Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 6

Hledáte ideální umístění pro svou Vandu? Pověste ji přímo do okna! Váháte, kdy a jak ji správně hnojit? Vyzkoušejte pár tipů! Miniphalaenopsisy jsou choulostivé orchideje. Podaří se zastavit žloutnutí jejich listů?

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete?

Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu
hradova@mf.cz
.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskuzím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Ondřej Bartůněk: Dostal jsem tři vzrostlé orchideje Vandy. Vzdušné kořeny mají základ v košíku a byly pěstovány zavěšené, proto jsem je i já zavěsil ke stropu ve velmi dobře prosluněné místnosti s okny na jih, západ i východ.

V oknech samotných však umístěny nejsou. Moje otázka zní, zda si myslíte, že se takto uchytí, a jakou péči bych jim měl věnovat, případně další doporučení.

poradna6_1.JPG
Foto: Ondřej Bartůněk

Vaše Vandy vypadají velmi pěkně a množství kořenů svědčí o tom, že jste dostal silné a vitální rostliny. Vandy patří k orchidejím s velmi vysokými světelnými nároky a zejména v zimním období je vhodné je umístit přímo na nejslunnější možné stanoviště. Ideální je prodloužit jim den přisvěcováním.

Obávám se, že umístění uvnitř místnosti, i když prosluněné, pro ně není právě optimální. Intenzita světla se zvyšující se vzdáleností od okna poměrně prudce klesá. Zkuste orchideje zavěsit přímo na jižní okno. Zalévejte je denním, zhruba půlhodinovým namáčením ve vlažné měkké vodě.

Občas můžete zálivkovou vodu obohatit Lignohumátem (1 mililitr na litr vody), Biplantolem či Orchimixem (2 mililitry na litr vody): to jsou podpůrné prostředky pro zvýšení kondice kořenů. Jednou za dva týdny použijte plné hnojivo (Wuxal, Vegaflor, vždy 1 mililitr na litr vody).

V období teplých letních nocí rostliny přestěhujte ven, do polostínu. Pohyb vzduchu, sluneční svit a noční pokles teplot rostlinám velmi svědčí a nepochybně také přispívají k vyvolání dalšího, podzimního kvetení.

V tomto čase zaměňte dusíkatá hnojiva za prostředky s vyšším podílem fosforu (P), jenž kvetení podporuje. Zkuste třeba Hoštické hnojivo – Tekuté slepičince s NPK 5 – 10 – 5 v ředění maximálně 0,5 až 1 mililitr na litr měkké vody. Roztok hnojiva aplikujte postřikem na celou rostlinu.

V čisté dešťové vodě můžete Vandy máčet delší dobu, použijete-li však jakýkoli přídavný prostředek, doporučuji kořeny jen velmi důkladně porosit a nechat okapat. Kořenové špičky jsou velmi citlivé a delší pobyt ve vodě s hnojivem by je mohl spálit. Stejně tak vyšší než zde doporučované koncentrace látek mohou rostliny vážně poškodit.

Po zálivce, mlžení a v době letnění po dešti vždy zkontrolujte úžlabí listů – neměla by tam zůstat žádná voda. V chladnějším prostředí by právě v takovém místě mohl Vandu ohrozit hnilobný proces. Další informace o pěstování Vand najdete v článku
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Vanda
.

Zdeňka Výchartová: V říjnu loňského roku jsem si koupila svůj první miniphalaenopsis. Měl asi šest listů a čtyři stonky s krásnými malinkými květy, zasazen byl v rašeliníku. Až do letošního ledna prospíval dobře. Květy odkvetly, tři stonky jsem proto ustřihla, aby se rostlina nevysilovala. Jeden jsem nechala, protože na konci byla ještě tři poupátka. Od ledna ale začaly odspodu žloutnout listy.

poradna6_2.JPG
Foto: Zdeňka Výchartová

Napřed jsem si myslela, že se jedná o běžný jev. Když už ale začal žloutnout poslední ze tří listů, začala jsem jednat. Přesazení do nového substrátu (koupen na výstavě orchidejí ve Fata Morganě), kontrola kořenů (trochu jsem se obávala toho, že kořeny v rašeliníku uhnily, ale k mému velkému překvapení byly naprosto v pořádku), kontrola přítomnosti škůdců (zdá se nenapadena). Přesto moje orchidej stále žloutne.

Orchidej namáčím ve stejném intervalu jako většinu ostatních velkých orchidejí (týden až deset dní). Myslíte, že u té mini mohl substrát rychleji vyschnout a já ji vlastně mořím žízní? Každý den ráno rosím. V zimě hnojím málo, asi jednou měsíčně v zálivce (Pokon – dělám slabší roztok, než doporučuje výrobce) a jednou měsíčně postřikem na list (Floria).

poradna6_3.JPG
Foto: Zdeňka Výchartová

Děkuji za milá slova, která jste poslala do redakce. Opatření, jež jste učinila, jsou zcela v pořádku a ani popisované péči se nedá nic vytknout. O to složitější bude snaha o záchranu rostlinky. Není-li jasná a zřetelná příčina, výsledek ozdravného procesu je vždy nejistý.

Substrát vypadá dobře, je z osvědčeného zdroje a také viditelné kořeny jsou zdravé: přesazení tedy proběhlo úspěšně a není třeba je opakovat. Snahu o záchranu rostlinky zaměřte na úpravu zálivky. Používejte pouze měkkou vodu, po několik měsíců vynechejte všechna zmiňovaná hnojiva.

Pro zvýšení kondice orchideje zkuste následující směs: 2 mililitry Biplantolu či Orchimixu plus 1 mililitr Lignohumátu na 1 litr dešťové vody. Tento roztok můžete použít při každé druhé zálivce ke kořenům i pro mlžení na list. Střídejte s čistou měkkou vodou.

Četnost zálivky musíte odhadnout sama. Rostlinky v malých květináčích někdy skutečně vysychají rychleji než jejich velké kolegyně. Květináč se suchou orchidejkou je při potěžkání výrazně lehčí – i to může napomoci. Na druhou stranu je ale velmi snadné takového drobečka přelít. Správné nastavení frekvence zalévání tedy závisí hlavně na citu a zkušenosti pěstitele.

Orchidej umístěte na stanoviště s rozptýleným světlem. Přímé sluneční paprsky by v tomto případě mohly žloutnutí listů urychlit. Poslední květní stvol odstřihněte. Po tak bohatém, uměle indukovaném kvetení musí být drobná rostlina velmi oslabená (i to může být příčinou jejího současného chřadnutí) a odpočinek od květů ji posílí.

Vaše orchidej má zdravé kořeny a právě nám začíná vegetační období – nejpříznivější doba pro růst. Naději, že po ozdravení a posílení rostlinka vyrazí nové, zdravé a zelené listy, tedy určitě máte. Ty současné žloutnoucí už se ale bohužel nespraví. Ať se vaší malé orchidejce daří!

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud