Jak postupovat při renovaci nábytku | iStock

iStock

Jak postupovat při renovaci nábytku

Máte doma oblíbenou komodu či kredenc po babičce a rádi byste jim vrátili zašlý lesk a slávu? Nebo je vám jen líto toho krásného, i když už poněkud oprýskaného nábytku, který se vaši rodiče chystají vyhodit? Pak se pusťte do renovace. Není to zas až tak složité, jak jste si možná mysleli. Poradíme vám, jak na to.

Desítky, někdy i stovky let starý nábytek byl na rozdíl od toho dnešního z překližky, který je masově distribuovaný po celém světě, vyrobený poctivě ze dřeva nebo kvalitní dýhy. I po tak dlouhé době je proto stále funkční. Roky používání se ale podepsaly na jeho vzhledu. Povrch je zašedlý, lak popraskaný, barva se odlupuje. Stačí ale pár hodin vašeho času, trocha trpělivosti a starý nábytek zase bude vypadat jako nový.

Jak starý nábytek zbavit nečistot

V první řadě si samozřejmě musíte zajistit dostatečně velký volný prostor, který půjde lehce odvětrat a bude dobře osvětlený. Pak už se můžete pustit do práce. Smetáčkem důkladně odstraňte všechny hrubé nečistoty a pavučiny. Na jemný prach použijte suchý měkký hadřík a nakonec povrch vyčistěte vlažnou vodou s octem nebo slabým mýdlovým roztokem. Před další prací nechte nejdřív nábytek úplně uschnout.

Zbavte se původního laku

Z lakovaného nábytku musíte samozřejmě odstranit původní nátěr. To jde dvěma způsoby, obroušením nebo opálením. První se hodí na kousky s hladkými a jednoduchými tvary. Pracovat můžete ručně jen se skelným brusným papírem. Lepší ale bude vzít si na hrubé obroušení na pomoc brusku a brusným papírem nakonec jen povrch začistit, případně obrousit špatně dostupné rohy a záhyby. Na silné vrstvy laku nebo barvy budete potřebovat opalovací pistoli. Složité drobné ornamenty se čistí chemickými odstraňovači, jako jsou louh či organická rozpouštědla. S nimi je však třeba pracovat velmi opatrně.

Pusťte se do oprav

Nátěru zbavený nábytek si teď dobře prohlédněte. Případné prasklinky, vrypy, rýhy, díry a další nerovnosti opravte tvrdým výplňovým tmelem na dřevo. Ten se dá pořídit buď barevný v barvě původního dřeva, nebo bezbarvý, který použijte, například pokud počítáte s tím, že budete renovovaný nábytek ještě nakonec natírat barvou.

Na větší praskliny a díry jsou pak nejvhodnější tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové nebo polyesterové. Těmi můžete dokonce v případě potřeby vytvarovat například i uštíplé hrany. Pro přilepení odstávající dýhy si pořiďte nejlépe kostní klih. 

Nezapomeňte na doplňky

Případné chybějící nebo hodně poškozené části nábytku si nechte vyrobit od truhláře. Zkompletovaný obroušený kus ošetřete přípravkem proti plísním, dřevokazným houbám a hmyzu. Nezapomeňte také vyměnit rozbitá madla, nožičky a další doplňky. Ve specializovaných obchodech můžete vybírat ze stovek produktů všech možných stylů. Pokud má nábytek kovové panty, nejprve je drátěným kartáčem a brusnou vlnou očistěte od rzi a pak je namažte konzervačním olejem.

Jak natřít nábytek

Dobře si promyslete, jak má nakonec renovovaný nábytek vypadat. Zda mu necháte přírodní podobu, nebo ho natřete barvou. Pokud chcete, aby zůstala viditelná struktura použitého dřeva, můžete nábytek namořit nebo použít olej či včelí vosk. Poslední dva způsoby úpravy získávají znovu na popularitě. Voskování je přitom nejstarším způsobem povrchové úpravy dřeva. Je ale poměrně náročné. V první řadě je třeba použít plnidlo pórů, které se zbrousí a následně se postupně krouživými pohyby nanesou dvě až tři vrstvy samotného vosku.

Na tmavé dřevo je pak vhodný olej, který vytvoří jakoby sametový povrch. Nejjednodušší je aplikace lihového mořidla, které dřevu také dodá krásný nádech a zvýrazní jeho přirozený vzhled. Seženete ho v obrovské škále odstínů. Nanáší se štětcem, houbou nebo válečkem.

Jak si přečalounit židli? Čtěte ZDE

V případě, že se rozhodnete pro barevný krycí nátěr, volte nejlépe vodou ředitelné akrylátové barvy, které jsou stoprocentně zdravotně nezávadné. V podstatě všechny, které se na českém trhu prodávají, mají atest na nátěr hraček a dětského nábytku, takže se je nemusíte bát použít ani na kousky, které chcete umístit například do dětského pokoje. Abyste předešli stopám po štětci, používejte kvalitní širší štětec nebo malý váleček. Počítejte s tím, že pro dokonalé krytí budete potřebovat dvě až tři vrstvy.

Doporučujeme

Články odjinud