Koupelna s moderní sprchou

Koupelna s moderní sprchou

Nemáte-li sprchu, pořiďte si ji! Je to dobrá investice – nejen nyní – v rámci úsporných opatření, ale i výhledově. Až se budete hůř pohybovat, bude vám vana k ničemu.

Moderní sprcha má dnes několik podob: můžete si ji pořídit buď jako sprchový kout, nebo box, či takzvaný sprchový altán. Variabilita jejich vybavení z nich činí všestranně využitelná zařízení. Ani v malé koupelně nezaberou místo a většinouse do nich vejde i pohodlné sedátko. Pak můžete využít stále oblíbenější kombinaci hlavové sprchy se sprchou ruční nebo si pořídit panel s různými prvky, které nejen usnadní a urychlí očistu, ale také může zařídit vodní masáž. Panel i hlavová sprcha mají obrovskou výhodu v tom, že nechávají obě ruce volné k mytí, což je důležité třeba při automasáži pokožky na hlavě nebo důkladném umytí zad.

Navíc hlavové sprchy se v poslední době proměnily – nebičují už tělo stavitelnými proudy vody, ale mohou ho skrápět různě intenzivním deštěm, což je v kombinaci s vhodnou teplotou vody nesmírně osvěžující. Kvůli tomu jsou hlavice čím dál větší, mění se z kulatých na čtvercové (o hraně i čtvrt metru), u sprchových altánů je pak hlavní armatura zabudována do stropu a déšť se snáší z velkoplošných podomítkových panelů.

Důležitou otázkou při volbě sprchového koutu je, zda zvolit variantu se sprchovou vaničkou, nebo bez ní. Pokud ano, měla by být vybavena protiskluzovou a antibakteriální úpravou. V každém případě zohledněte průměr odtoku vaničky, který by měl být větší než umyvadlový. Mění se také zakrytí koutu. Lepivé závěsy jsou definitivně minulostí a nahrazují je skleněné nebo akrylátové dveře, částečně také stěny z litého mramoru či kamene a případně závěsy ze speciálně upravených, velmi těžkých textilií, které se nelepí a voda po nich stéká.

Modernější variantou je pak kout bez vaničky nebo s velmi mělkou vaničkou zapuštěnou do jedné úrovně s podlahou. Výsledek je bezbariérový a také stylově čistý, což se hodí zvlášť v obytných koupelnách. Výhodou koutu bez vaničky je hlavně to, že východ je zcela bezbariérový a dá se říci, že stylově čistý. Kout bývá obvykle po nechráněném obvodu vybavený sprchovým žlábkem, který odvede veškerou vodu a zároveň pomáhá udržovat prostor v čistotě. Instalace takového koutu je výrazně náročnější – izolace musí být perfektní, tvrdá a zároveň pružná, nepraskavá a překryt musí nejen z estetického hlediska dokonale lícovat s rovinou podlahy.

Takový žlábek se také čistí lépe než klasický odpad a můžete ho uvnitř opatřit i další mřížkou zachytávající drobnější nečistoty. Dbejte pak především na to, aby měl žlábek dostatečný spád k odtoku. Chcete-li skutečně jednolitý povrch, pořiďte si krycí mřížku určenou k vlepení do okolní krytiny. Na rozdíl od sprchových koutů jsou sprchové boxy vlastně prefabrikované sprchové kabinky, které je možné vmontovat do kterékoli koupelny. Postačí jen napojení na přívod vody a odpad.

Sprchové boxy jsou k dostání v různých cenových hladinách podle vybavení, čím dál oblíbenější výbavou boxů jsou hydromasážní panely. Klasickou masáž sice nenahradí, ale pokožku dobře prokrví, což ocení i ti, kteří s její pružností už mají problémy. Panely mohou být osazeny programovatelnou elektronikou, která si pamatuje oblíbené programy členů rodiny. Preferujte výškově nastavitelný panel, který bude vyhovovat každému. Luxusnější zařízení už mívá nejen integrované odkládací poličky, osvětlení, ale i reproduktory, rádio nebo telefon. Potřebuje ovšem přívod elektrického proudu (nutná odborná montáž), panel sám je konstruovaný na běžný tlak vody.

Pro náročné uživatele je určen generátor páry, často s nádržkou na vonné esence. Nenahradí ovšem finskou saunu, spíš parní lázně. Teplota se v nich pohybuje kolem padesáti stupňů Celsia, což neztíží dýchání, zato dostatečně prohřeje a prokrví pokožku a v kombinaci s masážní vodní tryskou dokonale odstraní svalové tenze. Starším osobám také kromě pohodlného sedátka pomohou při pohybu ve sprše vhodně umístěná pevná madla. Minimální rozměr prostoru, který potřebujete k pohodlnému sprchování, je osmdesát krát osmdesát centimetrů, ale trendem jsou stále větší sprchové „kouty“ umístěné v prostoru. Vzhledem k umístění se pro toto zařízení používá termín sprchový altán.

Oproti sprchovým koutům a někdy také boxům se altány nepřizpůsobují výšce stropu, bývají opatřeny poklopem (což asi není nejlepší výraz pro zakrytí altánu, ale používá se), jehož nedílnou součástí je rozvod vody do velkoplošné sprchové hlavice a osvětlení. To zajišťují LED diody, které často umožňují proměnlivou barevnost světla, a tudíž i chromoterapii. Často jsou diody rozmístěny tak, že vytvářejí iluzi „hvězdného nebe“. K masáži pak podle rozvržení altánu poslouží i speciální trysky pro nohy a chodidla, rotosprcha z několika pohybujících se ramen nebo vodní kaskáda.

Velice důležitá je dispozice altánu v koupelně – podle odborníků byste z něj měli pohodlně vidět na dveře, jinak se relaxační účinky zařízení minou cílem a sprchující se nebude cítit příjemně.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud