje listy, které začnou odshora odumírat. V případě napadení je nutný opakovaný chemický postřik přípravky Talstar nebo Omite.  

Klepněte pro větší obrázek
U některých exemplářů překvapí dekorativní květy i plody; foto: České tropy  

Klenoty do bytu  

Jak jsem již uvedl, rod banánovníků čítá rozsáhlé množství jednotlivých druhů a odrůd, k bytovému pěstování se jich však najde jen několik – tedy těch s nízkým vzrůstem. Nejoblíbenějším a současně v prodejnách nejčastějším je ‘Dwarf Cavendish‘ s kompaktní výškou do sto osmdesáti centimetrů.

Vyskytuje se i v dalších odrůdách. Jednou z nich je i ‘Super Dwarf Cavendish‘ dorůstající metru a deseti centimetrů. Podobným banánovníkem je i až dvoumetrový ‘Mahoi‘ s výbornými sladkými plody. Do bytů se hodí také Musa acuminata ‘Sumatrana‘ s výškou jeden a půl metru a spodní stranou listů zbarvenou do červena nebo metr a půl dorůstající Musa velutina s dekorativním růžovým květenstvím.  

Kdo odolá i mrazu  

V poslední době se převážně v nabídce internetových obchodů objevují také banánovníky mrazuvzdorné, jež snesou teplotu až minus pět stupňů. Přes léto se pěstují stejně jako klasický banánovník, před zimou se jim však odřežou listy a okolo rostlin se vytvoří zábal ze suchého listí či slámy a podobných materiálů.  

Klepněte pro větší obrázek
Určité banánovníky snesou i pěstování venku; foto: České tropy

Takový banánovník přečká bez problémů celou zimu až do jara. Výhodou je opět jeho rychlé vegetativní množení odnožemi. Velmi známým mrazuvzdorným banánovníkem je Musa basjoo, jenž dorůstá výšky okolo čtyř metrů a má až dvoumetrové listy. Při teplotě nad patnáct stupňů vyroste až patnáct centimetrů za týden.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. I na malém záhonku můžete vysadit více druhů, a mít tak bylinkovou zahrádku třeba jen metr čtvereční velkou. A pokud žijete v bytě bez zahrady, zkuste bylinkami osázet truhlík. Budou vám k radosti v době květu i k užitku v kuchyni po celou sezonu. 

6.  2.  2017 |
Co s ruličkami od toaleťáku? Vyrobte si květinový věnec

Co s ruličkami od toaleťáku? Vyrobte si květi…

Přemýšlíte, jak o víkendu na chvilku zabavit děti? Pusťte se s nimi do výroby netradiční jarní dekorace z prázdných ruliček od toaletního papíru. Květinový věnec zvládnete i s těmi nejmenšími.

18.  2.  2017 |
Jak si vypěstovat papriky? Semínka zasijte už teď

Jak si vypěstovat papriky? Semínka zasijte už…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, je právě teď v únoru nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Poradíme vám, jak si vlastní sazeničky vypěstovat ze semínek.

10.  2.  2017 |
Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslouží pozornost

Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslo…

Kdysi patřila k běžné květinové výzdobě oken městských činžáků, venkovských stavení a nechyběla ani v kancelářích. Většinou se o ni nikdo moc nestaral, a přece rostla jako z vody. Inu, voděnka.

19.  2.  2017 |
Plíseň v bytě - jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Plíseň v bytě - jak se jí zbavit a proč je ne…

Plísně jsou mimořádně odolné a pokud se jich nezbavíte včas, zničí vám zařízení i zdraví. Přitom to začne tak nenápadně. Z páry, která se hromadí v bytě z vaření, praní či ze sprchování a která se nemá kam odpařit. Jak s ní co nejúčinněji zatočit?

9.  2.  2017 |