vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: substráty a přesazování

Blíží se jaro a s ním nejvhodnější doba k přesazování orchidejí. Dozvíte se, jak pro orchideje vybrat či namíchat správný substrát, co jsou cocochipsy, jaká kůra je nejlepší a další praktické rady.

Dříve či později nastane doba, kdy vaše orchidej bude potřebovat přesazení. Rostlina bude příliš rozrostlá a prokořeněná (například Oncidium či Cattleya), začne vystupovat z květináče (Cymbidium), nebo se vám jednoduše bude zdát, že substrát je příliš zasolený, zhutnělý či naopak vysychavý a už potřebuje vyměnit (třeba Phalaenopsis). 

Klepněte pro větší obrázek
Substrát pro orchideje Terra San (OBI): složením vcelku vyhovuje, pozor dejte jen na larvy smutnic  

Pro začínající pěstitele a také pro ty, kdo nemají čas, chuť ani možnost shánět a míchat jednotlivé složky směsi, je určitě nejvhodnější koupě již hotového substrátu. Stejně tak jste-li majiteli jen několika málo orchidejí, vyplatí se vám přinést sáček se substrátem z obchodu. 

Pokojové rostliny | Pěstování orchidejí | Pěstování | Ochrana a péče | Choroby a škůdci | Zahrádkářův diář | Exotika | Výživa a hnojení

Přesazování orchideje krok za krokem: nafotili jsme pro vás správný postup!

Kupovaný substrát pro orchideje: kvalita nejistá  

A nač je třeba dát při nákupu pozor? Koupi nevyzkoušeného substrátu lze směle přirovnat k pověstné koupi zajíce v pytli. I když první zkouška pohmatem dopadne dobře a vy přes sáček ucítíte převahu větších kousků (pravděpodobně kůry), ještě není vyhráno.  

Klepněte pro větší obrázek
Orchidea – kůrový mix (Hornbach) obsahuje větší množství rašeliny. Kupované směsi bývají předhnojené. Prostudujte obal, a pokud je tomu tak, alespoň měsíc po přesazení orchideje nehnojte!  

Jaké nástrahy vás čekají po otevření sáčku? Substrát může být zaplesnivělý: takový nepoužívejte. Preventivním propařením v mikrovlnné troubě zlikvidujte případné larvy smutnic – černých poletujících mušek. Příliš jemný substrát (Agro) prosejte přes hrubé síto a použijte jen větší kousky, které v sítu zůstanou.  

Pokojové rostliny | Pěstování orchidejí | Pěstování | Ochrana a péče | Choroby a škůdci | Exotika | Výživa a hnojení | Nářadí a stroje

Jak má vypadat zálivka a hnojení orchidejí

Některé směsi obsahují příliš velký podíl rašeliny. Při dodržení vysychacího zálivkového cyklu rašelina může přeschnout a při dalším zalití pak jen velmi těžko absorbuje vodu. To ale většinou poznáte až po několika zalitích. Řešením je přesazení do vhodnějšího substrátu.  

Klepněte pro větší obrázek
Po přesazení pozorujte nové kořeny orchideje. Rostoucí zelené špičky signalizují, že substrát rostlině „chutná“  

Pokud jste měli šťastnou ruku a zakoupili substrát, který svým složením vyhovuje, můžete se pustit do přesazování. Doporučit lze i směsi, prodávané profesionálními pěstiteli orchidejí. Nakoupit lze na burzách a výstavách nebo po internetu. Kvalitní kůrový substrát nabízí například firma Lukscheiter.

Vlastní směs: vytvořte svým orchidejím substrát na míru  

Hlavní výhodou vlastnoručně namíchané směsi je fakt, že substrát snadno přizpůsobíme konkrétním potřebám. Pro orchideje s jemnými kořeny použijeme drobnější složení, pro ty s kořeny silnějšími přidáme i větší kousky. Do skleníku vybereme vzdušnější substrát než na panelákový parapet.  

Podle vlhkosti a teplot v prostředí, kde orchideje pěstujeme, můžeme zařadit i nasákavé složky (například rašeliník), nebo orchideje pěstujeme jen v čisté kůře. Hlavní cíl je jasný: vytvořit takový substrát, který bude okolo kořenů udržovat vlhkost, bude dobře prodyšný a přibližně během jednoho týdne proschne.

