vytisknout velikost písma Designové topení? Hřeje a vypadá skvěle!

Na topení většinou myslíme proto, aby nás dostatečně zahřálo, a až poté řešíme jeho vzhled. Nechcete to obrátit? Moderní designové kousky dokládají, že topení může nejen hřát, ale i dobře vypadat.

Nejčastěji jsou k vidění trubkové a deskové radiátory, ovšem v takovém provedení, až přechází zrak. Například trubky můžou mít podobu hranatých kvádrů, šroubovice či spirály, deskové designové topení pracuje nejen s rovnou, ale i zaoblenou plochou, členěním jako mozaika v koupelně, s oválným tvarem, strukturou… Mezi aktuální trendy patří i široká škála barev, už dávno nemusíte mít jen bílý nebo světlý radiátor, a rovněž používání potisků s nejrůznějšími motivy, využít lze i vaši fotografi i nebo třeba (ne)známá umělecká díla. V tomto případě se na kryt topení buď aplikuje fólie s motivem, nebo se dekor rovnou tiskne na kovový kryt, u jednodušších vzorů se používá vypalování laserem.

Takový radiátor pak vypadá jako obraz a rovněž ho lze i tímto způsobem využít. Nebo můžete například dekor podlahy sladit s dekorem topidla, které pak imituje dlažbu nebo kámen. V nabídce specializovaných obchodů najdete i designová topení, jež se instalují nikoli na stěnu či podlahu, ale do prostoru, a pak fungují jako interiérová dekorace, můžou částečně předělovat místnost a podobně. A pokud si nedokážete vybrat nebo chcete využít originální topení do atypických prostor, prodejci vám nabídnou i radiátory na míru. Třeba i do míst se zkosenými stěnami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Korado

Co ještě letí

Topení lze také osvětlit LED diodami nebo kombinovat tradiční materiály s těmi méně obvyklými. I designové radiátory se nejčastěji vyrábějí z kovu, jako jsou například ocel či nerez ocel (pokud se použije lesklá ocel, radiátor vypadá jako zrcadlo, které se nikdy nerozbije), hliník, mosaz či litina. A ty méně obvyklé? K vidění je kalené bezpečnostní sklo, keramika nebo třeba i dřevo, například v podobě čelního panelu, dřevěných poliček, ovšem najdete i takové vychytávky jako dřevěné topení.

Nepřehlédněte: Topné výkony uváděné u jednotlivých výrobků běžně vycházejí z variant v lakovaném provedení. V případě chromované povrchové úpravy počítejte s nižší účinností topení, a to až o 20 procent, někteří odborníci však udávají ještě větší čísla.

Orientační výpočet výkonu

Abyste získali alespoň prvotní informaci, jak vysoký výkon designového topení budete potřebovat, nabízíme vám základní orientační vzorec, jak ho uvádí společnost HOTHOT Exclusive (pro úplnost dodejme, že jiné zdroje pracují s hodnotou 100 W i více na m3, kterou v podstatě vnímají jako pojistku – radiátoru vždycky můžete ubrat na výkonu díky termostatické hlavici, ale nedostatečný výkon už nelze zvýšit jinak než výměnou topení). m3 místnosti × cca 50 W = potřebný výkon v teplotním spádu 75/65/20 °C (Pozn. – teplotní spád označuje: 75 = teplota, jež „putuje“ topnou soustavou z kotle do radiátoru, 65 = teplota vycházející z radiátoru, 20 = teplota, na kterou bude místnost vyhřátá.)

Myslete na výkon

Na čem závisí optimální výkon topného tělesa? Na velikosti, umístění i orientaci místnosti, počtu a velikosti oken, izolačních schopnostech použitých stavebních materiálů, zateplení či podsklepení objektu, teplotě topné vody, vašem požadavku na teplotu v dané místnosti… Abyste neudělali chybu, nechte si zpracovat projekt topení a následně vybírejte topidla nejen podle vzhledu, ale volte i jejich vhodnou velikost v závislosti na požadovaném výkonu.

Nepřehlédněte: Až na výjimky lze používat radiátory jako hlavní zdroj vytápění, u designových se navíc spojuje užitná hodnota s estetickou. Pravdou ovšem také je, že některé designové topení skutečně hřeje méně než tradiční radiátory, stačí si porovnat rozměry a tloušťku starých a nových těles. Proto se doplňují například podlahovým vytápěním.

Klepněte pro větší obrázek

Na co také myslet při výběru

Podle odborníků ze společnosti Aqua Trade se použití designového topení řídí stejnými pravidly jako běžné radiátory. Tam, kde se prostory vytápějí po celou topnou sezonu, se v systému používá jen voda. V objektech s přerušovaným provozem, kde by mohlo dojít k zamrznutí, je vhodné pro naplnění topného systému použít nemrznoucí kapalinu. Samostatnou kapitolou jsou elektrické radiátory a topné žebříky – ty se už z výroby naplňují speciálním roztokem odolným až do –7 °C (navíc je v kapalině přítomná antikorozní složka, která radiátor chrání před vnitřní korozí).

