8
Fotogalerie

Aksamitník: nenáročná rostlina do zahrady

Řekne-li se aksamitník, představíme si záplavu barevných květů s nádechem letní atmosféry. Víte ale, že tato rostlina zahrady nejen krášlí, ale i chrání? Poradíme vám, jak aksamitníky pěstovat, a představíme vám jejich zajímavé kultivary.

Aksamitníky (Tagetes) se u nás spíše zapsaly pod názvem afrikány, avšak toto označení je poněkud matoucí, protože oblastí jejich původního výskytu není Afrika, nýbrž daleké Mexiko.  Botanicky se řadí do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).

aksamitnik_1.jpg
Zkuste pěstování aksamitníků v nádobách

Znáte všechny?

Aksamitník drobnokvětý (Tagetes tenuifolia) patří s výškou do pětatřiceti centimetrů ke kompaktním druhům. Dospělé rostliny jsou doslova obsypány drobnými květy v červené, žluté nebo oranžové barvě.

aksamitnik_2.jpg
Kultivary skupiny 'Bonanza' vynikají zvláštní kresbou květů

Nejvíce pěstovaným druhem je aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) s výškou do sedmdesáti centimetrů. Jeho květenství má barvu citronovou, žlutou, oranžovou i červenou a v nabídce kultivarů naleznete i některé zvláště dekorativní typy, například 'Mr. Majestic' nebo  'Bonanza'.

aksamitnik_7.JPG
Kultivar 'Mr. Majestic' patří ke zlatu českých šlechtitelů; foto: SEMO

Největší z u nás pěstovaných druhů, aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta), je vysoký až jeden metr. Zvláštností je plnokvětá odrůda 'Kilimanjaro White' se sytě bílými, plnými květy.

Přehled kultivarů aksamitníku
Název kultivaruBarva květůVýška
Aksamitník drobnokvětý (Tagetes tenuifolia)
'Oranžový'oranžová30–35 cm
'Red Gem'sytě červená30–35 cm
'Žlutý'žlutá30–35 cm
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)
'Bonanza Bee'mahagonová se žlutým lemem30–35 cm
'Bonanza Bolero F1'žlutooranžová s oranžovým žíháním30–35 cm
'Bonanza Flame'mahagonová s oranžovým lemem30–35 cm
'Carmen'červená se žlutým středem25 cm
'Ground Control'žlutá70 cm
'Juliette'zlatožlutá s červeným žíháním20 cm
'Lemon Drop'citronově žlutá25 cm
'Maugli'oranžová15 cm
'Mr. Majestic'červenožlutá s podélnými pruhy35 cm
'Petit oranžový'oranžová20 cm
'Petit směs'směs barev žluté, červené a oranžové25 cm
'Petit žlutý'citronově žlutá20 cm
'Tiger eyes'zlatožlutý střed, mahagonový okraj20 cm
Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta)
'Cupidon směs'směs barev citronové, oranžové a žluté20 cm
'Double Grande směs'směs oranžové a žluté100 cm
'Kilimanjaro White'bílá45 cm
'Pollux'směs barev krémové, oranžové a žluté35 cm
'Taishan F1'směs barev citronové, oranžové a žluté45 cm

Předpěstovat, nebo zasít rovnou na záhon?

Nabízí se několik osvědčených postupů, jak si vypěstovat mladé a silné sazeničky. Prvním způsobem je klasické předpěstování v domácích podmínkách při použití polystyrenové vaničky naplněné zahradnickým substrátem. Výsev založte v březnu, rostliny musí značně zesílit, aby se pak dobře uchytily na záhoně.

aksamitnik_4.jpg
Rostliny dobře kvetou i na sušších půdách

Aksamitníky dobře klíčí i v pařeništi nebo skleníku. Vzhledem k nočním teplotním výkyvům doporučuji s výsevem trochu počkat až na začátek dubna. Při denních teplotách kolem patnácti stupňů semeno spolehlivě vyklíčí.

Nejjednodušší metodou je výsev přímo na záhon v květnu po zmrzlých mužích. Výsevy před tímto termínem jsou značně ohroženy, protože jak je známo, aksamitníky jsou velmi citlivé na sebemenší přízemní mrazíky. Noční přímrazek semenáčky zničí.

aksamitnik_5.jpg
První podzimní přímrazky spolehlivě zničí celou vegetaci

Do nádob i zahrady

Pro pěstování jsou vhodné propustné půdy dobře zásobené živinami. Rostliny mají rády přímé sluníčko, při déletravajícím suchu vyžadují zálivku. Aksamitníky – stejně jako jiné letničky – nesnášejí těžké a vlhké jílovité půdy. V nich kořeny jen špatně fungují a následkem přemokření hnijí.

aksamitnik_3.jpg
Vzpřímené druhy vyžadují často oporu

Nádoby pro afrikány naplňte namíchanou směsí zahradnického substrátu a kompostu. Dostatek živin zajistí správný růst a bohatou násadu poupat. Rostliny kvetou prakticky již od přepikýrování  v květnu až do podzimních mrazíků. Naprosto běžným jevem je kvetení ještě před vsazením na finální stanoviště.

Na pozoru před škůdci

Velmi známou a oceňovanou vlastností těchto krásně kvetoucích rostlin je ochrana okolní vegetace proti nevyžádaným hostům. Šťávy, uvolňované z kořenového systému, spolehlivě zahubí především půdní háďátka.

aksamitnik_6.jpg
Afrikány příliš nevoní některým škůdcům

Charakteristický mírně štiplavý zápach aksamitníků nemají rádi plži, ožírající prakticky všechno zelené, co jim přijde do cesty. Plzáci španělští sice napadají mladé semenáčky, které mají pouze děložní lístky, na dospělé kvetoucí rostliny si už však netroufnou. Tuto vlastnost pozoruji na afrikánech již několik let.

aksamitnik_8.JPG
Semínka sbírejte pouze z nehybridních odrůd, které poskytnou vyrovnané a silné potomky; foto: SEMO

Připravte se na další rok!

V září začínají rostliny postupně odkvétat a v jejich semenících se vytváří kvalitní osivo na příští rok. Ve správný čas si tak můžete připravit semínka již na další sezonu. Uložte je do sklenice s uzavíracím víčkem a umístěte na chladné a suché místo.

Doporučujeme

Články odjinud