Správná příprava substrátu připomíná alchymii. Zkušení orchidejáři míchají do substrátů všechno možné: jak materiály přírodní, jako jsou bukvice, ořechové slupky, suché bukové listí, různé druhy kůry a další, tak i umělé, například kousky polystyrenu, molitanu, keramzit, perlit a podobně. Někdo váží a zapisuje, jiný míchá jen tak od oka. My se teď podíváme na jednotlivé složky podrobněji.

Kůra: jedlová od teraristů, borová třeba od pěstitelů masožravek

Upravená kůra jehličnatých stromů je nejběžnější složkou většiny substrátů pro orchideje. Chcete-li získat kvalitní surovinu, navštivte obchod s potřebami pro teraristy. Jedlová kůra, kterou nabízejí jako podestýlku pro terarijní faunu, je stoprocentně přírodní a pro orchideje ji lze použít bez dalších úprav.  

Klepněte pro větší obrázek
Například tato jedlová kůra je jako součást směsi zcela vyhovující 

Čistou borovou kůru je možné získat od pěstitelů masožravých rostlin. Příznivce přímého sběru lesní kůry je třeba upozornit na dvě skutečnosti: kůra jehličnanů obsahuje silice, jež mohou ovlivnit vlastnosti substrátu, a také není vyloučené, že si s kůrou domů zavlečete některého z hmyzích škůdců.  

Preventivní úprava kůry vařením, pečením či proléváním roztokem močoviny a drcení na kousky o průměrné velikosti 1 až 2 centimetry (budou-li kusy větší, bude substrát neúnosně vysychat) se mi zdá zbytečně složitá, takže ji nepraktikuji.  

Cocochipsy: sekaný vnější obal kokosového ořechu  

Cocochipsy patří k oblíbeným složkám substrátů a lze je použít i pro sázení bez dalších příměsí. Skrývají však v sobě jedno nebezpečí: většinou obsahují velké množství solí, které se bez předchozího velmi důkladného proprání budou v substrátu postupně vymývat a škodit kořenům orchideje.  

Klepněte pro větší obrázek
Také cocochipsy slouží jako podestýlka: podívejte se po nich v oddělení pro teraristy. Prodává je i firma Renfil   

Chcete vědět, jak jsou na tom vaše cocochipsy? Namočte je přes noc do teplé vody a ráno důkladně promačkejte. Voda z dobře odsolených, do substrátu použitelných chipsů by měla být čirá, bezbarvá. První voda po namočení těch nepraných ale obvykle mívá barvu velmi tmavého čaje. Čisté cocochipsy získáte po zhruba 15 až 20 vypráních.  

Další složky substrátu: mech, perlit i polystyren  

I když nechcete používat jednodruhový substrát z kůry nebo cocochipsů, tyto složky by měly v substrátu vždy výrazně převažovat. A co dalšího lze použít na doplnění? Z přírody především mechy: rašeliník (Sphagnum) a bělomech sivý, zmíněné zde, a to v živé či sušené podobě.  

Klepněte pro větší obrázek
Lisovaný novozélandský rašeliník je jako z pohádky Hrnečku vař. Tenkou placičku zalijete vodou a rázem máte rašeliníku plný kbelík  

K dalším často používaným složkám patří například na kousky rozlámaný polystyren, molitan, keramzit či perlit. Pro dezinfekci je dobré přidat špetku jemného dřevěného uhlí. Postačí i to, co vám zbyde na dně pytle po grilování.  

Směs můžete doplnit malým množstvím (samostatně nepoužitelného) jemného substrátu pro orchideje (Agro). Velké množství složek substrátu včetně sušeného rašeliníku či borové kůry najdete u pěstitelů masožravých rostlin. Nahlédněte například do internetového obchodu Zelené údolí.   

Nabídka kvalitních hotových substrátů se v posledních letech velmi rozšířila jednak díky tuzemským prodejcům orchidejí (Lukscheiter, Terra Koruna), jednak díky rozšíření sítí hobbymarketů a s ním souvisejícím dovozem substrátů ze zahraničí. Míchání vlastních směsí už tedy není nutností, ale spíš radostí.  