Kam s ním

Co myslíte, dá se designové topení instalovat na jakoukoli zeď či podlahu? Dobrá zpráva zní, že na běžné zdivo lze v podstatě připevnit topení bez omezení. U sádrokartonových příček však už při jejich výstavbě počítejte s přiměřenou výztuhou v místě budoucí instalace topení. Odpověď na tuto otázku dále souvisí i s hmotností designového tělesa – čím vyšší, tím lépe je třeba zabezpečit uchycení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Korado

Topení a sušení prádla: ano, ne, nebo jen výjimečně?

Možná se právě teď pousmějete. Designové topení si člověk nepořizuje kvůli sušení prádla. Ale ruku na srdce, kdo z nás to někdy neudělal. Odborníci ale nabádají a záruční podmínky výrobců topidel zase uvádějí, že žádné topení – ať staré, nebo nové – není určené k sušení mokrého prádla. Je třeba si uvědomit, že pro vytápění místnosti je důležitá správná cirkulace vzduchu okolo topného tělesa a zakrytí prádlem tuto cirkulaci znemožní. Navíc může dojít k poškození povrchové úpravy radiátoru.

Sečteno a podtrženo – svět ani designové topení se nezboří, když na něj občas odložíte mokrý svršek, tedy pokud to srdce estéta unese. Rozumnější však je topidlo například v chodbě nebo koupelně vybavit háčky či madly, na něž lze prádlo zavěsit nebo přehodit. U koupelnových žebříků je situace trochu jiná, ty zpravidla nabízejí svým členěním přehození používaných ručníků k jejich předehřátí nebo dosušení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Foto: Korado

Výběr topení v kostce

Co byste měli řešit?

  • Potřebný výkon
  • Velikost, tvar i materiál radiátoru
  • Typ připojení s ohledem na ohřev (vodní, elektro, kombinovaný), pozor do všech radiátorů nelze instalovat topnou tyč, případně pak na úkor designu
  • Doplňky: termosetická sada pro regulaci a připojení (běžně je součástí topení samotné těleso, konzole či háčky k upevnění a odvzdušňovací ventil, ostatní dokupujete zvlášť), poličky, madla a podobně

Teplovodní, elektrické, nebo kombinované?

Na výběr máte tři varianty zapojení.

  • Teplovodní: celý topný systém je naplněný kapalinou, převážně vodou.
  • Elektrické: každé těleso je naplněné speciálním roztokem a pracuje samostatně.
  • Kombinované: zde jde v podstatě o teplovodní systém, u kterého může být některé těleso (převážně se to používá u koupelnových žebříků) doplněno o elektrickou topnou tyč, jež pak ohřívá vodu v příslušném tělese; díky tomu můžete vytápět či spíše přitápět i mimo topnou sezonu, kdy teplovodní vytápění není v provozu.

Zvažte, co se vám nejvíce vyplatí!

Nepřehlédněte: U novostaveb nebo generálních rekonstrukcí příbytku se automaticky řeší i rozvody tepla. Avšak pokud uvažujete o designovém topení dodatečně – do interiéru, který obýváte řadu let, neplatí vždy, že staré topné těleso lze vyměnit za nové bez problémů, někdy jsou potřebné úpravy připojovacího potrubí. Úprava elektroinstalace je samozřejmě snazší než rozvodů tepla. Na posouzení konkrétního stavu si však povolejte zkušeného topenáře. Při výměně starého topení za nové rovněž řešte předem umístění připojovacího ventilu (vpravo, vlevo nebo ve středu).


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je bakterií i zápachu

Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je ba…

Je to děsivé, ale kuchyňské prkénko má na sobě víc bakterií, než záchodové. Zatímco ta plastová můžete zpravidla dát do myčky a vyčistit na silný program, s dřevěnými si budete muset poradit jinak. Poradíme vám, jak se snadno zbavit bakterií z masa, nebo zeleniny, které se v kuchyňských prkénkách rády drží a množí.

11.  1.  2017 |
Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Pochutnáte si rádi na ananasu? Až budete příště konzumovat tento exotický plod, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu, která při dobré péči zaplodí. Naše čtenářka Dana Věrčáková, které se to podařilo, nám prozradila svůj vyzkoušený postup.

19.  9.  2016 |
Česnek: lék, životabudič i afrodiziakum

Česnek: lék, životabudič i afrodiziakum

Léčivá moc česneku byl známa už ve starověku. Využijte ji i vy a zbavte se neduhů, jež trápí váš organizmus. Látky obsažené v kvalitním česneku působí natolik, že s nimi můžete omládnout o 10 let. Tvrdili to aspoň tibetští mnichové.

11.  1.  2017 |
Jak naplánovat založení nové zahrady

Jak naplánovat založení nové zahrady

Aby návrh zahrady skutečně respektoval potřeby všech členů rodiny a jejich různé zájmy, je dobré se nad ním důkladně zamyslet. Má být víceúčelovým prostorem, lahodit oku a vyžadovat co nejméně péče.

včera |
Rýmovník: Zázračná rostlina, kterou můžete pěstovat i doma

Rýmovník: Zázračná rostlina, kterou můžete pě…

Trápí vás rýma a nachlazení? Zapomeňte na útok na lékárnu a hromady kapesníků a zkuste to přírodní cestou. Vypěstujte si doma rýmovník - bylinu, která je nenáročná na udržování a pomůže vám posílit imunitu.

9.  12.  2016 |