vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: rady na březen a duben

Jak vítají jaro orchideje? Spící se pomalu probouzejí, kvetoucí kvetou snad ještě víc. Jak se nyní o své rostliny správně postarat?

Povíme si o hnojení, stínění i přesazování. Nezapomeneme ani na jarní výstavy orchidejí.

Klepněte pro větší obrázek
Velkokvěté „americké“ hybridy střevíčníků mají skutečně bizarní květy

Prodlužující se dny, více slunečního světla, pomalu chladnoucí radiátory, které pod parapety plnými orchidejí vysušovaly v zimě vzduch, ale i vlahý větřík, vanoucí ve slunných dnech z otevřených oken: to všechno jsou jevy, jež na duši pěstitelovu působí jako balzám. Také orchideje viditelně pookřávají.

21. březen: první jarní den zahajuje vegetační období

Nové květní stvoly Phalaenopsisů přirůstají zřetelně rychleji, již vzrostlé stvoly ochotně vypouštějí postranní výhony. Vzdušné kořeny, jež jsme v zimě považovali za suché, ožívají, větví se a tvoří zelené špičky. Na bázi pahlíz Catlejí, Dendrobií a dalších sympodiálních orchidejí můžeme pozorovat vznikající nové pahlízky.

Klepněte pro větší obrázek
Phalaenopsis: bohaté zimní kvetení

Jak na jaře pohnojíte, tak na podzim pokvete

Vegetační období, jež právě začíná, nabízí pěstiteli jedinečnou šanci ovlivnit vitalitu a především kvetení orchidejí vhodnou péčí. Na správné nastavení teplot a optimální dávky slunečního svitu se soustředíme až s nastupujícím létem.

Dnes začneme všechny orchideje plně hnojit. Jaké jsou hlavní zásady hnojení v období růstu? Naším cílem je posílení zelené hmoty rostlin, protože jen silná a zdravá orchidej dokáže vytvořit kvalitní květenství. Právě se rodící nové pahlízky Catlejí už od začátku potřebují dostatečný a vyrovnaný příjem živin tak, aby byly schopny dát základ budoucímu květnímu pouzdru.

Nově vznikající pahlízky Dendrobií a Oncidií či listové růžice Paphiopedií musí dostatečně zesílit: jen silná rostlina totiž dokáže nasadit na květ a vytvořit dostatek poupat. A také Phalaenopsisy, vysílené bohatým zimním květem, potřebují zlepšit kondici před letní vlnou kvetení.

Světla máme v jarním období dostatek, nemusíme se tak jako v období zimních krátkých dnů bát, že se přehnojená rostlina „potáhne“ za světlem, a můžeme tedy bez obav zvýšit přísun dusíku (N) – základního výživového prvku, jenž napomůže růstu zelené hmoty.

 Klepněte pro větší obrázek
Substrát, v němž orchideje rostou, by měl být před hnojením vlhký

Správné hnojení: častěji a v nižších dávkách

Pro vegetační období zvolte hnojivo s vyrovnaným podílem NPK. Dávkování vždy závisí na konkrétním hnojivu, obvyklá dávka se pohybuje mezi jedním a dvěma mililitry na jeden litr vody. Instrukce na štítku některých přípravků někdy doporučují dávky vyšší (až 5 mililitrů), někdy dokonce výrazně vyšší startovací dávku. 

Nemáte-li možnost zkontrolovat koncentraci hnojivého roztoku (viz článek věnovaný hnojení), důrazně doporučuji dodržovat zmiňované nižší dávkování. Hnojit byste měli vždy do mírně vlhkého substrátu, zálivku s hnojivem by měla střídat jedna zálivka čistou vodou.

Orchidejím pěstovaným v teple dopřejte jednou týdně postřik listovou výživou. I v případě, že orchideje běžně zaléváte vodovodní vodou, při hnojení je vhodnější použít vodu měkkou (dešťovou, demi, destilovanou), přísun solí v zálivce nebude tak výrazný.

Pozor na ostré jarní slunce!

Dubnové sluníčko, které nás před pár desítkami let jen laskavě hřálo, má dnes, v době ozónových děr, daleko větší sílu. Sledujte své rostliny pečlivě a v dubnu už je přinejmenším v poledních hodinách nevystavujte přímému slunečnímu svitu. 

Klepněte pro větší obrázek
I v tomto období nás některé Catleje těší vonným květem

Zčervenání listů tmavě kvetoucích orchidejí či vyblednutí listů těch, které kvetou světle, je jasným signálem, že pro orchideje nastal čas přistiňování. Zejména mladé listy jsou k nepřiměřeným dávkám slunečního svitu velmi citlivé a k jejich nevratnému poškození může dojít velmi snadno.