Nebojte se přesazovat orchideje!  

A jak rostlinu co nejšetrněji přesadit? Ponořte celý květináč do vlažné vody a nechte asi hodinu stát. Kořeny pěkně změknou a substrát se částečně odmočí. Plastový květináč pak důkladně promačkejte, abyste uvolnili kořeny, a orchidej opatrně vyjměte.  

Klepněte pro větší obrázek
Hliněné květináče jsou pro letněné orchideje vhodnější než plastové: lépe regulují vlhkost a v letním parnu se tolik nerozpálí. Odlepit kořeny při přesazování ale není tak jednoduché  

Citlivě ji zbavte všeho starého substrátu. Není to nic složitého. Jedním z důvodů přesazování bývá právě nekvalitní substrát (rozpadlá kůra, zahnívající mech, přílišné zasolení hnojivy): takže žádný strach a pryč s ním! Zvýšenou pozornost věnujte středu kořenového balu.  

I když je rostlina zasazena v kůře, uprostřed může mít kus stlačeného rašeliníku – vzpomínku na dětství, kdy v množárně v mechu tvořila své první kořínky. Rašeliník vstřebává vodu zcela jinak než okolní kůra, a pokud ho včas neodstraníte, kořeny od středu začnou uhnívat.  

Suché a shnilé kořeny pak ostříhejte a zasypte dezinfekční látkou. Jemným pootáčením rostlinu do nového květináče jakoby „našroubujte“ a zasypte novým substrátem. Ten nikdy nestlačujte – mezi kořeny jej prostě natřeste. Alespoň dva dny po přesazení rostlinu nezalévejte, aby zaschly čerstvé rány na kořenech a po řezu při dělení.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikon…

Chcete přivolat jaro a vnést domů velikonoční atmosféru? Pak se pusťte do výroby těchto roztomilých zajíčků z bambulek. A zapojte do toho i děti. Přinášíme vám podrobný návod, jak na to.

18.  3.  2017 |
Jak snadno, levně a rychle vyčistit troubu, aby byla zase jako nová

Jak snadno, levně a rychle vyčistit troubu, a…

Připečené a na uhel spálené zbytky jídla, na stěnách i dvířkách usazená mastnota. Se špinavou troubou čas od času bojuje každý z nás. A stojí nás to spoustu úsilí, času i peněz za speciální čisticí prostředky. Jde to ale i jinak. Vše potřebné navíc najdete doma ve spíži. Prozradíme vám osvědčené triky, jak špinavou troubu vyčistit i bez použití agresivních čističů plných chemie.

24.  3.  2017 |
Stromanthe - pokojový stromek ideální do koupelny

Stromanthe - pokojový stromek ideální do koup…

Pokud máte rádi vše, co zavání exotikou, Stromanthe vás určitě dostane. Roste v pralesech a šustot jejích listů na dlouhých stopkách patří k jeho typickým zvukům. Pěstovat ji ale můžete doma, bude jen vyžadovat hodně tepla a trochu víc péče.

19.  3.  2017 |
Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. I na malém záhonku můžete vysadit více druhů, a mít tak bylinkovou zahrádku třeba jen metr čtvereční velkou. A pokud žijete v bytě bez zahrady, zkuste bylinkami osázet truhlík. Budou vám k radosti v době květu i k užitku v kuchyni po celou sezonu. 

6.  2.  2017 |
Přesazujeme pokojovky: Velká galerie květináčů a obalů

Přesazujeme pokojovky: Velká galerie květináč…

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i ten správný čas na přesazení pokojových rostlin. Zvlášť když vypadají poněkud „unaveně“. Pokud ztrácejí svěží barvu, padají jim listy a kořeny začínají vykukovat z květináče, pusťte se do toho dříve, než o ně přijdete. Poradíme vám, jak vybrat nejvhodnější květináč. A pro inspiraci vám přinášíme galerii květináčů a obalů, které skvěle doplní váš interiér.

17.  3.  2017 |