Nebojte se přesazovat! Poradíme vám, jak na to

Jarní období je pro přesazování a dělení orchidejí ideální. Mladé řízky i oddělená keiki ochotně koření, orchideje, jež přes zimu strádaly, správné přesazení povzbudí k růstu. V nejbližší době pro vás připravujeme speciální fotoseriál věnovaný přesazování Phalaenopsisů.

Chcete-li s námi příště přesazovat, připravte si následující potřeby: průhledné květináče několika velikostí (v hobbymarketech jsou běžně k dostání květináče o průměru 14, 16 a 18 centimetrů) a tenkou polystyrenovou desku, kterou pak nalámeme na dno květináče. 

Klepněte pro větší obrázek
Teplomilné Paphiopedilum: tři květy ze tří nových růžic

Nezapomeňte na čisté ostré nůžky nebo žiletku na odstranění špatných kořenů, práškové černé uhlí k případné dezinfekci čerstvého řezu a především kvalitní kůrový substrát. Ve fotoseriálu budeme míchat čistou piniovou kůru (Floria) a stříhaný rašeliník.

Orchideje v chladu zalévejte s mírou

Péče o orchideje umístěné v chladnějších podmínkách se od péče věnované teplomilným orchidejím v tomto období příliš neliší. Také Cymbidiím, Catlejím či chladnomilným Dendrobiím dopřejte první jarní hnojivou zálivku, podle potřeby je přistiňujte a bez obav dělte a přesazujte.

Noci jsou ale stále studené a teploty na chladné chodbě či v zimní zahradě klesají výrazněji než ty, v nichž pěstujete své teplomilné orchideje. Proto i interval zalévání bude v chladu pořád výrazně delší než v teplých podmínkách bytu. Ani v tomto období chladné orchideje nemlžte! 

Klepněte pro větší obrázek
Právě teď je většina Cymbidií v plném květu

Ačkoli většina orchidejí pěstovaných v chladu poputuje na léto ven – do zahrady či na balkon, na letnění je ještě brzy. I když jarní sluníčko láká, nechte všechny orchideje uvnitř.  Krátkodobým pobytem na vzduchu ani jejich přenášením rostlinám nijak neprospějete. Otužování a přivykání slunečním paprskům nechte na květen.

Březen: měsíc výstav

Na tradiční výstavu s názvem Kvetoucí orchideje, která se uskuteční v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně, se můžete vypravit 10. a 11. března. 

Všemi milovníky orchidejí toužebně očekávaná Mezinárodní výstava orchidejí v Drážďanech, součást velké velikonoční výstavy s názvem Dresdner Ostern, vás potěší ve dnech 29. března až 1. dubna. 

Klepněte pro větší obrázek
Z loňských ročníků drážďanské výstavy

Výstavní žně jarního období i letos obohatí Výstava orchidejí Orchidea klubu v Českých Budějovicích. Můžete ji navštívit od 23. 3. do  1. 4. v prostorách domu kultury Metropol na Senovážném náměstí.

Přeji krásné zážitky, vydařené fotografie a dobrý nákup. A rada na cestu? Nešetřete časem a návštěvu výstavy naplánujte hned na první, otevírací den. Vždy se jedná o den všední, takže počet návštěvníků je relativně nižší, vystavené exponáty jsou ve výborné kondici a zboží v obchodech nepřebrané.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak naplánovat založení nové zahrady

Jak naplánovat založení nové zahrady

Aby návrh zahrady skutečně respektoval potřeby všech členů rodiny a jejich různé zájmy, je dobré se nad ním důkladně zamyslet. Má být víceúčelovým prostorem, lahodit oku a vyžadovat co nejméně péče.

17.  1.  2017 |
Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je bakterií i zápachu

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je ba…

Je to děsivé, ale kuchyňské prkénko má na sobě víc bakterií, než záchodové. Zatímco ta plastová můžete zpravidla dát do myčky a vyčistit na silný program, s dřevěnými si budete muset poradit jinak. Poradíme vám, jak se snadno zbavit bakterií z masa, nebo zeleniny, které se v kuchyňských prkénkách rády drží a množí.

11.  1.  2017 |
Česnek: lék, životabudič i afrodiziakum

Česnek: lék, životabudič i afrodiziakum

Léčivá moc česneku byl známa už ve starověku. Využijte ji i vy a zbavte se neduhů, jež trápí váš organizmus. Látky obsažené v kvalitním česneku působí natolik, že s nimi můžete omládnout o 10 let. Tvrdili to aspoň tibetští mnichové.

11.  1.  2017 |
Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Pochutnáte si rádi na ananasu? Až budete příště konzumovat tento exotický plod, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu, která při dobré péči zaplodí. Naše čtenářka Dana Věrčáková, které se to podařilo, nám prozradila svůj vyzkoušený postup.

19.  9.  2016 |
Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď je ten pravý čas.

18.  1.  2017 |